Algorytmy

(radmar) #1

Witam,

umiem już całkiem spory kawałek c++, więc zabrałem się za algorytmy.

Niektóre z OPSS zrobiłem ale niektórych nawet nie mam pojęcia jak zacząć.

Tak samo z OIG. Moje pytanie:

Czy żeby rozwiązywać te trudniejsze algorytmy trzeba dużo ćwiczyć i to samo przyjdzie, czy po prostu jak nie daję sobie rady to powinienem dać sobie spokój? Chyba że jakaś książka wchodzi w grę?

([alex]) #2

Przeważnie czytasz opis algorytmu i realizujesz wg tego co napisane.

Są oczywiście proste algorytmy na które "opis" powstaje w głowie tuż po przeczytaniu zadania.

Generalnie jeżeli potrafisz to zrobić "na kartce" ale nie potrafisz nauczyć to robić komputer to raczej daj sobie spokój.

(flaszer) #3

Jeżeli rozwiązujesz/uczysz się i sprawia Ci to radość - kontynuuj. Wszystkiego da się nauczyć, uwierz mi :stuck_out_tongue: Wystarczy, żeby chcieć.

(radmar) #4

Dobrze a czy moglibyście mi dać jakieś rady, wskazówki jak zacząć pisać te algorytmy trudniejsze?

(Ryan) #5

Są dwa sposoby na rozwiązywanie tego typu zadań. Część (większość) uczestników ma opanowanych bardzo wiele algorytmów, które są w stanie dopasować do konkretnego zadania. Reszta kombinuje i opiera się na wyobraźni. Ja preferuję tą drugą metodę, ale ciężko ukryć, że na olimpiadach skuteczniejsi są Ci z pierwszej grupy. Zasadniczo podstawową lekturą jest Cormen.