Aktualizacja Firmware napędu optycznego

Witam.

Opiszę, jak poprawnie zaktualizować Firmware (BIOS) napędu optycznego (CD-ROM, CD-RW, DVD-ROM, DVD-RW).

Przygotowanie do aktualizacji Firmware:

Najważniejszą rzeczą, jaką musimy wiedzieć, to marka (producent) i konkretny model posiadanego napędu optycznego, którego Firmware chcemy zaktualizować.

W identyfikacji napędu optycznego pomoże nam darmowy program w języku polskim, który działa na każdym systemie operacyjnym z rodziny MS Windows - NERO InfoTool.

Najnowsze Firmware dla naszego napędu optycznego pobierzemy ze strony internetowej producenta napędu.

Porównujemy wersję Firmware, który obecnie jest wgrany do naszego napędu z najnowszą wersją, jaką udostępnia producent dla naszego modelu napędu.

Wersję obecnie posiadanego Firmware wskaże nam również program NERO InfoTool.

Jeżeli wersja, którą udostępnia producent jest identyczna, bądź starsza od tej, którą posiadamy, aktualizacja nie ma wtedy sensu.

Gdy posiadamy napęd optyczny na interfejsie IDE ATA:

Należy się upewnić, że napęd optyczny, którego Firmware chcemy aktualizować jest jedynym urządzeniem podłączonym do taśmy IDE ATA, na której napęd się znajduje.

Oczywiście musi być on (owy napęd optyczny) zworką ustawiony, jako MASTER (MA).

Ustawienie zworki w pozycji MASTER (MA)

Gdy na taśmie IDE ATA posiadamy, na przykład (oprócz napędu, w którym zamierzamy aktualizować Firmware) dodatkowe urządzenie, np. drugi napęd optyczny, to odłączamy na czas aktualizacji zbędny napęd.

Aktualizacja Firmware:

Przeważnie, pobrane ze strony internetowej producenta napędu Firmware spakowane jest do archiwum. Należy rozpakować owe archiwum do postaci, gdzie otrzymamy plik z rozszerzeniem .exe. Dodatkowo może również znajdować się tam plik tekstowy z instrukcją instalacji Firmware (najczęściej w języku obcym).

Proces instalacji Firmware uruchamiamy klikając dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na pliku z rozszerzeniem .exe

Ważne:

Proces aktualizacji Firmware może potrwać nawet kilka minut. Należy wyłączyć wcześniej wygaszacz ekranu. Przez ten czas nie należy korzystać z żadnych innych programów (typu: komunikatory, odtwarzacze muzyki, itp.), nie ruszamy myszą, nie klikamy zbędnie, nie zamykamy programu aktualizacyjnego.

Nagłe przerwanie procesu aktualizacji Firmware (np. zanik napięcia), doprowadzi do trwałego uszkodzenia napędu optycznego (tak samo, jak w przypadku aktualizacji BIOSu płyty głównej).

Po zakończeniu aktualizacji Firmware zostaniemy poproszeni o ponowne uruchomienie komputera.

P.S. Aktualizacja Firmware może wyeliminować dotychczasowe problemy z napędem optycznym (np. komunikaty błędu podczas nagrywania płyt, podczas odtwarzania płyt).

Niektóre - starsze modele nagrywarek mają problemy z rozpoznaniem czystych płyt niektórych producentów. Aktualizacja Firmware może to zmienić.

Pozdrawiam serdecznie.