Aktualizacja do Windows 10

Dziwna sprawa. Na laptopie miałem preinstalowany windows 8 home premium. Po ukazaniu się aplikacji umożliwiającej aktualizację systemu do wersji 10 - przeprowadziłem ją bez żadnych problemów. Po instalacji system chodzi bez żadnych uwag. Ostatnio jednak przypadkowo w zakładce system panelu sterowania przeczytałem, że mam wersję 10 pro. Z tego co piszą na stronach Microsoftu, taka aktualizacja nie powinna mieć miejsca. Zatem co może być przyczyną - win 8 miałem od nowości - oryginał (na pewno wersja home premium zaktualizowana do 8.1). Na moim koncie Microsoft również widnieje info o wersji pro.

Dla uspokojenia dodam, że ostatnio również aktualizowałem laptopa z oryginalnym systemem Windows 7 Home Premium i także, jak u Ciebie, zaktualizował mi się do wersji Windows 10 Pro. Może to jakaś polityka Microsoftu?

Przy okazji wykorzystując odpowiedni skrypt odczytałem klucz zainstalowanej 10-tki i okazało się, że jest jest to klucz który w necie opisany jest jako retail czy coś podobnego. Z tego wynika, że nie jest to klucz indywidualny.

Poniżej skrypt do odczytu klucza:

Set WshShell = CreateObject(“WScript.Shell”)

Function ConvertToKey(Key)

Mieliście Media Center?

Posiadaczom Windows 7/8/8.1 z Media Center też przysługuje Win 10 Pro.

@‌ JeyJey Tak, w moim przypadku w systemie był Media Center! Czyli wszystko w porządku. Dzięki za info!

Właśnie pobieram nośnik dla Win 10 pro ze stron Microsoft. Spróbuję instalkę na czysto. Zobaczę, czy przejdzie aktywacja z konta. Dla wersji home nie przeszła.

 

 

ok. po czystej instalce wersji pro system aktywował się z konta ms. Klucz bez zmian. Niech MS się tym martwi.

Miałem media center i dziś postanowiłem zaktualizować z nadzieją na pro, ale niestety system zaktualizował się do wersji home.