Aktualizacja która prawdopodobnie jest wirusem

Witam. Ostatnio pewna osoba z rodziny poprosiła mnie o pomoc przy telefonie Samsung J5 2016. Gdy wchodzi się w przeglądarkę internetową, pojawia się komunikat o konieczności aktualizacji. Pochodzi ze strony, która ma początek go.mobifunworld.com Mniemam, że to jest wirus, tylko nie bardzo wiem jak to usunąć, bo nigdy nie miałem nic podobnego w telefonie. W jednym z poradników radzili, żeby włączyć tryb awaryjny w telefonie i usunąć aplikację, której nie znam. Po pierwsze na tym telefonie nie ma chyba dostępu w ogóle do managera aplikacji z trybu awaryjnego, a po drugie, nie mam bladego pojęcia, która aplikacja jest od czego i czy to w ogóle o to chodzi. Tak więc jeśli ktoś ma jakieś pomysły co powinienem zrobić, to byłbym wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.

Na początek trzeba wyczyścić w przeglądarce wszystkie dane przeglądania. Jak to nic nie da, to pozostaje przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Plus skan antywirusem.

Przede wszystkim jeżeli używany jest chrome, to zainstaluj adguard apk do blokowania reklam. Dla firefox pobierz ublock origin. Opera ma swój bloker… I powinno blokować te fałszywe aktualizacje w przeglądarce.

1 polubienie

Usuń dane przeglądarki internetowej w aplikacjach - powinno pomóc.
Ta strona robi przekierowania na różne domeny nabijając kasę właścicielowi z wejścia/kliknięcia, a alerty są fałszywe (chyba, że pobrałeś apk i coś instalowałeś)

1 polubienie

Ja kliknąłem w ten odnośnik i strona nieznaleziona, więc autor chyba coś sobie doinstalował?

albo link bez parametrów / wskazanego danego pliku html / php etc. stąd błąd 404.

Wpisz w wyszukiwarkę link - odnośnik musi mieć atrybut “utm_term” i “utm_content”, aby zaczął przekierowywać, również zaczyna agresywniejsze komunikaty pokazywać jak masz User-agenta mobilnego ustawionego.

1 polubienie

OK. Tak więc wyczyściłem dane przeglądarek. Co do tego Adguarda. Czy gdzieś pojawia się jakiś komunikat, że to działa w tle? Bo nic takiego nie mam. W Gugle Pleju jest parę podobnie nazywających się aplikacji. Instalowałem to: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.adguard.android.contentblocker&hl=pl

Nie będzie działać, to dodatek do przeglądarki Yandex / Samsung Internet - jak jej nie masz to nic nie będzie blokowało.

Adguard Content Blocker is an app that will block all ads only in Yandex Browser and Samsung Internet browser without requiring you to root your device. Adguard Content Blocker doesn’t block ads in any other apps.

What is the difference between AdGuard Content Blocker and AdGuard for Android?

The difference is huge. Content blockers in general are not only limited to specific (and few) browsers, but are much less potent in terms of ad fighting tools they have at their disposal. AdGuard for Android, being a standalone app, can block ads in all browsers and even in other apps, and the filtering quality is so much higher.

Co do jakości tego dodatku to lepiej działa w Yandex ręcznie instalowany uBlock https://github.com/MajkiIT/polish-ads-filter/wiki/Jak-blokować-reklamy-w-przeglądarce-Yandex-na-Androidzie-(uBlock-i-AAK-Cont-lub-Adguard)%3F

Teraz w końcu ublock origin znowu działa lepiej, bo było parę miesięcy, gdzie mi na wszystkich filtrach przepuszczał na ff android pewne pop up wideo na pełną stronę. Ale jak się bawić z ubo, to zaczekać na finalny ff 56 dla android i do niego ubo. I wtedy można żegnać chrome.