AMD Cool'n'Quiet - potrzebny sterownik?

(Marcinj10) #1

Witam,

Przed chwilą zauważyłem w "Centrum akcji" Windowsa 7, że systemowi brakuje sterownika do zarządzania energią. Kliknąłem więc i pobrało mi sterownik Cool'n'Quiet, który chwilę potem zainstalowałem. Gdy go włączam w okienku częstotliwość zmniejsza się z ok. 3216Mhz do ok. 804Mhz. Momentami skacze też do ok. 2000Mhz lub na maxa (3216Mhz)

Jednak na stronie Wikipedii dowiedziałem się, że w Vista i 7 wystarczy aktywować Cool'n'Quiet w BIOSie, a sterownik potrzebny jest tylko do starszych systemów.

Jak to w końcu jest? Mam zostawić ten program cały czas włączony? Coś to daje?

Posiadam:

Windows 7 64bit

AMD Phenom II X4 955 BE

ASUS M4N68T V2

(Cedar) #2

Wszystko zależy od podzespołów. W Twoim przypadku instalka Windowsa nie miała odpowiedniego sterownika i system pobrał go (chyba) z Windows Update.

Tak.

Głównie oszczędność energii.

PS. MHz a nie Mhz

(Marcinj10) #3

ok,

po restarcie zobaczyłem, że program nie włącza się automatycznie. Dodam go do autostartu.

Jest jakiś sposób, aby zobaczyć czy rzeczywiście zmniejsza się częstotliwość pracy?

(Cedar) #4

Skąd dokładnie pobrałeś ten program?

Np. programy CPU-Z, Speccy i wiele innych pięknie to pokazują.

(Marcinj10) #5

Pobrałem z Centrum Powiadamiania Windowsa 7, była tam opcja "Download driver from ASUSTEK website" (czy jakoś tak).

Dodałem go do autostartu i uruchamia się razem z systemem. Trochę denerwujące, że teraz za każdym razem będzie się wyświetlać okno programu po uruchomieniu komputera.

-- Dodane 12.11.2011 (So) 20:00 --

Gdzie dokładnie można to zobaczyć w CPU-Z? Przejrzałem różne okna z włączonym Cool'n'Quiet i wyłączonym i nie widziałem żadnej zmiany.

(Marcinch7) #6

Program a sterownik który nim operuje to co innego. Program wywal z autostartu, w jądrze cały czas pracuje driver.

(Cedar) #7

Na pierwszej stronie, którą widać zaraz po uruchomieniu tego programu :wink:

(Marcinj10) #8

Wywaliłem program z autostartu.

Widok ze Speccy: (program Cool & Quiet 2.18.01 jest wyłączony, bo Marcin1147 mówi, że sam sterownik działa w jądrze)

przechwytywaniecy.png

-- Dodane 12.11.2011 (So) 20:11 --

Widzę tylko, że rdzeń 0 ma zmniejszoną częstotliwość. Tak powinno być? Czy po włączeniu bardziej wymagającej gry częstotliwość się zwiększy (jeśli będzie to potrzebne do płynności)?

(Cedar) #9

Prawdopodobnie to ten program: http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/misc/A ... taWin7.zip

Jeśli w menedżerze urządzeń masz przy którymś (przy zarządzaniu energią lub podobnie) informacje o braku sterownika to może zainstaluj sterownik ręcznie - rozpakuj, w folderze ACPI jest sterownik dla Win 7.

Tak, widać to już przy np. odtwarzaniu filmów.

(Marcinj10) #10

Nie mam w Menadżerze urządzeń niczego związanego z zarządzaniem energią.

Teraz w Speccy wszystkie rdzenie mają 803,7MHz.

-- Dodane 12.11.2011 (So) 20:25 --

Hmmm... w Centrum Powiadomień nadal wyświetla się komunikat o potrzebie zainstalowania sterownika Cool'n'Quiet. Co zrobić?

(Cedar) #11

Czyli wszystko jest OK i nie potrzebujesz dodatkowego sterownika/programu.

Wystarczy, że trochę obciążysz komputer to częstotliwość wzrośnie.

(Marcinj10) #12

Plik, który się pobiera z Centrum Powiadomień to AMDCoolnQuiet_Utility_V21801_XPVistaWin7

-- Dodane 12.11.2011 (So) 20:27 --

(Cedar) #13

Instalowałeś sterowniki z płyty CD producenta lub z tej strony internetowej: http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM ... /#download ?

Jeśli nie, i masz tylko domyślne z Win 7, to może warto zainstalować aktualne, głównie Chipset i ten "nieszczęsny" AMD Cool n Quiet Driver z grupy Utilities

(Marcinj10) #14

Mam zainstalowane najnowsze sterowniki do chipsetu, grafiki, dźwięku (właśnie z tej strony).

Na tej stronie jest AMD Cool n Quiet Driver V2.18.03 for Windows XP & 64bit XP, a ja mam Windows 7, więc nie wiem czy to jest kompatybilne.

-- Dodane 13.11.2011 (N) 10:56 --

Nie wiem Marcin1147 czy na pewno masz rację, bo Speccy pokazuje 800MHz na rdzeniu dopiero wtedy gdy uruchomię program Cool'n'Quiet.