AMD Cool And Quiet

Abstrahując od całej sytuacji związanej z ustawianiem krzywych, pokusiłbym się o wymianę chłodzenia CPU, bo stockowy wentylator nadaje się tylko do tego, żeby go wyrzucić.

Polecam SPC Fortis 3 albo CPU Arctic Freezer 34 eSports Duo (celowałbym w ten drugi cooler).

chlodzenie cpu mam Silentium PC Navis 240

No to git. Ustaw na 20% do 60 stopni, potem w górę według uznania (100% przy 80 stopniach).

Nie dziwię się, że wkurza cię chłodzenie, jak ono ciągle oscyluje między pracą na 50%, a zero, bo jak wcześniej koledzy zauważyli 40-60 C, to normalne temperatury pracy dla tych procków.
Tylko ja bym to ustawił w BIOSie, a nie jakimś programie narzędziowym, który musi wstawać z systemem, żeby to działało :thinking:

okej, dzieki za pomoc

Polecam również zrobić undervolting. Po ustawieniu napięcia na CPU jako offset -0,1V udało mi się zrzucić 9 stopni pod maksymalnym obciążeniem bez straty na wydajności.

to w biosie tez?

Tak, CPU Vcore Voltage (w OC Tweaker).

Wszystko ustawiaj w BIOSie. W takim programie możesz sobie testować np. te krzywe wiatraków, bo jest wygodniej, a jak już ustalisz parametry, które ci odpowiadają, to zapisz na stałe w BIOS.

zastosowałem wasze rady i komputer przy takim zwyklym przegladaniu internetu jest prawie nieslyszalny, temperatura CPU ma jakoś 35 stopnie, czy warto jeszcze to zbijać?

To musiałbyś tam zamontować klimatyzację :joy: Przecież to tylko kilka stopni więcej niż temperatura otoczenia. Jest wzorowo :wink:

Zjechałem kiedyś z Q9550 do 20 stopni…

… ale był zimny poranek, okna na oścież, wentyle na maksa :rofl:

W tej chwili mój 3600 biega z temperaturami w idle (czyt. bez żadnego poważnego obciążenia) w zakresie od 35 do 50 stopni. Temp. w budzie: 30,4. Wentyle na 20%.