Aktualizacja sterowników karty graficznej powoduje artefakty

Cześć.

Problem występuje u mnie od dłuższego czasu, ale ostatnio szczególnie zaczęło mnie to denerwować, gdy zobaczyłem, ile tracę nie aktualizując sterowników.

Otóż któraś wersja Nvidii zaczęła u mnie powodować artefakty. Objawia się to w ten sposób, że nagle podczas robienia czegoś (nie ważne, czy gram, czy też przeglądam coś w internecie) ekran staje się czarny na kilka sekund, następnie robi się normalny i pojawia się komunikat, że “Sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność”. Następnie na ekranie zaczynają pojawiać się artefakty, które nie znikają dopóki nie zresetuję systemu.

Próbowałem już:

  • wymiana pasty termoprzewodzącej + przeczyszczenie jednostki
  • czystej instalacji sterowników
  • różnych zmian w ustawieniach Nvidii
  • sprawdzenia, czy problem będzie występował na nowym użytkowniku systemu (tak - występował)
  • sprawdzenia, czy w czasie, gdy problem występuje, system mówi, że karta działa w porządku (tak - niby działa)

Dodam, że kontaktowałem się w tej sprawie z supportem Nvidii. Skończyło się na tym, że jakiś Hindus polecił sprawdzenie karty graficznej jakimś programem wątpliwej reputacji (o tym).

Najciekawsze jest to, że problem nie występuje, gdy korzystam ze starszej wersji sterowników (341.44). Sprawdzałem też na bieżąco temperatury + użycie karty programem MSI Afterburner w czasie występowania problemu, i zauważyłem, że nie ma to żadnego wpływu na problem. Miałem przypadki, gdzie przez dłuższy czas zużycie karty wynosiło 100%, a temperatura dochodziła nawet do 70 stopni, i problem nie występował, a czasem przeglądam strony w internecie (zużycie prawie żadne, temperatura ok. 35 stopni), i wtedy karta wariuje.

Zauważyłem za to coś takiego (te wielkie skoki/spadki to moment czarnego ekranu). Nie wiem tylko, czy to spowodowało całe zajście, czy może jest to reakcja karty na to zajście.

Czego jeszcze mógłbym spróbować?
Pozdrawiam

Witam.
Spróbuj za pomocą tego programu

odinstalować sterowniki. Program odpal koniecznie w trybie awaryjnym wybierz profil dla kart nVidia…

Zrobione. Dam znać jeżeli problem się powtórzy, tylko nie wiem ile to zajmie. Wczoraj problem wystąpił dopiero pod koniec dnia.

Narazie dziękuję za pomoc :slight_smile:

Nie chcę Cię straszyć, ale miałem to samo niedawno. Tylko restart pozwalał na pozbycie się artefaktów. Okazało się, po czasie, że padały pamięci w karcie, aż pewnego dnia padły całkowicie. Dodam też, że nie masz co instalować nowych sterowników. Nvidia nie optymalizuje już ich pod kątem serii 6xx od czasu premiery serii 9xx, jak nie 7xx. Wzrostu wydajności nie zobaczysz. To, że wychodzą nowe nie oznacza nic.

Niestety, odinstalowanie sterowników programem DDU w trybie awaryjnym nic nie dało - problem nadal występuje.

@LORDEK Można w tym wypadku coś zrobić? Swoją drogą to naprawdę dziwne, że problem jest sprzętowy, jeżeli powoduje go aktualizacja sterowników.

Skoro aktualizacja sterowników powoduje problem, to wróć do poprzedniej wersji.
Czego tak strasznie Ci brakuje w poprzedniej wersji sterowników, że musisz się męczyć z tymi?

Zauważyłem, że z nowszymi sterownikami gry chodzą płynniej, czasem bardzo znacznie.

Bez sterowników na mojej karcie mogłem chociaż przeglądać internet, po instalacji zamiast ekranu logowania miałem czarny ekran lub restart. Musiałbyś wygrzać kartę tym programem co Ci producent podesłał. Używałem go. Testuje kartę na maksa. Zawsze możesz zrobic podobnie w OCCT. Jezeli jesteś w stanie to przetestuj kartę w innym komputerze na tych samych sterownikach co powodują problem.

1 polubienie