Allegro - wyłudzenie danych

z góry przepraszam, jeśli temat dałem do niewłaściwego działu, i proszę uniżenie o przeniesienie:). ale do rzeczy:

wystawiłem przedmiot na allegro. po dwóch dniach otrzymałem maila od użytkownika, zarejestrowanego na bułgarskim allegro, z pytaniem o stan produktu - odpowiedziałem. potem otrzymałem od niego maila z ofertą 300 euro: mam wysłać towar do Lagos, Nigeria i podać dane swojego konta w banku - rzecz jasna mail zignorowałem. dziś dostałem ‘przypomnienie’.

oczywiście zdaję sobie sprawę że to oszustwo! ale zainteresowało mnie, jako laika w kwestiach bezpieczeństwa, jak wiele złego mogłoby się stać, gdybym rzeczywiście dane udostępnił. Moje imię i nazwisko, numer konta, nazwa i adres banku - tylko o tyle ‘prosił’ (nie chciał pinu, hasła etc.) Co może zrobić przestępca tylko takie dane posiadając? z góry dzięki za odpowiedź.

ps. gdyby ktoś znał jakieś ciekawe artykułu dotyczące takiej problematyki będę wdzięczny za linka

Zobacz na Cafe Allegro np. Pomoc, są podwieszone wątki.

na elektrodzie tez bylo info ja dostalem takia informacje gdy wystawilem Xboxa 360 Elite na aukcji oczywiscie konsoli nie wyslalem do Nigerii a wycofalem aukcje calkowicie :slight_smile:

Dziala to ponoc na takiej zasadzie ze wysyla ci dowod przelewu oczywiscie fake i pisze ze strasznie zalezy mu na czasie wiec jesli sprzedajacy jest glupi to wysyla natychmiast i w tym momencie traci wszystko :stuck_out_tongue:

To tak zwany (zresztą słusznie) “przekręt nigeryjski”, wklep sobie w google to się wszystko dowiesz na ten temat.

Też kiedyś trafił mi się taki kupujący na allegro co chciał wysyłkę do Nigerii (i to mimo że miałem zaznaczone nie wysyłam za granicę) a którego dane osobowe podane w serwisie nie wydawały się być prawdziwe (to co było podane jako imię nie wyglądało na imię), od razu zgłosiłem sprawę do allegro żeby zajęli się delikwentem.

Czy zauważyliście, że autor pytał nie o przekręt nigeryjski, a o to jak taki przestępca może wykorzystać jego dane?

Ale to właśnie do tego często się wykorzystuje tak zdobyte dane, używa się ich dlatego że wyglądają bardziej wiarygodnie.

Poza tym możliwości wykorzystania tak zdobytych danych osobowych są bezkresne, jedyny ograniczeniem jest wyobraźnia.