Aktualizacja jądra do najnowszej wersji

Chcę przeprowadzić aktualizację jądra, póki mam starszy system Ubuntu 16.04. Znalazłem poradnik http://www.ubuntu-pomoc.org/kompilacja-i-instalacja-najnowszej-wersji-jadra-kernela/ ale tam jest wersja jądra 3.1.7 Czy mogę przeprowadzić instalację i kompilację z tego tutoriala

Musisz mieć w miarę nowy system,co pisze w poradniku.Aktualizacja dystrybucji przez apt-get update i potem kompilujesz jądro.Chodzi o biblioteki,których nowe jądro wymaga.Wszystkie muszą być w wymaganych wersjach

Jednak rezygnuje z aktualizacji, nigdzie nie mogę znaleźć odpowiednich poradników. Zainstaluje nowy system, tak będzie najpewniej. Nie wiem, czy porywam się z motyką na słońce, nigdy tego nie robilem, a nie chcę żeby mi się system rozsypał.

Źródła kernela możesz sobie pobrać jakie chcesz i skompilować nikt nie każe ci od razu wrzucać efektu swojej zabawy do /boot i dodawać do grub, A nawet jeśli to stary kernel i tak tam zostanie więc będziesz mógł z niego uruchomić system :wink:

Chciałem zrobić aktualizację wg jakiegoś tutoriala, ale nigdzie nie mogę znaleźć - wszędzie starsze wersje, Narazie nie będę aktualizował, dopóki nie znajdę odpowiedniego tutoriala, bo wiem ile jest roboty przy kompilacji.

Kompilacja nie jest taka straszna. Nawet jak coś pójdzie nie tak na początku, to zawsze masz możliwość odpalenia na starszym, działającym jądrze i zrobienie tego jeszcze raz. I jeszcze raz. I jeszcze raz. W końcu wyjdzie.

Czy polecasz aktualizację z tej strony http://www.ubuntu-pomoc.org/kompilacja-i-instalacja-najnowszej-wersji-jadra-kernela/

Nic nie polecam, bo od kilku lat nie miałem potrzeby kompilacji jadra i nie wiem co w tej chwili jest aktualne i najlepsze. We wcześniejszym wpisie chciałem Ci tylko powiedzieć, że nawet jak Ci nie pójdzie za pierwszym razem, to nic strasznego się nie stanie, bo zawsze w systemie masz starsze jądra na których system działał i możesz z nich odpalić system, usunąć źle skompilowane jadro i próbować jeszcze raz.

Nie mam skąd wziąć tutoriala zrobię z tego. Chcialbym żeby mi wyszło za pierwszym razem, ale zobaczymy, czy mnie to nie przeroslo
http://www.ubuntu-pomoc.org/kompilacja-i-instalacja-najnowszej-wersji-jadra-kernela/

Do Ubuntu kernele masz tutaj:
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/
Przyporządkowane do konkretnej wersji Ubuntu.
Są również tam źródła w katalogu SOURCES.

Jeżeli zainstalujesz za nowy kernel niekoniecznie musi działać z obecną wersją Ubuntu.

Kernel wziąłem z oficjalnej strony kernela. Skompilowałem ale z błędami. Co w takim razie zrobić?

Log z kompilacji

HOSTCC scripts/selinux/mdp/mdp
HOSTCC scripts/kallsyms
HOSTCC scripts/conmakehash
HOSTCC scripts/recordmcount
HOSTCC scripts/sortextable
HOSTCC scripts/asn1_compiler
HOSTCC scripts/sign-file
scripts/sign-file.c:25:30: fatal error: openssl/opensslv.h: Nie ma takiego pliku ani katalogu
compilation terminated.
scripts/Makefile.host:101: polecenia dla obiektu ‘scripts/sign-file’ nie powiodły się
make[1]: *** [scripts/sign-file] Błąd 1
Makefile:561: polecenia dla obiektu ‘scripts’ nie powiodły się
make: *** [scripts] Błąd 2

Z kernel.org Ci się nie skompiluje na dodatek w starszym systemie.
Bierz ze źródeł dedykowanych dla Ubuntu podałem Ci przecież link.

Dobra zobacze

Brać te pliki, które są z małej litery z końcówką deb, czy te z dużej litery pod spodem też z końcówką deb?

kernel

//Edit
Brać te wszystkie pięć?

To już skompilowane, ale jak chcesz możesz zainstalować.
(2 i 4 paczka - pliki nagłówkowe i obraz kernela)
Oczywiście, po instalacji (o ile się uda) sudo update-grub

Przy instalacji pojawił się błąd:

Pakiet linux-headers-4.13.2-041302 nie ma dostępnej wersji, ale odnosi się do niego inny pakiet.
Zazwyczaj oznacza to, że pakietu brakuje, został zastąpiony przez inny
pakiet lub nie jest dostępny przy pomocy obecnie ustawionych źródeł.
E: Pakiet linux-headers-4.13.2-041302 nie ma kandydata do instalacji

Przez apt-get nie chce się zainstalować linux-headers-4.13.2-041302

Jednak rezygnuje z aktualizacji kernela. Zainstaluje nowy system na czysto.

Jakie apt-get - instalujesz lokalną paczkę więc dpkg -i nazwa_paczki
(oczywiście musi się w tym katalogu znajdować - /home/user/)

Wg mnie postawienie nowego systemu będzie lepszy rozwiązaniem. Zabierając się za kompilacje jądra wypadałoby znać przynajmniej podstawy obsługi systemu którego się używa, a w tym wypadku, widać że tych podstaw brakuje.

Kernel kompiluje się na każdym systemie podobnie, ale masz rację: z motyką na słońce :wink:

Ja już się przyzwyczaiłem do ambicji @quantumrush :smiley: