Algorytmy

Witam,

umiem już całkiem spory kawałek c++, więc zabrałem się za algorytmy.

Niektóre z OPSS zrobiłem ale niektórych nawet nie mam pojęcia jak zacząć.

Tak samo z OIG. Moje pytanie:

Czy żeby rozwiązywać te trudniejsze algorytmy trzeba dużo ćwiczyć i to samo przyjdzie, czy po prostu jak nie daję sobie rady to powinienem dać sobie spokój? Chyba że jakaś książka wchodzi w grę?

Przeważnie czytasz opis algorytmu i realizujesz wg tego co napisane.

Są oczywiście proste algorytmy na które “opis” powstaje w głowie tuż po przeczytaniu zadania.

Generalnie jeżeli potrafisz to zrobić “na kartce” ale nie potrafisz nauczyć to robić komputer to raczej daj sobie spokój.

Jeżeli rozwiązujesz/uczysz się i sprawia Ci to radość - kontynuuj. Wszystkiego da się nauczyć, uwierz mi :stuck_out_tongue: Wystarczy, żeby chcieć.

Dobrze a czy moglibyście mi dać jakieś rady, wskazówki jak zacząć pisać te algorytmy trudniejsze?

Są dwa sposoby na rozwiązywanie tego typu zadań. Część (większość) uczestników ma opanowanych bardzo wiele algorytmów, które są w stanie dopasować do konkretnego zadania. Reszta kombinuje i opiera się na wyobraźni. Ja preferuję tą drugą metodę, ale ciężko ukryć, że na olimpiadach skuteczniejsi są Ci z pierwszej grupy. Zasadniczo podstawową lekturą jest Cormen.