Aktywna partycja- jak/ i czy można usunąć vistę

dwa dyski na pierwszym na partycji c-XP na drugim partycja j-vista ultimate ( partycja aktywna). Stało sie jak stało i przez własne niedopatrzenie uaktywniłem w/w partycje z vistą.

Jak można ją usunąć ew. cofnąć aktywnośc partycji- pobożne życzenie.

wg mnie nie da sie bez utraty obu systemów raczej tego wykonac.jedyne co mi do głowy przychodzi to usunac wszystkie partycje i tworzyc je od nowa. ale to raczej nie o to ci chodzi :smiley: w kazdym badz razie jedynei partycje podstawowa mozesz ustawic jako aktywna w panelu sterowania w zarzadzaniu komputerem. u mnie jest tylko 1 podstawowa(a moga byc max 4). u ciebie pewnie tez.wiec raczej nie ma inego wyjscia jak tworzyc partycje od nowa…

Usunąć aktywacji się nie da. Po prostu aktywować partycję C i zobaczyć co będzie. Jeżeli w dalszym ciągu system będzie się uruchamiał z partcji D to usunąć partcję D jakimś programem zewnętrznym np. darmowym gparted czy innym i utowrzyć nową partycję.

tak czy inaczej bez utraty jakiejs partycji sie nie obejdzie jesli tylko 1 jest podstawowa w systemie.

sorrki nie dodałem że każdy z systemów tj. xp i vista postawiony jest na partycji podstawowej. Czy powyższe coś zmienia w moim problemie z usunięciem visty z partycji J na drugim dysku.