Alternatywa dla skype i program do screenów

Witajcie

Takie mam pytanie, od lat korzystałem ze skype ale tak naprawdę teraz widzę, że mam dosłownie jedną osobę, z którą utrzymuję kontakt przez skype i zastanawiam się czy jest coś lżejszego od skype? Dodam, że mam swoje serwery więc może w ogóle pójść w coś self-hosted i nie być zależnym od czegoś zewnętrznego, tylko co by to mogło być tak, żeby był pod to jakiś klient zewnętrzny?

Dodatkowe pytanie, żeby nie zakładać nowego wątku, macie jakiś sprawdzony program do robienia screenów pod Windows? Generalnie ja nie potrzebuje wiele, chciałbym coś prostego co odpala się razem z systemem i pod zdefiniowanymi skrótami klawiszowymi ma różne opcje screenów, np. cały ekran, aktywne okno, zaznaczony obszar itd. i, żeby po zrobieniu screena automatycznie był on zapisywany w wybranej lokalizacji, idealnie coś takiego jest w macos a czy windows ma coś takiego?

Na pierwsze nie odpowiem. Używam whatsappa ale mobilnego. Co do drugiego, stosuję aplikacje sklepową „Wycinanie i szkicowanie”. Zapisuje do utworzonego folderu w Obrazy o nazwie Zrzut ekranu, tyle ze wyświetla ów folder, gdybyś chciał wybrać inny lub zmienić nazwę pliku. Oczywiście w oknie trzeba wybrać przycisk „zapisz”. Mnie wystarcza. Spróbuj, zawsze można wywalić.
P.S. Podobno nie działa w Win 11 ale ten ma systemową aplikację.

Program do screenówhttps://www.dobreprogramy.pl/faststone-capture,program,windows,6628696501864065

A stens zapomniał że fast stone jest płatne od kilku lat i że trzeba sięgać po edycję 5.3 z „wszystkie wersje” i na 99% nie używa jego w Windows 11.

  • konferencje na więcej osób => Jitsi Meet (można także założyć serwer self-hosted, działa przez WEB lub klienta)
  • rozmowy 1/1 => Element (dawny Matrix - też da się zrobić self-hosted)

Znalazłem Greenshot - robi co ma robić w kwestii screenów.

Do robienia zrzutów ekranu bardzo polecam program który jest darmowy o nazwie shareX