Aktualizacja Windowsa XP - aktualizacje do pobrania ze strony WWW

Witam,

Znalazłem w Sieci stronkę Wykaz Usługi Microsoft Update https://www.catalog.update.microsoft.com/Home.aspx skąd można pobrać aktualizacje do XP i nie tylko.

Ale głównie interesują mnie właśnie aktualizacje do XP. Po wpisaniu w Wyszkiwarkę na w/w stronce frazy Windows XP zostaje wyszukanych około 1000 różnych aktualizacji przewidzianych do Windowsa XP z okresu od 2002 do 2014 roku.

I tu mam pytanko do Was czy warto pobrać wyszukane aktualizacje i zainstalować je na Windowsie XP (z takowego też systemu korzystam)?.

Jest realne do zrobienia żeby tylko wyszukać samych aktualizacji do Windowsa XP bez zbędnych innych jak np.

Windows 2000,Windows Server 2003,Windows XP,Windows XP 64-Bit Edition Version 2003

innych systemów Windows ale także zawartych jest w nich Windows XP?.

Nie. Warto od razu zainstalować po prostu pakiet poprawek zaczynając od SP2 potem SP3. SP3 nie zainstalujesz nie posiadając SP1 lub SP2. SP1 nie warto instalować od razu można zainstalować SP2 ponieważ SP2 i SP3 zawierają wszystkie poprawki z SP1.

1 polubienie

@sidkwa dzięki wielkie za odpowiedź.

Ale czy jest realne jeszcze pobranie i zainstalowanie poprawek SP2 i SP3?.

Ale teraz tak patrzę na Właściwości Systemu i mam chyba SP3 zainstalowane…

W%C5%82a%C5%9Bciwo%C5%9Bci%20Systemu

?. To raczej nic nie zmienią owe poprawki ze strony Wykaz Usługi Microsoft Update skoro jest już zainstalowany SP3 u mnie?.

Realne.

Tak. Masz już zainstalowane. Jedyne co możesz zrobić to sprawdzić jakie poprawki ukazywały się po wydaniu SP3 i tylko te doinstalować.

1 polubienie

A jak sprawdzić

?. Po roku wydania poprawki czy też w inny sposób można sprawdzić czy po SP3 wyszła została opublikowana kolejna poprawka która nie została zawarta w SP3?.

Service Pack 3 ukazał się 21 kwietnia 2008. Wszystkie poprawki które ukazały się po tej dacie można zainstalować ponieważ nie są obecne w żadnym SP bo SP3 był ostatnim service packiem na ten system. Musisz po prostu tam gdzie masz stronę z poprawkami do systemu sprawdzać kiedy zostały opublikowane. Jeżeli po 21 kwietnia 2008 to znaczy, że możesz je zainstalować.

1 polubienie

@sidkwa dzięki wielkie, popatrzę czy po 21 kwietnia 2008 roku zostały wydane poprawki dla XP i jak by coś było to doinstaluje / zainstaluje.

Okazuje się że od 12 maja 2008 roku wychodziły inne też poprawki / łatki dla Windowsa XP. Jest ich sporo jak by nie popatrzył.

Ostatnia aktualizacja / łatka dla Windowsa XP została wydana 21 marca 2014 roku.

Tak, to całkiem możliwe bo wsparcie dla XP właśnie skończyło się w 2014 roku więc do tego czasu były publikowane poprawki. Od 2014 Microsoft porzucił system i przestał go wspierać.

Że tak zapytam, wszystko co jest o etykietowane Windows XP pobrać łatki / aktualizacje i zainstalować?.

W sumie jeżeli są oznaczone to ja bym pobrał te oznaczone jako ‘krytyczne’ i ‘ważne’. Resztę bym zignorował. Choć w sumie jeżeli masz tego SP3 możesz tak zostawić, bo system i tak będzie dziurawy nawet jak zainstalujesz wszystkie poprawki do 2014r.
Możesz gdzieś poszukać nieoficjalnego SP4 stworzonego przez użytkowników. Zawiera on komplet wszystkich poprawek wydanych po premierze SP3. Wiem, że taki SP istniał ale tak jak piszę stworzyli go użytkownicy systemu a nie Microsoft więc nie wiem gdzie go szukać. Trzeba by popytać na forach - może ktoś ma dostęp do niego.

A to WinXP nie pobiera sam poprawek z serwera MS?

http://ryanvm.net/forum/viewtopic.php?t=10321

Pobierał jak był wspierany.

Dlaczego mi się wydawało, że rok albo dwa temu, instalując go na vm sam wyszukiwał aktualizacje? :thinking: Pamięć bywa zwodnicza.

U mnie na starym laptopie z XP nic nie pobierał już od kilku lat (ostatnio tego lapka włączałem dwa miesiące temu). Zawsze myślałem, że to dlatego, że skończyło się wsparcie i MS traktuje ten system jako już “martwy” i przez to nie musi w ten sposób udostępniać poprawek nawet tych już wydanych bo system jest porzucony i uśmiercony i jest już tylko historią.

A co miał pobierać skoro nic nowego nie dostawał, a ty miałeś zainstalowane wszystkie :wink: ale upierał się nie będę, a sprawdzić teraz nie mam jak.

1 polubienie

Miał, bo jest na nim full niezainstalowanych poprawek. Jest tam wgrany na czysto tylko SP2/SP3. Poprawki które ukazywały się po SP3 nie były instalowane. A mimo to system ich nie znajduje.

MS wydał poprawkę dla XP z okazji WannaCry.

Powinna być awaryjna na Wanna Cry. I to raczej nowsza.

Może jakieś braki np. IE8, za stary plugin do Microsoft / Windows Update - ostatni trzeba było ręcznie instalować a nie z paska powiadomień.