Aktywacja Visty - jak to jest z aktywowanymi instalacjami?

Otóż po wielu problemach z dyskiem 250 GB, który miał problemy z dużymi plikami wyjąłem go z laptopa i zamontowałem stary dysk, który dostałem z laptopem. Chodziła na nim dawno temu zainstalowana Vista, więc ją sformatowałem i zainstalowałem od nowa używając płyty instalacyjnej. Jednak po instalacji przy próbie aktywacji spotkało mnie spore zaskoczenie, ponieważ zobaczyłem coś takiego:

beztytuuom.jpg

Czy to może być spowodowane tym, że system dalej leży na tamtym dysku (aktywowany) - oczywiście oba dyski były zamontowane tylko w tym laptopie. Tym bardziej, że kiedyś gdy system leżał jeszcze na starym dysku mimo to bez problemu instalowałem i aktywowałem Vistę na tym samym komputerze (używając nowego dysku). Poza tym dla pewności wyszukałem w Google mój klucz, ale na szczęście go nie znalazł. Czy może po prostu oznacza to, że wyczerpał się limit aktywacji przez internet i czas dzwonić do MS?

Chyba będziesz musiał zadzwonić do MS… :slight_smile:

Musisz zadzwonić do M$

Aktywuj przez telefon, nie powinno być żadnych problemów z aktywacją.

To samo miałem z Officem 2007 Pro - przy 2 instalacji wywaliło mi podobny komunikat, zadzwoniłem, aktywowałem… przy kolejnej reinstalce aktywował się już bez problemu, przez internet…

Ot aktywacja to trochę moim zdaniem chybiony pomysł - utrudnia życie legalnym użytkownikom, a piractwo i tak albo ma wersje od razu aktywowane albo załatwiają to odpalając cracka…

U mnie z Windows XP HE było podobnie.Wpisywałem klucz ale nie działał zadzwoniłem do M$ podałem gościówce ten ID jak aktywuje się przez telefon a ona mówi że nie może wygenerować klucza i pytała się mnie czy spisuje z naklejki czy z kartki.Powiedziałem że z kartki.Wyłączyłem komputer i włączyłem i Windows aktywował się przez internet :smiley:

No. Aktywacja przez telefon się powiodła, ale system telefoniczny pytał się mnie, czy system na pewno jest zainstalowany na jednym komputerze. Odpowiedziałem, że tak i przepuściło mnie, ale jest to dla mnie dziwne.

Chcę wiedzieć. Czy rezydowanie systemu na dwóch dyskach, z czego jeden nie jest zamontowany w żadnym komputerze i leży w szufladzie też jest traktowane jako instalacja na dwóch komputerach?

Miałem identyczną sytuacje jak Twoja.Zainstalowałem Viste na jednym dysku a póżniej na drugim i obie się aktywowały ale telefonicznie.

Online miałem taki sam komunikat jak Twój. :slight_smile:

Prawdopodobnie system był aktywowany co najmniej 5 razy. Zauważyłem, że przy szóstej aktywacji w ciągu jednego roku należy to zrobić telefonicznie. Po roku “licznik” aktywacji w Microsoft się zeruje. Również przy poważniejszych zmianach w konfiguracji sprzętowej (płyta główna, procesor) może być wymagana aktywacja telefoniczna. Nie zauważyłem takiej konieczności przy instalacji na dwóch HDD ale jest to możliwe. System może być zainstalowany na jednym komputerze a zatem na jednym dysku twardym.

@Jarek-59

Aktywacja przypisana jest do płyty głównej. Przy wymianie procesora nie ma prawa prosić o ponowną aktywację. Jak dysk się wymienia to jest właśnie taka informacja jak wyżej.

@ Pablo55

Wygląda na to, że nie można instalować systemu na dwóch dyskach do jednego systemu, bo jak pisze w EULI Visty HE (wersja elektroniczna ze strony MS - podkreślenie moje):

@ qwerty01

A jest to gdzieś na piśmie o tym, że aktywacja przypisana jest do płyty głównej, a do procka już nie? Szukam tego od dawna i nie mogę nigdzie znaleźć. Na stronie http://www.microsoft.com/windowsvista/pl-pl/privacy/vistartm_detail.mspx#sup01 jest tylko taki opis (podkreślenia moje):

co oznaczałoby raczej, że aktywacja może brać pod uwagę zmianę dowolnego składnika komputera…

I tu się chyba mylisz. :slight_smile:

Ja tak miałem po trzeciej instalacji Win XP. :slight_smile:

Graiki sie winda nie czepia a plyty i procka owszem