Aktualność opisów programów


(saviano) #1

Witam serdecznie.

Koledzy radaktorzy przy podpinaniu kolejnych wersji programów mogliby się bardziej wysilić niż tylko podmianę linka do aktualnej wersji, ale uaktualnić także opis programu i ewentualne wartości dodane w nowej wersji. Z wersji na wersję autorzy programów nie usuwają tylko błędów, ale także dodają nowe funkcjonalności, o czym niestety redaktorzy portalu co najmniej zapominają! Jest to coraz bardziej irytujące.

Pozdrawiam

Marcin Sawiak


(silvver) #2

Tylko, że śledzenie każdej dodanej nowej funkcjonalności programów dodanych na DP jest “trochę” zbyt czasochłonne :stuck_out_tongue: Wartości dodane, czyli chcesz, żeby redaktorzy tłumaczyli changelog’i?

Gdy funkcjonalność popularnego programu (lub mniej popularnego) zmienia się dość radykalnie, to są przecież newsy na stronie głównej. A tak to przeważnie bugfixy, czy np dodanie kilku nowych formatów do konwertera wideo.


(kubut) #3

Jest to niewykonalne szczególnie w przypadku programów które mają upgrady praktycznie co miesiąc , albo nawet częściej (choćby taki FF czy chrome). Nic innego by redaktorzy nie robili tylko pisali opisy programów :stuck_out_tongue:


(Dludwicki) #4

Musze się zgodzić z kolegą Seviano.

O ile raczej nie ma sensu, za każdym razem aktualizować opisu programu przy zmianie wersji z 1.1 na 1.2 o tyle

uważam, że każda grubsza zmiana powinna być uwzględniana w opisie.

Jednakże ocena programu powinna być aktualizowana za każdym razem gdy wychodzi łata.

Argument, że to czasochłonne, wcale do mnie nie przemawia. W końcu to portal o programach, a nie tandetna linkowania.

Ludzie przychodzą tu szukając konkretnych programów i chcą się czegoś o nich dowiedzieć (funkcjonalność, działanie, potencjalne problemy) zanim je pobiorą.

Same linki to można równie dobrze poszukać w Google.


(kubut) #5

@up: Wg. Twojej logiki opisy programów można znaleźć na stronie producenta i na wymienionym przez Ciebie Google.


(adam9870) #6

Opis programu to jego krótkie przedstawienie, w tym jego najważniejszych funkcji. Od szczegółów jest strona producenta i pomoc aplikacji.


(Dludwicki) #7

@kubut

To po co niby ten cały portal?

Nigdzie nie pisałem, że wymagam tu podania pełnych specyfikacji i change logów.

Ale jeśli Patch z 1.2 do 1.3 naprawia jakiś istotny problem, który uprzednio zaniżał ocenę programu to należy to uwzględnić.

@adam9870

A kto tu mówi o szczegółach?

Mamy przykładowo odtwarzać Audio-video i w opisie czytam: “Program nie czyta napisów zapisanych w systemie czasowym”.

Natomiast ta opcja została dodana w łacie 2.5 programu, tylko nikomu się nie chciało zaktualizować opisu.

Wystarczy wejść w odtwarzacze wideo i przejrzeć komentarze. W co 3-4 programie ludzie zgłaszają nie aktualne bądź błędne informacje w opisie.


(underface) #8

@Xelosu

to jeżeli czujesz taką potrzebę to zacznij wpisywać w komentarzach jakie “ważne” zmiany zostały zawarte w danym programie. może spełnisz swoją swoje widzimisię. gdyż moim zdaniem to głupota tylko dodatkowo szukać syzyfowej pracy. program jaki jest każdy widzi - dodatkowo przy aktualizacjach są daty. a co za tym idzie skoro instalowałem program 10.02.2012 i były tam pewne błędy, to program z 20.05.2012 będzie miał “może” tych błędów mniej - logiczne

większość osób i tak zapewne pobiera programy a nie czyta ich opisu, a dodatkowo wchodzi pewnie z google lub tego forum i od razu klika przycisk pobierz


(Kpc21) #9

Głupotą jest przede wszystkim popularny ostatnio cykl wydawniczy oprogramowania, gdzie “duży” numerek nie zmienia się wraz z dużymi zmianami, a “mały” wraz z mniejszymi, tylko numer wersji zmienia się co określony z góry okres czasu.

Przecież wszystkie komentarze są weryfikowane przez administrację (redakcję, moderatorów - dokładnie nie wiem) - a przede wszystkim te wysyłane przez użytkowników niezarejestrowanych (dopóki nie zostaną zweryfikowane, w ogóle ich nie widać). Komentarze, gdzie użytkownicy zgłaszają błędy, są w dodatku po usunięciu błędu kasowane. Może po prostu nikt z odpowiednich osób jeszcze do nich nie doszedł, a są to komentarze wysłane przez osoby zarejestrowane.


(Ufolec) #10

Opisy programów powinny być jak najbardziej ogólne , nie zawierające w tym polu jakiś tekstów typu “ta wersja programu pozwala… zawiera… umożliwia…” - no chyba, że faktycznie są to jakieś szczególne pozycje na liście programów drastycznie różniące się od siebie (jak np. Office, VS, Photoshop czy inne takie duże pakiety). Bo w momencie zmiany numerka w wersji opis staje się nieaktualny (a zwłaszcza gdy w opisie występuje ten numerek, np. “wersja 4 umożliwia…” podczas gdy do pobrania jest 5 lub nawet 6 wersja tego programu :wink: takie informacje o zmianach powinny znajdować się w innym miejscu, o czym napisałem niedawno w temacie dotyczącym “historii zmian” programu.

Niech za przykład koncepcji posłuży TrueCrypt

link: http://www.dobreprogramy.pl/TrueCrypt,P … 12856.html

Karta programu zawiera opis. Pod opisem jest notka, która w tej postaci może być akceptowalna przez czytelników o ile do głównego opisu nie wkradną się właśnie szczegóły dotyczące tej akurat wersji.

"Najważniejsze zmiany w TrueCrypt 7

Nowością w siódmej wersji programu jest wprowadzenie obsługi sprzętowej akceleracji szyfrowania AES - o ile oczywiście procesor napędzający maszynę jest w taką akcelerację wyposażony. Ponadto możliwe jest skonfigurowanie zaszyfrowanego kontenera tak, aby był montowany w systemie automatycznie podczas podłączania urządzenia, na którym jest przechowywany (np. dysku wymiennego). Ważne jest również to, że począwszy od wersji 7.0 TrueCrypt szyfruje plik wymiany i hibernacji systemu Windows Vista i Windows 7 przy pomocy udostępnionego przez Microsoft oficjalnego API. Interesującą nowością jest też Favorite Volumes Organizer - okno pozwalające z jednego miejsca zarządzać zaszyfrowanymi partycjami i kontenerami oraz konfigurować ich rozszerzone opcje. TrueCrypt 7.0 obsługuje także tworzenie zaszyfrowanych partycji na dyskach o rozmiarze sektora 4096, 2048 i 1024 bajtów (w wersji Windows i Linux). Wcześniej na takich dyskach można było tworzyć tylko kontenery plikowe."

Być może mogłaby być ona nieco oddzielona jakimś poziomym paskiem i powinna zawierać odnośnik do szczegółowej listy zmian w programie - http://www.truecrypt.org/docs/?s=version-history - ten link powinien znaleźć się albo w informacji o zmianach w TrueCrypt albo w postaci przycisku coś a’la jak te trzy z góry, lub trzecia opcja - po prawej stronie w pasku z informacjami o dacie, rozmiarze, producencie itd. w postaci odnośnika pod tekstem “Zobacz historię” lub “Zobacz historię zmian”. :wink: