Aktualizacja BIOSu

Witam. Myślałem nad aktualizacją BIOSu, ale nigdy tego nie robiłem, więc nie będę ryzykował. I tu pytanie, czy jak nie będzie się aktualizowało BIOSu to może to wpłynąć na pracę sytemu? Proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

To z twojego profilu, więc powinieneś wiedzieć. Poczytaj changelog nowego biosu i będziesz wiedział.

Podaj model płyty głównej sprawdzę

Po co aktualizować? Coś nie działa, coś nie gra, coś można by poprawić?

Prędzej aktualizacja może schrzanić sprawę. BIOSu się nie aktualizuje dla zabawy, a mam wrażenie, że to właśnie dla niej się za to zabierasz.

Lepiej nie aktualizować. Miałem przygodę z kartą grafiki, która delikatnie mówiąc została popieszczona prądem i spalona przez zmianę biosu właśnie. Fakt, że to karta a nie komp ale nauczkę miałem i postanowiłem nigdy nie robić upgrade biosu, ani na kompie ani na karcie i innym sprzęcie

Ja aktualizuję bios w każdym urządzeniu, nawet w tv i nigdy nie miałem problemów. Zawsze warto zaktualizować bios urządzenia, a płyty głównej w szczególności, bo aktualizacja nawet jeśli nie wprowadza jakiś większych zmian to conajmniej dodaje obsługę nowych procesorów.

Jeśli pierwszy raz podejmujesz się aktualizacji biosu to proponuję zrobić to spod windowsa. Najlepiej będzie jak podasz model płyty głównej. Aktualizacja biosu w żaden sposób nie wpływa na zainstalowany system operacyjny.

Ja zawsze aktualizuję bios/firmware. Nie tylko w płycie głównej, karcie graficznej, czy na nagrywarce, ale także w drukarce (zmiana modelu na wyższy), w tv, aparacie i routerze. Raz zdarzyło mi się, że był zanik fazy, ale sprzęt się nie popsuł (udało się odratować). Jak się wie co się robi jest w 100% bezpieczny.

Model mojej płyty to GIGABYTE

No to dopasuj jeszcze model bo podałeś na razie producenta: http://www.gigabyte.pl/products/mb/

Uruchom program CPU-Z http://www.dobreprogramy.pl/CPUZ,Progra … 13047.html i w zakładce “Mainboard” będziesz miał pełny symbol płyty. W tej samej zakładce będzie też widoczna wersja obecnie zainstalowanego BIOSU.

W czasie instalacji CPU-Z odznacz instalowanie toolbara “ASK” bo to śmieć bałaganiący w systemie.

Jeśli twoja płyta wspiera flashowanie z poziomu Windy to wybierz ten sposób (przy okazji powyłączaj działające progsy, ochronę antyvira itp:), teoretycznie spod gołego DOSa jest bezpieczniej ale ryzyko jest bardzo niewielkie (np: przerwa w zasilaniu w trakcie). Zazwyczaj wpływa pozytywnie lub w stopniu nie dającym się zbytnio zauważyć. Czasem dzięki update otrzymujemy dodatkowe, użyteczne ustawienia w biosie.

witek-pl , Poczekaj, niech poda wersję płyty i zainstalowanego biosu bo jeszcze się okaże, że nie ma po co aktualizować. Zaktualizować zawsze zdąży i zawsze istnieje ryzyko, że uwali komputer.

Tu są informacje o BIOSIE i PŁYCIE GŁÓWNEJ ( sory ale trochę małe litery, ale jak zapiszecie na dysku i powiększycie to napewno się rozczytacie ).

BIOS http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … f951c.html

PŁYTA GŁÓWNA http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … c51c1.html

Wbrew temu co Ci się wydaje, to nie podałeś wersji biosu. Uruchom program, który poleciłem wcześniej tylko uważaj przy jego instalacji i odznacz instalowanie ASK.

Po dacie tego biosu wydaje mi się, że masz wersją F1. Jaki masz procesor? Podaj informacje z programu CPU-Z bo są dużo bardziej czytelne.

PS. Wklejaj na coś normalniejszego, np. http://imageshack.us/. Screen rób przez ALT + Prt Screen, dzięki temu skopiujesz tylko aktywne okno.

Podał. Wersja FA.

Wersja FC dodaje obsługę dysków 1 TB oraz nowszych procesorów. Warto wgrywać.

No fakt, nie dopatrzyłem na tym “czytelnym” screenie, zauważyłem tylko datę.

dobra dam sobie spokuj z tym BIOSem, niech będzie tak jak jest, dzięki Wam. Pozdrawiam

Chociaż jeden rozumny i nie będzie aktualizował dla “idei” :wink: Bardzo rozsądnie.