Aktualizacja z Windows 7 (Box) na komputerze biurkowym i z Windows 8 (na laptopie)

(lukand) #1

W związku ze zbliżającym się terminem zakończenia bezpłatnej aktualizacji do Windows 10 chciałbym uzyskać nieco informacji w kontekście wątpliwości w tym zakresie. Otóż korzystam z dwóch komputerów. Jeden z nich to biurkowy z systemem Windows 7 Home Premium (wersja pudełkowa), drugi zaś to laptop firmy Samsung NP350E5C-A05PL z fabrycznie zainstalowanym Windows 8. W obu przypadkach dysponuję płytami instalacyjnymi tych systemów oraz mam płytę z udostępnionym Windows 10. Chciałbym zorientować się jak sprawować się może Windows 10, ale nie wiem jak wygląda to od strony technicznej i prawnej po okresie bezpłatnej aktualizacji do Windows 10. A oto niejasności, które chciałbym rozwiać:

1.1. Jeżeli w przypadku komputera biurkowego potwierdzę wolę instalacji przed upływem terminu bezpłatnej aktualizacji to w efekcie przejdę z Windows 7 na Windows 10. Czy teraz w razie zmiany decyzji nie stracę licencji Windows 7?

1.2. Czy w przypadku awarii dysku z systemem zaktualizowanym do Windows 10 ponowna instalacja Windows 10 będzie możliwa na takim komputerze bezpłatnie ale także po upływie terminu darmowej aktualizacji do Windows 10?

1.3. Czy, a jeżeli tak, to w jaki sposób można zainstalować system Windows 10 wprost z płyty instalacyjnej, ale w opcji na niezapisanym niczym dysku? Czy potrzebny będzie do tego jakiś klucz (obecnie mam takowy dla Windows 7)?

1.4. Czy po aktualizacji do Windows 10 z Windows 7 pojawi się opcja uzyskania klucza dla Windows 10, aby można bez opłat zainstalować Windows 10 także w przyszłości?

1.5. A może działa to jednorazowo – to znaczy aktualizacja do Windows 10 jest darmowa tylko w ograniczonym czasie, lecz potem w razie konieczności ponownej instalacji systemu na rzeczonym komputerze będę mógł tego dokonać bezpłatnie tylko dla Windows 7 (z dostępnym i nadal użytecznym kluczem)?

2.1. W przypadku rzeczonego laptopa z Windows 8 klucz do tego systemu zapisany jest jak mniemam w BIOS. Jakie skutki wywarłaby na przykład awaria dysku z systemem zaktualizowanym do Windows 10 po okresie bezpłatnej aktualizacji?

2.2. Czy w takich okolicznościach mógłbym także w przyszłości skorzystać z płyty instalacyjnej Windows 10, czy też wyłącznie tylko z Windows 8?

2.3 A może po aktualizacji do Windows 10 opcja instalacji Windows 8 (od podstaw) przepada?

(Cedar) #2

BOX czy OEM? W pudeku może być każdy z nich.

“Potwierdzenie chęci instalacji”  do niczego żadnej strony nie zobowiązuje. Tylko instalacji jako uaktualnienie lub “na czysto” z użytciem klucza Win 7 zapewnia bezterminowe prawo do użytkowania Win 10 na komputerze, na którym została przeprowadzona instalacja/aktualizacja.

Termin mija tylko dla pierwszej instalacji na danym komputerze, po 29.07.2016 możesz instalować na nim Win 10 nawet kilka razy dziennie.
Natomiast co do awarii dysku lub innego podzespołu i ich wymiany - może (ale nie musi) wyniknąć utrata licencji z powodu zmian sprzętowych komputera, na którym Win 10 został zainstalowany. MS opisuje ten przypadek bardzo ogólnie, czytałem o takich sytuacjach.

Można, to tzw instalacja “na czysto” w czasie ,tórej wpisujesz klucz obecnie używanego Win 7. Ważne abyś instalował z najnowszej dostępnej oficjallnie kompilacji. Najlepiej pobierz iso za pomocą tego narzędzia:  https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10   - na dole strony niebieski przycisk: “Pobierz narzędzie”

Nie, dla Win 10 z darmowej aktualizacji żaden klucz nie jest Ci potrzebny. Aktywacja następuje na podstawie identyfikatora sprzętu zapisanego na serwarach MS. Wystarczy połączenie z internetem po instalacji i po krótszej lub dłuższej chwili system zostanie automatycznie aktywowany.

Po aktualizacj Win 7 do Win 10 lub po instalacji Win 10 na czysto z kluczem Win 7 przestajesz mieć prawo do użytkowania (i posiadania zainstalowanego systemu Win 7). Jeśli masz zamiar do niego wrócić musisz skasować Win 10.

Wszystko indentycznie jak w przypadku Win 7 -> Win 10, tylko w czasie instalacji na czyto nie musisz wpisywać ręcznie klucza, instalator sam sobie go znajdzie.

(lukand) #3

(Semtex) #4

@lukand

Możesz oddzielić  swoje odpowiedzi od odpowiedzi Cedara, bo obecnie nie wiadomo o co chodzi. Cytowanie selektywne to skarb, ale swoje odpowiedzi umieszczaj pod boxem “cytuj” a nie w nim.

(lukand) #5

Po prostu trudno było mi się zorientować jak to działa, bo nie mogę znaleźć opcji podglądu.

1.1.: Chodzi o wersję BOX

1.5.: Czy skasować oznacza coś więcej niż usunięcie fizycznie z dysku? A co byłoby, gdybym postanowił po prostu zamienić dysk na niezapisany i zainstalować na nim Windows 7. Czy to zadziała?

(Cedar) #6

Bardzo prosto działa. Zaznaczasz tekst do zacytowania, po chwili pojawia  Ci się na nim szary dymek z napisem  “Quote this” klikasz na niego i masz cytat w polu odpowiedzi. I piszesz pod ramką cytatu.

Pytałem tylko dla formalości. Nie ważne.

A cóż takiego możesz jeszcze zrobić? Dysk do ognia wrzucić? :wink:

Zadziała. Teoretycznie nikt Ci nic nie zarzuci ale to jest już naginanie licencji dla swoich potrzeb. Będziesz na zmianę podłączał dyski do komputera? :wink:

(lukand) #7

Niekoniecznie, ale chciałbym być przekonany, że wszystkie niezbędne mi aplikacje będą działały prawidłowo. A takie sprawdzanie może nieco potrwać.

(Cedar) #8

Co “niekoniecznie”? Nie wiem do czego się odnosisz.

Zgodnie z licencją, na dysku komputera masz prawo posiadać albo Win 7 albo Win 10 z aktualizacji tego Win7, nigdy oba. Nikogo nie intersuje ile to może trwać, miałeś na to rok.

(lukand) #9

Z drugiej strony licencja Box pozwala chyba na korzystanie z więcej niż jednej instalacji. Chyba, że to dotyczy Windows 7, ale aktualizacja do Windows 10 już anuluje ten przywilej.

(rgabrysiak) #10

Czytałeś licencję? BOX pozwala na przenoszenie licencji pomiędzy urządzeniami, nie zezwala jednak na korzystanie z kilku instalacji na raz. Mówiąc prościej, jeżeli chcesz przenieść system zainstalowany na urządzeniu A na urządzenie B to wpierw musisz go usunąć z pierwszego urządzenia.

(Cedar) #11

Nie. Pozwala na przenoszenie systemu  (jego licencji) na inny komputer. W danym momencie masz prawo mieć system zainstalowany jeden raz i tylko na jednym. No chyba, ze masz jakąś licencję wielostanowiskową ale jestem na 100% przekonany, że nie masz.

Darmowa aktualizacja anuluje ten “przytwilej” ale tylko dotyczący Win 10 z darmowej aktualizacji. Jeśli sobie kupisz Win 10 BOX, to możesz go do woli przenosić po zaktualizowaniu Win 7 tym kupionym Win 10.