Koledzy radaktorzy przy podpinaniu kolejnych wersji programów mogliby się bardziej wysilić niż tylko podmianę linka do aktualnej wersji, ale uaktualnić także opis programu i ewentualne wartości dodane w nowej wersji. Z wersji na wersję autorzy programów nie usuwają tylko błędów, ale także dodają nowe funkcjonalności, o czym niestety redaktorzy portalu co najmniej zapominają! Jest to coraz bardziej irytujące.
Tylko, że śledzenie każdej dodanej nowej funkcjonalności programów dodanych na DP jest “trochę” zbyt czasochłonne Wartości dodane, czyli chcesz, żeby redaktorzy tłumaczyli changelog’i?
Gdy funkcjonalność popularnego programu (lub mniej popularnego) zmienia się dość radykalnie, to są przecież newsy na stronie głównej. A tak to przeważnie bugfixy, czy np dodanie kilku nowych formatów do konwertera wideo.
Jest to niewykonalne szczególnie w przypadku programów które mają upgrady praktycznie co miesiąc , albo nawet częściej (choćby taki FF czy chrome). Nic innego by redaktorzy nie robili tylko pisali opisy programów
O ile raczej nie ma sensu, za każdym razem aktualizować opisu programu przy zmianie wersji z 1.1 na 1.2 o tyle
uważam, że każda grubsza zmiana powinna być uwzględniana w opisie.
Jednakże ocena programu powinna być aktualizowana za każdym razem gdy wychodzi łata.
Argument, że to czasochłonne, wcale do mnie nie przemawia. W końcu to portal o programach, a nie tandetna linkowania.
Ludzie przychodzą tu szukając konkretnych programów i chcą się czegoś o nich dowiedzieć (funkcjonalność, działanie, potencjalne problemy) zanim je pobiorą.
Same linki to można równie dobrze poszukać w Google.
to jeżeli czujesz taką potrzebę to zacznij wpisywać w komentarzach jakie “ważne” zmiany zostały zawarte w danym programie. może spełnisz swoją swoje widzimisię. gdyż moim zdaniem to głupota tylko dodatkowo szukać syzyfowej pracy. program jaki jest każdy widzi - dodatkowo przy aktualizacjach są daty. a co za tym idzie skoro instalowałem program 10.02.2012 i były tam pewne błędy, to program z 20.05.2012 będzie miał “może” tych błędów mniej - logiczne
większość osób i tak zapewne pobiera programy a nie czyta ich opisu, a dodatkowo wchodzi pewnie z google lub tego forum i od razu klika przycisk pobierz
Głupotą jest przede wszystkim popularny ostatnio cykl wydawniczy oprogramowania, gdzie “duży” numerek nie zmienia się wraz z dużymi zmianami, a “mały” wraz z mniejszymi, tylko numer wersji zmienia się co określony z góry okres czasu.
Przecież wszystkie komentarze są weryfikowane przez administrację (redakcję, moderatorów - dokładnie nie wiem) - a przede wszystkim te wysyłane przez użytkowników niezarejestrowanych (dopóki nie zostaną zweryfikowane, w ogóle ich nie widać). Komentarze, gdzie użytkownicy zgłaszają błędy, są w dodatku po usunięciu błędu kasowane. Może po prostu nikt z odpowiednich osób jeszcze do nich nie doszedł, a są to komentarze wysłane przez osoby zarejestrowane.
Opisy programów powinny być jak najbardziej ogólne , nie zawierające w tym polu jakiś tekstów typu “ta wersja programu pozwala… zawiera… umożliwia…” - no chyba, że faktycznie są to jakieś szczególne pozycje na liście programów drastycznie różniące się od siebie (jak np. Office, VS, Photoshop czy inne takie duże pakiety). Bo w momencie zmiany numerka w wersji opis staje się nieaktualny (a zwłaszcza gdy w opisie występuje ten numerek, np. “wersja 4 umożliwia…” podczas gdy do pobrania jest 5 lub nawet 6 wersja tego programu takie informacje o zmianach powinny znajdować się w innym miejscu, o czym napisałem niedawno w temacie dotyczącym “historii zmian” programu.
Karta programu zawiera opis. Pod opisem jest notka, która w tej postaci może być akceptowalna przez czytelników o ile do głównego opisu nie wkradną się właśnie szczegóły dotyczące tej akurat wersji.
"Najważniejsze zmiany w TrueCrypt 7
Nowością w siódmej wersji programu jest wprowadzenie obsługi sprzętowej akceleracji szyfrowania AES - o ile oczywiście procesor napędzający maszynę jest w taką akcelerację wyposażony. Ponadto możliwe jest skonfigurowanie zaszyfrowanego kontenera tak, aby był montowany w systemie automatycznie podczas podłączania urządzenia, na którym jest przechowywany (np. dysku wymiennego). Ważne jest również to, że począwszy od wersji 7.0 TrueCrypt szyfruje plik wymiany i hibernacji systemu Windows Vista i Windows 7 przy pomocy udostępnionego przez Microsoft oficjalnego API. Interesującą nowością jest też Favorite Volumes Organizer - okno pozwalające z jednego miejsca zarządzać zaszyfrowanymi partycjami i kontenerami oraz konfigurować ich rozszerzone opcje. TrueCrypt 7.0 obsługuje także tworzenie zaszyfrowanych partycji na dyskach o rozmiarze sektora 4096, 2048 i 1024 bajtów (w wersji Windows i Linux). Wcześniej na takich dyskach można było tworzyć tylko kontenery plikowe."
Być może mogłaby być ona nieco oddzielona jakimś poziomym paskiem i powinna zawierać odnośnik do szczegółowej listy zmian w programie - http://www.truecrypt.org/docs/?s=version-history - ten link powinien znaleźć się albo w informacji o zmianach w TrueCrypt albo w postaci przycisku coś a’la jak te trzy z góry, lub trzecia opcja - po prawej stronie w pasku z informacjami o dacie, rozmiarze, producencie itd. w postaci odnośnika pod tekstem “Zobacz historię” lub “Zobacz historię zmian”.