Aktualizacja i optymalizacja Linuxa

Cześć. Proszę o pomoc doświadczonych użytkowników linuxa w ogarnięciu tego: https://launchpad.net/~oibaf/+archive/ubuntu/graphics-drivers  - Dokładniej aktualizacji mesy i czegoś tam oraz w zaktualizowaniu Kernela w Xubuntu 16.10.

A co ty chcesz osiągnąć? Może zadaj jakieś pytanie…

Chcę ,aby dało radę grać w starsze gry typu gothic 1-2 i zaktualizować

Nie potrzebujesz do tego dodawać zewnętrznych repozytoriów i na przyszłość unikaj ich, bo łatwo w ten sposób doprowadzić system do stanu w którym nie będzie się go opłacało naprawiać.

Podaj jaką masz kartę graficzną.

AMD Radeon HD 6310 integra

Z całym szacunkiem, ale…

  1. jeśli nie potrafisz tego ogarnąć - nie jest repozytorium oibafa dla Ciebie,

  2. jeśli nie potrafiłbyś przywrócić systemu z konsoli, jeśli coś nie pójdzie tak jak powinno - nie jest to repozytorium dla Ciebie,

  3. samo  repozytorium i oprogramowanie z niego - instalujesz wg instrukcji na podanej przez Ciebie stronie oraz wg ogólnych zasad w *buntu - nic tu się nie zmienia,

  4. starsze gry winny pracować dobrze na “domyślnym” kernelu i sterownikach.

Wygląda na to, że tak jak pisze @pavbaranov twoja karta jest obsługiwana w ubuntu na już zainstalowanym otwarto źródłowym sterowniku, który powinien być wystarczająco wydajny.

Niestety gry Gothic nie zostały wydane na system Linux, ale mają status “gold” jeśli chodzi o obsługę przez Wine, więc nie powinno być dużego problemu.

Najłatwiej będzie Ci je zainstalować zaczynając od instalacji programu PlayOnLinux. Po jego uruchomieniu wybierz opcję “Zainstaluj” w polu wyszukiwania wpisz interesującą Cię grę i postępuj ze wskazówkami.

No cóż. Czyli nie ma co i odpuszczę steama i windows 10 i będę musiał kupić Gothic’a na płytkę :v

Steama chociaż ma natywnego klienta dla Linuksa, to też możesz zainstalować (jego Windowsową wersję) przez PlayOnLinux. Jest szansa, że część gier w ten sposób się uruchomi, ale PlayOnLinux nie dobierze odpowiednich bibliotek i wersji Wine pod daną grę, więc lepiej instalować z pominięciem steam o ile masz oryginalne płyty czy instalatory.

Mam takie pytanie ( bo na steamie nie widzę) czy steam na linuxie ma w liście Gothic 2 ? tzn. na stronie http://www.steamgamesonlinux.com/gothic-2-gold-edition/ pisze że jest.

 

Już Ci pisałem, że Gothic nie został wydany na Linuksa. Możesz go zainstalować jedynie z wersji Windowsowej tak jak pisałem wyżej.

Dobra , dzięki. Za dużo paprania - nie zaczne przygody z linuxem :smiley:

W stare gry da się grac w windowsie na vmware.Ja tak gram w Disciples 3,Call of Juarez i parę innych a te gry maja lepsze wymagania od Gothic 2.Schemat jest taki Linux > Vmware Player > Windows XP z zainstalowanymi vmware guest additions.Tak jest prościej niż w wine czy steam.