Aktualizacja BIOSu

Witam. Ostatnio coraz częściej wywala mi błędy STOP (niebieskie ekrany) w moim Windowsie XP. Wysławszy raport o błędach dowiedziałem się, że najprawdopodobniej mam nieaktualnego biosa względem procesora (nie wymieniałem procesora ani ogólnie żadnych części, tym bardziej nic w biosie nie grzebałem). I tu moje pytanie: Jak krok po kroku zainstalować odpowiedniego biosa? Nie chciałbym go zepsuć do reszty, a niestety pojęcie o tym mam zerowe.

Procesor to Intel Core2 Duo, 2.67GHz, 2 GB RAM.

Bios: GBT - 42302e31

Award Modular BIOS v6.00PG

btw. Błędy mają miejsce najczęściej, kiedy korzystam z czegoś używającego Javy, może to w tym tkwi problem i biosu nie trzeba aktualizować?

Masz w miarę “nową” platformę więc spokojnie powinieneś zaflashować BIOS z poziomu systemu, i to rozwiązanie ci polecam (możesz przy tej operacji powyłączać zbędne progsy i zblokować antyvira). Na stronie producenta swojej płyty głównej poszukaj w sekcji download/bios flashera pod Windows oraz pliku z biosem (oczywiście pamiętaj o dokładnym podaniu modelu płyty i ewentualnym REVie płyty głównej jeśli go twoja posiada). Sama procedura jest banalna i nie trwa więcej niż 15 sekund (jeśli w tym czasie nie wyłączą ci prądu nie masz się o co martwić). Po całej operacji wystarczy uruchomić system ponownie, możliwe też że będziesz musiał od nowa poustawiać opcje w BIOSie bo w większości przypadków przestawione zostaną DEFAULTowe ustawienia.