Aktualizacja do KDE Plasma 5.20

Wyszła nowa KDE Plasma 5.20.0 i widzę, że w ArchLinux można już zaktualizować.


Pytanie tylko, czy warto i nie lepiej poczekać do wersji 5.20.1? *https://community.kde.org/Schedules/Plasma_5#Future_releases

Ktoś już aktualizował? Jakieś poważniejsze (uciążliwe) bugi rzucają się w oczy?
(co prawda mam migawki zrobione, ale nie chce mi się potem przywracać - wolę zapytać :stuck_out_tongue_winking_eye: )

A tam się czaisz - aktualizuj! I tak będziesz musiał system w końcu zaktualizować, a nie ma co się wstrzymywać do czasu wydania .1.

Tylko, że do wydania 5.20.1 jest zaledwie 6 dni, a biorąc pod uwagę szybkość aktualizacji w ArchLinux to będę miał pewnie za 7 dni.
System mogę zaktualizować nie bacząc na na DE, wystarczy dodać w pacman.conf “plasma*” do IgnoreGroup.
Doświadczenie jednak podpowiada, że rzucanie się na gałąź 5.20 zaraz po wydaniu i tylu zmianach, co wprowadzili nie jest dobrym pomysłem, dlatego pytam się osoby, które sobie zaktualizowały, czy jakieś poważniejsze błędy w działaniu DE widać.

Dzisiaj zaktualizowałem szkielety (chyba najnowsza wersja) i problemów nie widzę. Wielkich zmian w Plaśmie 5.20 chyba też brak, a przynajmniej nie kojarzę z filmów/opisów. Słyszałem, że są zmiany pod maską, w tym usprawnienia Waylanda. Jak opiekunowie mojej dystrybucji wydadzą i sprawdzę, to napiszę więcej.

Z perspektywy commitów poszczególnych komponentów to całkiem sporo:
(różnice pomiędzy 5.19.5, a 5.20.0)

tacka systemowa na + … troche sie zmienil systemsetting5 (albo ulatwienie co do motywu gtk albo wrecz przeciwnie ogolnie nic wielkiego …

Zaktualizowałem na innym komputerze i moim zdaniem lepiej zaczekać do wydania 5.20.2.
Dużo luk w tłumaczeniach, timer w powiadomieniach chowa się pod przyciskiem zamknięcia powiadomienia (bug). Dolphin traci kompatybilność z niektórymi usługami, pomniejszych błędów jeszcze jest więcej.
Na https://bugs.kde.org/buglist.cgi?chfield=[Bug%20creation]&chfieldfrom=7d też już sporo zaraportowano i dużo z nich można rzeczywiście potwierdzić, że istnieją.

Zauważyłem jeden irytujący błąd. Niekiedy przycisk do poszerzenia/wysunięcia tacki systemowej jest w tej samej kolumnie, co element tacki, przez co nie można kliknąć na ten element.

Warto zgłaszać na bugs.kde.org, bo z poślizgiem, ale widać, że usuwają tego typu błędy.

https://github.com/tildearrow/kwin-lowlatency zostawie bez komentarza …

No jest lekka paranoja np. ze zmianą kursora. Zmiana kursora w panelu sterowania nie działa na FF.
Trzeba latac po configach i zmieniać ręcznie vide /usr/share/icons/default/index.theme.,gtkrc, kcminputrc, no jaja jakieś.
Ale jak masz np. nazwę kursora składającą się z kilku wyrazów (Night Diamond (Red)) jeszcze z nawiasem to zapomnij. Trzeba zmienić nazwę kursora :slight_smile:
A było dobrze zakładka GTK ikony ,motyw, kursor.
To ■■■■ ułatwili.