Aktualizacja oprogramowania w N95 i utrata danych

(L337 Crew) #1

Witam wszystkich!

Wczoraj zdecydowałem się uaktualnić oprogramowanie w mojej nokii, jako że ostatnią taką aktualizację robiłem ok. rok temu i trochę zmian zaszło.

Wyjąłem kartę pamięci (zgodnie z ostrzeżeniem NSU), nie zrobiłem jednak kopii kontaktów. Utraciłem je, szkoda ich, trudno, stało się. Zapomniałem przekopiować na kartę SIM. Po przeprowadzonej aktualizacji softu włożyłem kartę pamięci do telefonu i wszystko było w miarę OK. Miałem zdjęcia, filmy, muzykę, podcasty itd. Dzisiaj wchodzę w galerię - 0 utworów, 0 zdjęć itd. Próbuję więc odświeżyć dane, zero efektu. Wkładam kartę przez czytnik do komputera i ... pusto. Dlaczego? Wie ktoś co z tym można zrobić? 4 GB danych poszło w kosmos. Część miałem na komputerze, więc jakiejś wielkiej straty nie ma, no ale chciałbym wiedzieć na przyszłość, co by nie stracić czegoś naprawdę ważnego...

(Pbinek) #2

Być może po aktualizacji oprogramowania, doszło do wyczyszczenia jakiejś tam pamięci, która widzi karty które wcześniej mogły zostać włożone.

Ja mam tak w swoim telefonie, że jak aktualizuję oprogramowanie, czy też wgrywam inną wersję, telefon nie rozpoznaje karty i ją formatuje.

Może u Ciebie było też tak samo.

(L337 Crew) #3

Tzn po dokonaniu aktualizacji włożyłem kartę pamięci i telefon normalnie ją wykrył. Słuchałem później muzyki, wyłączyłem odtwarzacz i dziś tak jak napisałem - 0 danych.

(Pinio150) #4

mi się wydaję, ale pewny nie jestem, ale aktualizacja oprogramowania w telefonie ja posiadam n95-2 jest równoznaczna z przywróceniem ustawień fabrycznym + aktualizacja oprogramowania. ja z 2-3 razy aktualizowałem swoją nokie i za każdym razem miałem czysty telefon. kopiowałem tylko na wszelki wypadek wszystkie kontakty na kartę sim i automatycznie po odpaleniu komórki po aktualizacji kontakty się zgrywały na telefon i osiągałem zamierzony efekt, nie było żadnej muzyki, zdjęć, niczego. także nie jestem pewien, ale po prostu padłeś ofiarą swojego błędu, pamiętaj zawsze o backup, danych które potrzebujesz. :slight_smile:

(L337 Crew) #5

Fajnie że odpisałeś, ale nadal nie doczytaliście tego co wcześniej napisałem :wink:

Wiem dlaczego utraciłem kontakty. Napiszę jeszcze raz -> na czas aktualizacji WYJĄŁEM kartę pamięci z MUZYKĄ itd.

Po zakończeniu aktualizacji i jak telefon był już gotowy do używania WŁOŻYŁEM kartę pamięci do telefonu i słuchałem utworów, oglądałem zdjęcia itd.

Przestałem słuchać muzyki, wyłączyłem odtwarzacz muzyczny i nazajutrz wchodzę w galerię, a tam zero plików. Ot co, dopiero wtedy była skasowana karta pamięci.

(Pinio150) #6

Rozumiem, dziwne nie powinno się tak stać, po włożeniu karty muzyka powinna dalej być. Chyba że aktualizacja softu wiązała się że zmiana plików, na karcie pamięci, itd... I dlatego karta przy najbliższej okazji się sformatowała? Nie wiem nie umiem Ci chyba w miarę precyzyjnej odpowiedzi udzielić. Proponuje dowiedzieć się, jakie konsekwencje dla twojego telefonu niesie aktualizacja oprogramowania. Może wtedy odnajdziesz odpowiedź jaka cie usatysfakcjonuje.

(Błażej) #7

Jeśli nie zapisałeś do tej pory niczego dużego na karcie to spróbuj programami do odzyskiwania danych. Często pomagają :slight_smile:

(Pinio150) #8

a te programy niekomercyjne to słabe są, większą skutecznością wykazują się te komercyjne, większa gwarancja odzyskiwania danych, a specjalnie nie będziesz kupował programu za kilkaset złotych. na odzyskanie danych które są mało warte, raczej nie masz co liczyć. :slight_smile:

(rubin714p) #9

Co do odzyskania kontaktów.Można spróbować w serwisie sczytać plik PM za pomocą box-u serwisowego.I za pomocą Nokia_dump_contacs z tego pliku odzyskac numery telefonów które były zapisane w telefonie.