Aktualizacja z Win XP 32-bit do Win 8 64-bit

Witam!

Planuję zmianę części podzespołów komputera oraz systemu operacyjnego. Aktualnie mam 32-bitowy Windows XP Professional SP3 OEM. Zobaczyłem ciekawą propozycję, a mianowicie upgrade do Windowsa 8 Pro za niewielkie pieniądze: http://www.agito.pl/microsoft-windows-8-pro-upgrade-pack-pl-box-1156-656343.html?cid=99&attr=2142-274116 i mam kilka pytań:

  1. Czy będę mógł zrobić upgrade z Win XP Pro 32-bit OEM (mam płytę do niego) do Win 8 Pro 64-bit za pomocą ww. pakietu?

  2. Z racji planowanej zmiany procesora na 64-bitowy, to czy będę mógł już na tej docelowej konfiguracji komputera mieć zainstalowany 32-bitowy XP i wtedy upgradować do 8?

Pozdrawiam!

AD1 - możesz

AD2 - jeżeli wymienisz tylko procesor (nie płytę główną) to możesz

No właśnie płytę też zamierzam wymienić. Da radę zrobić wtedy jakoś ten update?

Też da radę i zapewne nie będzie przy tym większych problemów, ale nie będzie to zgodne z licencją oprogramowania. (Byłoby ok, gdybyś zamiast OEM miał wersję BOX)

Czyli byłoby bezsensem kupować oryginalny system, a finalnie mieć nielegalny.

A ja polecam jednak za 129zł, skoro nie widać różnicy to po co przepłacać?

http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows/buy

Tak, ale skoro nie będę już mógł zainstalować XP po zmianie płyty głównej to i update’u nie zrobię :wink:

Dodane 20.11.2012 (Wt) 23:43

Ze strony Microsoftu wynika, że licencję OEM traci się przy wymianie płyty głównej z powodu innego niż awaria. No właśnie, próbował już ktoś sztuczki z aktywacją OEM’a na nowej (innej niż poprzednia) płycie? Potrzebny jest jakiś cyrograf o tym, że poprzednia płyta została uszkodzona itp.? I w prost: skoro zapisy o wersji OEM są nie do końca sprecyzowane to czy można je jakoś obejść? Osobiście wątpię, aby Microsoft sprawdzał każdy przypadek wymiany płyty głównej, ale sam nie wiem…

Dyski twarde zostają takie same, więc wyobrażam sobie to na zasadzie: wymieniam płytę główną, procesor itd., uruchamiam Windowsa, instaluję sterowniki, aktywuję Win XP i potem robię update do 8-ki. Da radę coś takiego?

Kilkakrotnie praktykowałem ten sposób - wszystko sprowadza się do aktywacji telefonicznej. W większości moich przypadków kończyło się tylko na kontakcie z automatem :slight_smile: Jednak dwa lub trzy razy przełączyło mnie na konsultanta, który po stwierdzeniu że płyta uległa awarii i została wymieniona w ramach gwarancji (oczywiście bluff) dokonał aktywacji systemu, który mam do dzisiaj :slight_smile: