AMD Cool'n'Quiet - kilka pytań odnośnie

Witam. Ostatnio wymieniłem sprzęt na:

Typ procesora: AMD Phenom II X4 Black Edition 965 3400 MHz

Nazwa płyty głównej: MSI 770-C35/C45

Pamięć fizyczna: 4096 MB DDR3-1333 Kingston hyperX

Karta wideo: NVIDIA GeForce GTX 460 (768 MB)

Dysk Twardy: Seagate Baracuda 7200. 500GB

Zasilacz: Corsair CX 600watt

System operacyjny: Windows 7 x64 home premium

Chciałbym się dowiedzieć, czy technologia Cool’n’Quiet dobrze spełnia swoje zadanie i czy warto jest mieć ją włączoną. Zależy mi na jak najmniejszym poborze mocy, ponieważ zdaję sobie sprawę że ten zestaw podczas pracy trochę ciągnie prądu a chciałbym żeby rachunki były jak najmniejsze. Ma ktoś już jakieś doświadczenie? np kilka miesięcy z włączoną tą funkcją i kilka bez włączonej, jak wypadają rachunki za prąd :wink: PC u mnie jest na chodzie prawie cały czas, jak jestem w pracy, albo nie ma mnie w domu to zawsze ktoś siedzi przed monitorem.

Cool’n’Quiet włączyłem dając enabled w biosie, i tryb oszczędny w systemie, chyba wszystko? Procesor taktuje z zegarem 800mhz (podnosi się jak jest coś wymagającego) na każdym rdzeniu, więc chyba działa dobrze :wink: Tylko nie wiem czy wart świeczki ten zabieg i czy opłaca się tracić na wydajności (bo w jakimś stopniu się traci?)

Czy warto właczyć - TAK, w systemie nic nie daje no chyba, że program od MSI do oszczędzania to wtedy - TAK. Czy traci się wydajność - wpewnym stopniu tak ale nie do końca. Jak sam zauważyłeś w miarę bardziej wymagających aplikacjach częstotliwość sama się podnosi “do chwilowych wymagań”. Chcesz oszczędnie? Kup laptopa. Ja tak zrobiłem. Rachunki (mimo podwyżek) zmniejszyly się o 50zł (a syn siedzi jeszcze dłuzej przy PC). Przeliczając mój laptop zwróci się w prądzie po niespełna 4 latach :slight_smile: (dziś przyszło rozliczenie). Maiłem podobny zestaw (PII X4 3,2,2x2GB1600 i HD4870, Gigabyte -także prądożerność podobna.)

Co do Cool’n’Quiet jest coś takiego jak google

Oczywiście, że warto poza tym gdy tyllko komputer potrzebuje dużej mocy automatycznie podwyższa do średnich lub maksymalnych taktowań zegary CPU. To samo możesz włączyć w swojej karcie graficznej “Tryb adaptacyjny” i nie masz się czym przejmować :slight_smile:

Nie wiem jakie oszczędności dokładnie daje to Cooln Quiet ale wiem że jak zmieniłem w laptopie procesor z Celerona M 1,4 na Pentium M 1,4@1,86 to bateria trzyma dłużej przynajmniej z pół godzinki, także na pewno ta technologia robi swoje (w Intelu jest SpeedStep ale działa tak samo i też mi zwalnia na 800MHz).