Aktualizacja sprzętu do gier ok 1000zł

Witam Serdecznie,

chcę nieco zaktualizować swojego kompa, nie jestem wymagającym graczem, jednak w jakieś nowe tytuły chciałbym pograć. Fundusze to 1000-1500zł.

Na tą chwilę posiadam:

Płyta główna MSI MSI B75A-G43, B75, DualDDR3-1600, SATA3, 5xSATA2, HDMI, DVI, GBLAN, ATX, LGA1155

Pamięć GoodRam DDR3 4GB 1333MHz CL9 (GR1333D364L9/4G)

Zasilacz Aerocool VP-450 450W 80+ OEM

Procesor: Dopiszę lada moment bo wypadła nazwa z głowy.

Karta graficzna Gigabyte Radeon HD7770 1024MB rev. 2.0 (GV-R777OC-1GD)

Najpierw myślałem zmienić sam procek, jednak pomyślałem o 8 generacji a do tego wymagana jest na pewno zmiana płyty, a koszt obu to już 900zł.

Jak w ogóle kwestia zasilacza i ram? Grafikę myślę zostawić na ten moment tą, która jest.

Jakby to mądrze rozwiązać, co ewentualnie zostawić a co włożyć nowego?

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

Pozdrawiam

Nowe płyty chodzą wyłącznie na DDR4 - czyli również RAM. Niestety ceny nowego sprzętu są absurdalnie wysokie. Prognozy przewidują, że dopiero pod koniec roku sytuacja z cenami ma się unormować. Ja bym przeczekał.

Kurcze, pisałem będąc w pracy i pomyliłem podzespoły z dwóch kompów.

Wybaczcie.

Mój obecny komp to:

Płyta: ASRock > H61DE/SI

Grafika: GeForce GTX 750 Ti

Procek: Pentium G620

Pamięć GoodRam DDR3 4GB 1333MHz CL9 (GR1333D364L9/4G)

Zasilacz Aerocool VP-450 450W 80+ OEM

Myślałem o:

Procek: Procesor Intel Core i3-8100, 3.60GHz, 6MB, BOX

Płyta: ASRock Z370 PRO4

Pamięć: No i tutaj 2x 4Gb

Chciałem zostawić zasilacz i grafe, ale czy da rade?

Zasilacz nie jest najwyższych lotów, ale da radę. Grafika może zostać, ale zdajesz sobie oczywiście sprawę, że lata swojej świetności to ona ma już dawno za sobą?
Tak by to wyglądało
RAM https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-8gb-2x4gb-3000mhz-cl15-red-cmk8gx4m2b3000c15r-764770/
CPU https://www.morele.net/procesor-intel-core-i3-8100-3-60ghz-6mb-box-bx80684i38100-978215/
MOBO https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z370-pro4-1533534/

Razem 1353

Jak za drogo to możesz po taniości wziąć jedną kostkę wolniejszych pamięci, ale szybsze kości to zawsze plus

W sumie jakie mniej więcej tytuły Cię interesują, gdyż i tak ograniczać będzie Cię karta graficzna najbardziej.
Z powodu bardzo drogich pamięci RAM DDR4, przejście na nową platformę (a Twoja nie jest jeszcze straszeni stara) będzie drogie, a z powodu drogich kart graficznych przejście na jakąś lepszą też obecnie niezbyt opłacalne, poszedłbym w budżetowe ulepszenie czyli:
Zmienił procka na jakąś i5 2 lub 3 generacji za jakieś 200-250zł (z tanich sensownych to 3350p, lub 2400, 2500, 3470).
Dokupił ramu 4GB za jakieś 100zł (jesli masz 1 kostkę 4GB, jeśli 2x2GB, to wtedy dokupiłbym 2x2GB, bo masz 4 sloty na płycie głównej).
Wtedy powinieneś pograć np. w Wiedzmina 3 w średnich (może średnio-niskich) ustawieniach w fullhd.
Na czymś takim przeczekałbym przynajmniej rok, a jeśli szybciej ceny wróciłyby do normy to wtedy pchnąłbym całość bez jakiś większych strat.
Ew. jeśli korzystasz z tego kompa nie tylko do grania to kup dysk SSD akceptowalne 250 GB są już w okolicach 300zł, który w razie wymiany kompa zawsze będzie można przełożyć.

  1. W pierwszej kolejności wymień sobie płytę główną na np. MSI H110 PRO-D (150zł nowa na aukcji),
  2. kup 4 Gb ramu (teraz jest drogi a przy tej grafice nie zrobi szału, ew. do nowej grafiki możesz wziąć drugą kość) (200 zł),
  3. procesor wg. uznania i ile chcesz wydać i jak na długo ma starczyć,
  4. SSD zrobi ci największą zmianę, celuj w 240 chyba że zostawiasz HDD na dane (możesz spokojnie brać TLC nie takie one straszne jak mówią).
  5. Grafika - zależy w co chcesz grać i jak to ma wyglądać, minimum żeby poczuć róznicę to GTX1050, ale poczekał bym i kupił coś lepszego, ew. używaną GTX970.

Chyba tyle, miłej zabawy :slight_smile:

W promocji jest Micron 256GB 2,5" SSD M1100 3D NAND za 249 zł

Czy taki dysk SSD spokojnie podepnę do swojej płyty? Zachowując stary HDD na dane? Chodzi mi tutaj o ilość slotów, taśm, ogólne podpięcie. I czy ten dysk poniżej wart swojej ceny?

Do tego dorzuciłbym procesor 3350p plus 4gb ramu ddr3.
Na tym przeczekam ten rok, a w przyszłym przerzucę się na nową platformę.

Oczywiście, podpinasz tak samo jak zwykły dysk, o ile na płycie masz wolne gniazdo SATA.
Możesz sobie nawet sklonować partycje systemową na niego (choć fajnie działać na świeżo zainstalowanym) i nie musisz wszystkiego konfigurować od zera.

Nie wiem czy się sam nie skuszę na ten dysk, ale jeszcze poczytam. Od razu czuć że wiosna idzie :slight_smile:

Za 249 zł takiego dysku nie znajdziesz