Akustyka i wyciszenie salonu

Chciałbym się dowiedzieć, jakie rozwiązania możecie zaproponować, aby wygłuszyć i poprawić akustykę w salonie, w którym stoi fortepian.

Salon ma około 35 metrów i jest obecnie pusty i niesie spore echo. W związku z tym mam kilka pomysłow:

  1. Dywan (akustyczny?) lub podest, na którym stałby fortepian, a pod podestem jakieś maty wygłuszające.

  2. Panele akustyczne na ścianie za fortepianem - lepiej całą ścianę, czy kilka paneli postawić?

Na razie tyle z moich pomysłów :slightly_smiling_face:

Dywan albo raczej wykładzina dywanowa jak najbardziej, panele to inna bajka, musisz przeanalizować które powierzchnie generują największe odbicia i tam umieścić pułapki, można je zrobić samemu.


Prosty do zrobienia i w miarę tani rozpraszacz, pochłaniacze to inna bajka, nawet cienka gąbka ma doskonałe właściwości tłumiące.
Jeżeli jednak chcesz tanio zrobić studio to wykładziny dywanowe na wszystkie powierzchnie wytną ci całkowicie pogłos, wystarczy co jakiś czas odkurzaczem przeciągnąć aby zachować względną czystość.
Wyłożenie ścian i sufitu panelami nawet styropianowymi w dużym stopniu eliminuje pogłos.
Tak gołe pomieszczenie jak na zdjęciu musi mieć straszliwy pogłos.

Zapoznaj się https://www.youtube.com/watch?v=C7CTvO0WlsE

Najprościej będzie dać dywan i przed ścianą rozpiąć ścianki tekstylne.

Chyba sądzisz że ktoś miałby problem ze znalezieniem sklepu z takimi rzeczami, pozwól że cię uświadomię, każdy znajdzie taki sklep bez problemu.

Problemem jest zrobienie tego tanio, ładnie i w odpowiedni sposób, czyli tak aby to działało jak powinno.
Jak znajdziesz jakiś sensowny poradnik dla kolegi to zapewne chętnie wszyscy się z nim zapoznamy.

W zasadzie nie interesuje mnie tanio, np. czytałem że pianki jakie się stosuje często na ścianach, to pic na wodę.

Bardziej mi chodzi, czy panele, dyfuzory binarne, które bym wstawił załatwią sprawę, czy lepiej wezwać ekpię od akustyki i będą wiedzieć lepiej.

W zależności od zapotrzebowania, jeżeli chodzi o gąbki to mają one pochłaniać dźwięk, chyba nie ma lepszego materiału do tego zadania.
Wszelkie twarde materiały odbijają dźwięk, takie panele mają zazwyczaj rozpraszać falę akustyczną.
W jednych miejscach lepiej rozproszyć a w innych wytracić przy pomocy pochłaniacza jakim jest gąbka.
Najlepiej zaprosić kogoś kto ma pojęcie o falach akustycznych i niech ci podpowie co gdzie umieścić bo bez pojęcia ciężko to ogarnąć a zwłaszcza przy instrumencie jakim jest fortepian.
Całość jest też zależna od miejsca gdzie chcesz mieć oczekiwany efekt, grając czy słuchając w pewnej odległości od instrumentu.

Jesteś może z Trójmiasta? Bo jak masz pojęcie, to chętnie Cie zaprosze i byś mi to ogarnął odpłatnie

Gdańsk, mam też koleżkę realizatora dźwięku.
Pisz na priv.

Styropian po jajkach polakierować.
Jest farba i klej. poczytaj.

To sa takie glupie rozmowy. ILE?