Aktualizacja biosu

Większość tak. Ale koleś z mojego linka jest dość znanym fachowcem w Poznaniu od lat siedzący w IT. Nie przepadam za nim sam ale czy mi się to podoba czy nie koleś ma wiedzę, własną firmę (serwis komputerowy i sklep) i bardziej ufam mu w tej kwestii niż komuś innemu.

Zresztą to co mówi on w tym filmku o BIOS i jego aktualizacji jest po prostu nie do podważenia. Nie ingeruje się we wrażliwą elektronikę sprzętu jeżeli działa on poprawnie. Bo PO CO? Po to by masturbować się przy nowym numerku wersji BIOS?

Niejednokrotnie gościa przyłapałem na gadaniu głupot. Przy BIOS na filmiku też nie odróżnia “nie zaleca się” od “nie wolno”. Producenci ogólnie nie zalecają, bo to bardzo ryzykowna operacja, ale dzisiaj wywalić BIOS jest naprawdę ciężko + jest wiele systemów zabezpieczających przed wysypaniem się UEFI.

Fakt posiadania serwisu komputerowego nie czyni nikogo z miejsca ekspertem. Wiesz ile sprzętów musiałem ratować po badziewnych serwisach? To jest jakaś patologia. Dzisiaj byle jełop może takowy serwis założyć, bo pooglądał kilka filmików na YT.

Przestań siedzieć w czasach BIOS AMI i innych. UEFI to inna para kaloszy. Aktualizacje to często poprawa stabilności lub łatanie luk. I tak jak już pisałem - warto przeczytać changelogi. Masa płyt Intela wymagała aktualizacji BIOS by załatać luki Spectre i inne jak Meltdown. Akurat jeżeli chodzi o płyty pod te procki to lepiej jest wykonać update.

@LORDEK, Nie przekonasz mnie w tej kwestii choćbyś i książki o BIOS mi tu zacytował. Nie robi się aktualizacji jak wszystko gra i buczy i już. Takie jest moje zdanie i go nie zmienię.

Jest znacznie więcej ryzykownych sytuacji niż te dwie wymienione.

  • Uszkodzenie pliku z BIOS
  • Błąd CRC
  • Uszkodzony nośnik z BIOS (pendrive) i niemożliwość z niego odczytania przy aktualizacji na przykład kiedy ona już trwa i jej przerwanie
  • zawieszenie się komputera (tak to możliwe przy aktualizacji)

Aktualizacja BIOS jest właściwie tylko w jednym przypadku całkowicie bezpieczna. Wtedy gdy płyta gówna posiada dual bios i w razie niepowodzenia aktualizacji możemy uruchomić komputer z drugiego rezerwowego BIOS.

Robi się aktualizację UEFI, tak jak aktualizuje się systemy operacyjne. Zostawić w spokoju możesz BIOS, ale nie UEFI, które jest normalnym systemem operacyjnym, tak samo podatnym na zagrożenia jak wszystkie inne.

internet flash mi nie dziala wywala internet connection error

A masz internet po kablu do tego PC, wi-fi lub mobilny na USB raczej nigdy nie będzie wspierany.

po kablu

instant flash tez nie dziala no image file detected

Plik z nowym biosem oczywiście zapisałeś na pendrive?

tak

krótko mówiąc , nie kombinuj bo zrobisz sobie kuku

Pokaż.


prosz

No brawo. To plik ZIP. Plik BIOSu siedzi w środku. Domyślasz się zapewne, co chcę dalej napisać?


dziala
dalej z instalacja będe kombinował już jutro bo dzis juz troche pozno to wtedy dam znac jak z i po instalacji