Aktywacja RAID 1 na działającym systemie (dołożenie drugiego dysku)

Mam pytanie jak w temacie - mam zainstalowany system Windows Server 2019 na 1 dysku SSD, ale mam drugi identyczny dysk i czy można już na zainstalowanym systemie włączyć RAID 1 czyli replika na drugim dysku? Jeśli tak to jak przeprowadzić procedurę.

Mam też drugie pytanie - próbowałem podczas instalacji zainstalować system na RAID1, ale instalator Windows 2019 nie widział mi dysku przy wyborze RAID 1- czy to trzeba jakoś specjalnie skonfigurować? Windows 10 wcześniej na tej maszynie bez problemu pracował w RAID 1

Z tego co pamiętam RAID wymaga założenia partycji od nowa więc wywali dane z dysku. Nie masz spod BIOS możliwości wejścia w menu RAID i spiąć tam dysków razem?

Ustawiam dyski w BIOS i tam RAID jest widoczny, ale instalator Win Server nie widzi.
A czy da się zrobić np. klon dysku na jakimś dodatkowym dysku. Następnie włączenie RAID, a następnie klon na dysku na ten RAID?

Ale chcesz mieć RAID1 „softowy” czy sprzętowy? Na już działającym systemie i w Windows możesz dla wybranych partycji włączyć synchronizację na drugi dysk, ale logika na obu dyskach musi być taka sama.

Ty tylko ustawiłeś w BIOS tryb raid a to nie koniec.
W zależności od płyty, karty raid to co piszę czasem trochę się różni.

Trzeba wejść w BIOS raid (tam gdzie się ustawia typ), poustawiać, zainicjować tworzenie (create volume). Wszystko z dysków zostanie wyczyszczone. Dopiero wtedy raid jest gotowy do korzystania.
Dodatkowo w przypadku niektórych urządzeń przy instalacji systemu trzeba dać specjalny sterownik aby instalator zobaczył raid (np dla chipa raid ASMedia zawsze musiałem dawać bo nie widział).

Na wstępie doczytaj w dokumentacji swojego urządzenia RAID jak oni sobie to tam wymyślili.

Ponoć tak to sie robi na WS 2019

Trochę się namęczyłem, ale opiszę jak to zrobiłem.

  1. Zrobilem sobie botowalnego pena z narzędziem do klonowania dysków.
  2. Wykonałem tym programem kopię dysku - KOPIA 1
  3. Sprawdziłem czy system się botuje ze sklonowanego dysku
  4. Włączyłem w BIOS RAID i go aktywowałem
  5. Ponownie odpaliłem botowalnego pena z narzedziem do klonowania dysków
  6. Wykonałem tym programem kopię dysku z KOPIA 1 na nowy dysk już na RAID
  7. Odpiąłem KOPIA 1 od kompa i restart systemu
  8. System nie wstaje - 3 x błąd i restart i wlaczam tryb awaryjny
  9. w Trybie awaryjnym sie loguje, restart i system dziala
  10. Odpalam dla wszelkiego spokoju CMD w trybie administratora i uruchamiam chkdsk c: /f /x /r
  11. Restart systemu - skan dysku, po skonczeniu system nadaje sie do dzialania.

Wszystkim dziękuję za wypowiedzi.