AMD Athlon 64 - jaki system operacyjny?

Witam.

Ostatnio zacząłem interesować się 64 bitową platformą oferowaną przez AMD. Ponieważ mało o niej wiem, chciałbym zapytać was o artykuły w Internecie poświęcone opisowi tej technologi. Nurtuje mnie również aspekt systemu operacyjnego przy wykorzystaniu nowej technologii 64 bitowej. Oczywiście słyszałem o 64 bitowym Windows’ie XP, ale podobno na dzień dzisiejszy jest to tylko beta i raczej nie występuje w polskiej wersji językowej. Tak więc postawię zasadnicze pytanie:

-> Czy kupując dziś w Polsce komputer z 64 bitowym procesorem mam gwarancję otrzymania od sprzedawcy systemu operacyjnego? Jeśli tak, jaki to może być system? Jeśli nie, w jaki sposób mogę pracować na takim komputerze?

Domyślam się, że na pewno, jako mozliwą platformę wymenicie Linux’a Mandrake dla procesorów 64-bit, ale jak na prawdziwy open source przystało, kosztuje on ok 300-400 zł… :stuck_out_tongue:

Czekam na Wasze odpowiedzi i za wszystkie z góry dziękuję.

Pozdrawiam, Morfeusz :slight_smile:

AMD64 obsługuje w pełni aplikacje 32-bitowe i

wyciąga z nich wszystkie możliwości.

Więcej: http://www.amd.com/pl-pl/

http://www.amd.com/pl-pl/Processors/ProductInformation/0,30_118_9331,00.html

Pod AMD64 przygotowywany jest SP2 dla WinXP.

http://www.idg.pl/news/64158.html

Naraie jescz eniema systemu obslugujacegow pelni 64 bitowy podklad bedzie on w longhorm na razie masz pseudo WinXp64 i do niego tez np. robi sterowniki Via _4.51 64 bit wiec jest wszytko na dobrej drodze :wink:

Co do Linuksa, to:

http://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/core/2/x86_64/iso/

To chyba to, czego szukasz.

I jest darmowa.

Czyli z tego co rozumiem, kupując procesor 64 bitowy, mogę normalnie zainstalować mojego Windows’a XP Professional, którego używam teraz. To bardzo pocieszająca perspektywa. Co do Linux’a czy jak kto woli Linuksa, to wolę pozostać przy łatwej w obsłudze platformie z Redmont. A czy warto wogóle zainwestować w choć najsłabszy procesor z linii 64-bit?

Dziekuję za wszystkie odpowiedzi…

Pozdrawiam, Morfeusz :slight_smile:

P.S. Witam na pokładzie Kamcie_18 - bardzo miła, aktywna i rzetelna osoba… :smiley:

Osobiście uważam, że do domowego użytku, to

chyba jeszcze za wcześnie. Chętniej bym sobie

sprawił Bartona 3000.

Zwłaszcza, że takich 64-bitowych aplikacji nie ma.

Są tylko w wersje na te procesory.

Jednak jak się kupuje kompa, to już lepiej z 64, bo na wymianie się zaoszczędzi. Procesor, płyta główna. Po co potem przepłacać.

Co do wymiany w już posiadanym kompie - lepiej zaczekać.

Znalazłem jeszcze coś:

http://www.x86.pl/1/default.asp?IDN=45916&T=2&IDD=

Hm… Macie rację, że do obecnego komputera nie ma sensu kupować takowego procesora, ale ja myślałem o kupnie zupełnie nowego wyposażonego właśnie w 64 bitową platformę AMD. Co do marzeń Konrada Mantorskiego, sam zastanawiam się nad kupnem procesora AMD Athlon XP 3000+ Barton, gdyż jest on obecnie najmocniejszym z oferowanych przez AMD, jednocześnie pracującym na Socket’cie A i FSB 333, więc idealnie pasowałby do mojej płyty głównej. W związku z tym mam jeszcze jedno pytanie: Jakie korzyści płynęłyby z takiej wymiany - przecież 3000 Barton ma “tylko” ~ 2.1 GHz? Czekam na kolejne odpowiedzi…

Z tymi marzeniami to było dobre :smiley:

Myślę, że czas biurkowego antka64 jeszcze nie nastał.

Trochę wody jeszcze w Wiśle upłynie, nim powstaną OSy i

aplikacje w pełni do niego przystosowane.

Polecam artykuł:

http://pclab.pl/art7880.html

P.S. Fajnie wyszło - to mój 64. post na forum :smiley: