Aktualizacja z Windows 7 (Box) na komputerze biurkowym i z Windows 8 (na laptopie)

W związku ze zbliżającym się terminem zakończenia bezpłatnej aktualizacji do Windows 10 chciałbym uzyskać nieco informacji w kontekście wątpliwości w tym zakresie. Otóż korzystam z dwóch komputerów. Jeden z nich to biurkowy z systemem Windows 7 Home Premium (wersja pudełkowa), drugi zaś to laptop firmy Samsung NP350E5C-A05PL z fabrycznie zainstalowanym Windows 8. W obu przypadkach dysponuję płytami instalacyjnymi tych systemów oraz mam płytę z udostępnionym Windows 10. Chciałbym zorientować się jak sprawować się może Windows 10, ale nie wiem jak wygląda to od strony technicznej i prawnej po okresie bezpłatnej aktualizacji do Windows 10. A oto niejasności, które chciałbym rozwiać:

 

1.1. Jeżeli w przypadku komputera biurkowego potwierdzę wolę instalacji przed upływem terminu bezpłatnej aktualizacji to w efekcie przejdę z Windows 7 na Windows 10. Czy teraz w razie zmiany decyzji nie stracę licencji Windows 7?

 

1.2. Czy w przypadku awarii dysku z systemem zaktualizowanym do Windows 10 ponowna instalacja Windows 10 będzie możliwa na takim komputerze bezpłatnie ale także po upływie terminu darmowej aktualizacji do Windows 10?

 

1.3. Czy, a jeżeli tak, to w jaki sposób można zainstalować system Windows 10 wprost z płyty instalacyjnej, ale w opcji na niezapisanym niczym dysku? Czy potrzebny będzie do tego jakiś klucz (obecnie mam takowy dla Windows 7)?

 

1.4. Czy po aktualizacji do Windows 10 z Windows 7 pojawi się opcja uzyskania klucza dla Windows 10, aby można bez opłat zainstalować Windows 10 także w przyszłości?

 

1.5. A może działa to jednorazowo – to znaczy aktualizacja do Windows 10 jest darmowa tylko w ograniczonym czasie, lecz potem w razie konieczności ponownej instalacji systemu na rzeczonym komputerze będę mógł tego dokonać bezpłatnie tylko dla Windows 7 (z dostępnym i nadal użytecznym kluczem)?

 

 

2.1. W przypadku rzeczonego laptopa z Windows 8 klucz do tego systemu zapisany jest jak mniemam w BIOS. Jakie skutki wywarłaby na przykład awaria dysku z systemem zaktualizowanym do Windows 10 po okresie bezpłatnej aktualizacji?

 

2.2. Czy w takich okolicznościach mógłbym także w przyszłości skorzystać z płyty instalacyjnej Windows 10, czy też wyłącznie tylko z Windows 8?

 

2.3 A może po aktualizacji do Windows 10 opcja instalacji Windows 8 (od podstaw) przepada?

BOX czy OEM? W pudeku może być każdy z nich.

 

“Potwierdzenie chęci instalacji”  do niczego żadnej strony nie zobowiązuje. Tylko instalacji jako uaktualnienie lub “na czysto” z użytciem klucza Win 7 zapewnia bezterminowe prawo do użytkowania Win 10 na komputerze, na którym została przeprowadzona instalacja/aktualizacja.
 

Termin mija tylko dla pierwszej instalacji na danym komputerze, po 29.07.2016 możesz instalować na nim Win 10 nawet kilka razy dziennie.
Natomiast co do awarii dysku lub innego podzespołu i ich wymiany - może (ale nie musi) wyniknąć utrata licencji z powodu zmian sprzętowych komputera, na którym Win 10 został zainstalowany. MS opisuje ten przypadek bardzo ogólnie, czytałem o takich sytuacjach.

Można, to tzw instalacja “na czysto” w czasie ,tórej wpisujesz klucz obecnie używanego Win 7. Ważne abyś instalował z najnowszej dostępnej oficjallnie kompilacji. Najlepiej pobierz iso za pomocą tego narzędzia:  https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10   - na dole strony niebieski przycisk: “Pobierz narzędzie”

Nie, dla Win 10 z darmowej aktualizacji żaden klucz nie jest Ci potrzebny. Aktywacja następuje na podstawie identyfikatora sprzętu zapisanego na serwarach MS. Wystarczy połączenie z internetem po instalacji i po krótszej lub dłuższej chwili system zostanie automatycznie aktywowany.

 

Po aktualizacj Win 7 do Win 10 lub po instalacji Win 10 na czysto z kluczem Win 7 przestajesz mieć prawo do użytkowania (i posiadania zainstalowanego systemu Win 7). Jeśli masz zamiar do niego wrócić musisz skasować Win 10.

 

Wszystko indentycznie jak w przypadku Win 7 -> Win 10, tylko w czasie instalacji na czyto nie musisz wpisywać ręcznie klucza, instalator sam sobie go znajdzie.
 

 

 

 

 

 

@lukand

 

Możesz oddzielić  swoje odpowiedzi od odpowiedzi Cedara, bo obecnie nie wiadomo o co chodzi. Cytowanie selektywne to skarb, ale swoje odpowiedzi umieszczaj pod boxem “cytuj” a nie w nim.

Po prostu trudno było mi się zorientować jak to działa, bo nie mogę znaleźć opcji podglądu.

1.1.: Chodzi o wersję BOX

 

1.5.: Czy skasować oznacza coś więcej niż usunięcie fizycznie z dysku? A co byłoby, gdybym postanowił po prostu zamienić dysk na niezapisany i zainstalować na nim Windows 7. Czy to zadziała?

Bardzo prosto działa. Zaznaczasz tekst do zacytowania, po chwili pojawia  Ci się na nim szary dymek z napisem  “Quote this” klikasz na niego i masz cytat w polu odpowiedzi. I piszesz pod ramką cytatu.

 

Pytałem tylko dla formalości. Nie ważne.
 

A cóż takiego możesz jeszcze zrobić? Dysk do ognia wrzucić? :wink:

 

Zadziała. Teoretycznie nikt Ci nic nie zarzuci ale to jest już naginanie licencji dla swoich potrzeb. Będziesz na zmianę podłączał dyski do komputera? :wink:

Niekoniecznie, ale chciałbym być przekonany, że wszystkie niezbędne mi aplikacje będą działały prawidłowo. A takie sprawdzanie może nieco potrwać.

Co “niekoniecznie”? Nie wiem do czego się odnosisz.
 

Zgodnie z licencją, na dysku komputera masz prawo posiadać albo Win 7 albo Win 10 z aktualizacji tego Win7, nigdy oba. Nikogo nie intersuje ile to może trwać, miałeś na to rok.

Z drugiej strony licencja Box pozwala chyba na korzystanie z więcej niż jednej instalacji. Chyba, że to dotyczy Windows 7, ale aktualizacja do Windows 10 już anuluje ten przywilej.

Czytałeś licencję? BOX pozwala na przenoszenie licencji pomiędzy urządzeniami, nie zezwala jednak na korzystanie z kilku instalacji na raz. Mówiąc prościej, jeżeli chcesz przenieść system zainstalowany na urządzeniu A na urządzenie B to wpierw musisz go usunąć z pierwszego urządzenia.

Nie. Pozwala na przenoszenie systemu  (jego licencji) na inny komputer. W danym momencie masz prawo mieć system zainstalowany jeden raz i tylko na jednym. No chyba, ze masz jakąś licencję wielostanowiskową ale jestem na 100% przekonany, że nie masz.
 

Darmowa aktualizacja anuluje ten “przytwilej” ale tylko dotyczący Win 10 z darmowej aktualizacji. Jeśli sobie kupisz Win 10 BOX, to możesz go do woli przenosić po zaktualizowaniu Win 7 tym kupionym Win 10.