Alternatywa dla programu MP3Gain

Witam. Poszukuję programu, który wyrównuje głośność plików muzycznych na podstawie wartości szczytowych. W internecie spotkałem się tylko z programem MP3Gain, ale nie nadaje się on do moich potrzeb, ponieważ ustawia on głośność nie na podstawie wartości szczytowych, tylko na podstawie głosności odczuwalnej przez człowieka. Program przydałby mi się bardzo podczas nagrywania muzyki na magnetofonie szpulowym. Przy zbyt silnym sygnale nastąpi przesterowanie wzmacniacza, natomiast przy zbyt niskim sygnalne bardzo dużą częścią sygnału będą szumy (sygnał będzie cichy, więc trzeba będzie podkręcić głośność, niestety razem z szumami). MP3Gain się nie sprawdza, ponieważ po ustawieniu w nim teoretycznie jednakowej głosności jedne piosenki mają wyższe wartości szczytowe, a inne niższe (nawet kilkukrotnie). Wtedy podczas nagrywania ustawiam poziom sygnału tak, żeby piosenka z najgłośniejszym sygnałem szczytowym wysterowała wzmacniacz na 100%, czyli maksymalną wartość sygnału, po której przekroczeniu nastąpi przesterowanie (to wszystko pokazują wskaźniki wysterowania). Jednak wtedy inne piosenki o bardzo małej maksymalnej wartości szczytowej będą wysterowały wzmacniacz mniej, nawet tylko na 20% - szumy będą bardzo duże. Dlatego gdyby program, którego szukam, ustawiłby maksymalną głośność szczytową na jednakowym poziomie we wszystkich piosenkach, uzyskałbym najwyższą jakość nagrania.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

polecam przetestować foobar-a używając ReplayGain

klick

Dzięki za odpowiedź, ale poradziłem sobie w bardzo prosty sposób za pomocą starego, dobrego audiacity - ustawiłem szczyt amplitudy w każdym utworze na -1 i wszystko działa tak jak powinno :slight_smile: Jedynym minusem jest brak automatyzacji procesu, ale to dla mnie niewielki problem.

Pozdrawiam