Aktualizacja BIOSu niemożliwa przez zużytą baterię

Czy na laptopie Extensa 5220 Core 2 Duo, 3GB RAM, 120SSD uda się zainstalować Win98 i zrobić z niego maszynę do retrogier i programów?

Obok W98 chcę postawić Windowsa 11(z użyciem Rufusa modyfikującego instalkę da się to zrobić, działa w miarę normalnie po wyłączeniu efektów graficznych) dlatego dobrze byłoby mieć 4GB RAM. Testowałem kilka kości 2x2GB i laptop się nie włącza. Działa na max 3GB. BIOSu nie da się zaktualizować przez zużytą baterię. Czy można to jakoś ominąć? Coś na to poradzić. Kupno nowej(a raczej regenerowanej) nie ma sensu bo koszt to ponad 100zł.

Zwykle są w skrypcie programu do aktualizacji BIOSu przełączniki, które można ustawić. Czasami trzeba ręcznie wpisać polecenie w konsoli. Stosowane są różne rodzaje poleceń i komend, zależenie od softu do aktualizacji. Najprościej rozpakować paczkę do aktualizacji i zapoznać się z dokumentacją. Ewentualnie, znając nazwę pliku wykonywalnego do aktualizacji BIOSu, można ustalić w dokumentacji, w internecie jakiego polecenia użyć, aby wyłączyć sprawdzanie zasilania.

Praca na W10 jest już na takim laptopie na tyle uciążliwa, że pozostaje pod znakiem zapytania sens instalowania takiego systemu. Większość retro gier odpalisz na Mincie, często łatwiej niż na 98.

Dokładnie. :slight_smile: Ja uruchomiłem takie gry jak: Gruntz, Jazz Jackrabbit 2, Get Medieval itp. na Ubuntu 22.10 z wykorzystaniem Wine. NFS II SE też działał no i Kapitan Pazur również :smiley:

To się nie uda. Win98 obsługuje max 512 MB RAM a jak komp ma więcej to system się sypie. Poza tym nie obsługuje SATA. Są w necie sztuczki na częściowe obejście tych problemów ale wtedy system nie działa stabilnie. Ja to próbowałem na maszynie z 1 GB RAM.

Trzeba sporo pokombinować.
Np.

Tylko ze jak napisał @kramar99, sukces instalacji to tylko sukces instalacji i nic więcej.

A ten „Modern Laptop” to ile ma lat? 10 czy więcej?

Jest wystarczajaco „Modern” (modern to takze oznacza w j.ang. współczesny), podobnie jak Extensa 5220 by przy instalacji Win 98 stwarzać spore problemy.
P.S.

To opisz konkretnie te swoje próby. Moze komus sie przydadzą. Np. autorowi tematu

Sztuczki z „przerostem” pamięci RAM w Win98 działają tylko do 1 GB , powyżej już nie. Poza tym instalacja samego systemu (po zabootowaniu z dyskietki albo przerobionej płyty CD Win98 poprzez wgranie bootloadera) odbywa się nie poprzez setup.exe (BSOD) ale setupcor.exe. Przerobiłem temat na wirtualce 86Box i z tym radzę najpierw potrenować.

Ja na pewno trenować tego nie będe. Nie po to zaczynałem z Dosa, poprzez 98 i Me by do tych starych smieci wracać, kombinując z „przerabianiem” 98-ki. To może dobre dla kogoś kto nie miał z tym do czynienia ale jak już to lepiej na całość i tamten sprzęt poskładać. I wtedy na nim.
Są tacy hobbyści.