Aktualizacja biosu

jak aktualizuje sie bios ? mam juz starą wersje bo p1.50 a najnowsza to chyba 4.30 ale nie wiem jak wykonać aktualizacje
płyta asrock z370 pro4

Przecież masz dokładnie opisane co i jak…
A jeśli sam nie jesteś w stanie tego zrobić to poproś kogos o pomoc.
Ale nie na forum tylko kogos kto ma fizycznie dostęp do Twojego kompa.

głowne pytanie brzmi

czy aktualizacja biosu resetuje bieżace ustawieńia ?
słyszałem tez że aktualizując bios psuje się komputer i mam też taka obawe ze zepsuje se kompa
acha i czy da sie to zrobic bez pendriva

Tak.

Tak.

Tak.

A ponadto:
- Użytkownik nie będzie mógł wrócić do poprzedniego systemu BIOS po aktualizacji do tej (4.30) wersji systemu BIOS.
- Nie zalecamy użytkownikom aktualizowania systemu BIOS, jeśli ich system działa normalnie.

Cytaty! z instrukcji Twojej płyty głównej.
"User will not able to flash to previous BIOS once upgrading to this BIOS version.
We don’t recommend users to update the BIOS if their system is already running normally"

1 polubienie

@ Sidkwa to może napisz w jaki sposób “psuje się” komputer.

@qa3259154 możesz aktualizować z poziomu windows, choć to najmniej bezpieczna metoda (należy udupić wszelkie niepotrzebne programy, antywirusy itp:), można bezpośrednio spod flashera zaszytego w UEFI + rom biosu na penie. W twoim przypadku poprzestałbym na wersji 3.30.

Najbardziej niebezpieczne jest władowanie nie tego pliku biosu lub zanik napięcia przy flashowaniu (operacja dość szybka).

W taki, że jak pójdzie coś nie tak przy aktualizacji BIOS skończy się to serwisem który ma programator BIOS

Bardzo mocno każdy producent płyty głównej zaleca, że jeżeli:

:point_down:

Zdefiniujcie jeden z drugim co znaczy “normalnie”. Osłabia mnie już trochę gadanie, że aktualizacji się nie robi i basta. Sprawdzić changelogi. Jak nowy bios poprawia stabilność, dodaje nowe procesory do obsługi, łata jakieś luki etc. to się powinno go zainstalować.

A co do instalacji spod Windowsa. Jest to równie bezpieczna metoda, bo jak aktualizacja z jakiegoś powodu nie przejdzie to dalej można próbować, bo mamy przynajmniej działający OS, który na razie nie potrzebuje mieć. Przynajmniej jeżeli chodzi o UEFI - nauczcie się, że UEFI to nie to samo co stare BIOSY.

A producenci nie zalecają aktualizacjo, bo to ich dupochron.

Normalnie. Czyli kiedy komputer jest stabilny, aplikacje/system wykrywają/wykrywa prawidłowo wszystkie podłączone i zainstalowane sprzęty które działają wydajnościowo zgodnie ze specyfikacją.

Nie ma wtedy absolutnie żadnych wtedy przesłanek by aktualizować BIOS

A mnie twoje że się robi to tylko dlatego że ukazał się nowy numerek przy wersji BIOS.
Nie robi się tego i basta.

U mnie BIOS aktualizuje się przez Widnows Update. I mnie to irytuje bardzo bo jest to proces automatyczny i robi to za każdym razem kiedy pojawi się nowa wersja. Przez 9 miesięcy posiadania nowego laptopa BIOS sam się zaktualizował już 3 razy. Z czego 2 było bez przeszkód za trzecim razem aktualizacja zaliczyła zawieszkę. Komputer nie reagował na nic a dioda POWER tylko migała. Na szczęście skończyło się na strachu bo podłączeniu pendrive’a z BIOS komputer zaczął aktualizację od nowa. Mogło się to skończyć jednak serwisem i zapewne 14 dniowym brakiem dostępu do komputera.

Pleciesz farmazony panie.

Czego w:

Nie zrozumiałeś? Automatyczne aktualizacje spod WU są inaczej przeprowadzane i trudno tam o uwalenie komputera.

@LORDEK btw jest nowy bios do X570 TUF

Zrobiłem update i musiałem od nowa kręcić procka (zgodnie z tym co pisał @Sidkwa o powrocie do defaultowych ustawień) :wink:

1 polubienie

Dzięki za info. Nie sprawdzałem w tym miesiącu, a Armory Crate o niczym nie informuje. Będzie trzeba obczaić, bo ma coś wspólnego z OC.

@anon17641694 No to tym razem zrzuć config BIOSa na pendrive :wink:

@sidkwa Takie porady były aktualne kiedy BIOS był faktycznie basic input output system. Teraz mamy UEFI, które jest już praktycznie systemem operacyjnym (z uprawnieniami wyższymi niż system operacyjny), a skoro jest tak rozbudowane, to musi mieć siłą rzeczy więcej wektorów ataku, dlatego UEFI powinno się aktualizować równie często co np. firmware w routerze, w którym też jak coś pójdzie nie tak, to możesz uceglić, a jednak aktualizujesz, żeby ci się dziadostwo do domu nie przyplątało :stuck_out_tongue:

Mundry Polak po szkodzie :wink:

Pewnie polega tylko na Firewallu / iptables i basta z dziwnymi nowościami dla routera.

a w jaki sposob mam zaktualizowac bios jak nie mam pen driva

Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • spod systemu Windows specjalnie przygotowanym przez producenta płyty instalatorem (nie zalecane)
  • zapisać BIOS na dysku twardym. Następnie wejść do BIOS i poszukać w nim opcji odpowiedzialnej za aktualizację. Wejść w nią. Wskazać plik z BIOS na dysku twardym i zaktualizować.

Wszystkie sposoby aktualizacji BIOS znajdziesz w instrukcji do swojej płyty głównej. Jeżeli takiej nie posiadasz wpisz nazwę płyty w google z dopiskiem “manual”

Jest też opcja nr 3: chodzimy do BIOS/UEFI, zakładka “Tools” i wybieramy “Internet Flash”. Jak sama nazwa wskazuje, aktualizacja zostanie pobrana przez internet i zainstalowana, bez potrzeby korzystania z pendrive.

O ile jest internet po kablu lub zaimplementowano Wi-Fi. Dongla USB raczej nie musi poprawnie wykrywać.

@Sidkwa oka tylko że większości tych specjalistów z youtuba to nawet mi szkoda komentować,

tak jak wyżej pisze @LORDEk zawsze aktualizuję jeśli są update stabilności czy zwiększenie kompatybilności… jakbym był takim strachliwym leszczem to dalej bym się bujał na wykastrowanym Asusie P5K-VM barebone a tak myk i pełnoprawna płyta z pełnym OC…

p.s. wykonałem jakieś kilkadziesiąt operacji update BIOSu i tylko w jednym przypadku była kiszka, stara płyta ASUSa na s775 operacja robiona pod czystym DOS, kuzyn się pośpieszył i kupił nową a wystarczyło za dyszkę zaprogramować od nowa EPROM (demontaż, banał bo był w sockecie)…

Powtarzam są dwa ryzyka:

  1. niewłaściwy plik BIOS (choć obecnie to chyba każdy flasher sprawdza sumy kontrolne)
  2. zanik prądu podczas tej operacji
1 polubienie