AMD Cool'n'Quiet - potrzebny sterownik?

Witam,

Przed chwilą zauważyłem w “Centrum akcji” Windowsa 7, że systemowi brakuje sterownika do zarządzania energią. Kliknąłem więc i pobrało mi sterownik Cool’n’Quiet, który chwilę potem zainstalowałem. Gdy go włączam w okienku częstotliwość zmniejsza się z ok. 3216Mhz do ok. 804Mhz. Momentami skacze też do ok. 2000Mhz lub na maxa (3216Mhz)

Jednak na stronie Wikipedii dowiedziałem się, że w Vista i 7 wystarczy aktywować Cool’n’Quiet w BIOSie, a sterownik potrzebny jest tylko do starszych systemów.

Jak to w końcu jest? Mam zostawić ten program cały czas włączony? Coś to daje?

Posiadam:

Windows 7 64bit

AMD Phenom II X4 955 BE

ASUS M4N68T V2

Wszystko zależy od podzespołów. W Twoim przypadku instalka Windowsa nie miała odpowiedniego sterownika i system pobrał go (chyba) z Windows Update.

Tak.

Głównie oszczędność energii.

PS. MHz a nie Mhz

ok,

po restarcie zobaczyłem, że program nie włącza się automatycznie. Dodam go do autostartu.

Jest jakiś sposób, aby zobaczyć czy rzeczywiście zmniejsza się częstotliwość pracy?

Skąd dokładnie pobrałeś ten program?

Np. programy CPU-Z, Speccy i wiele innych pięknie to pokazują.

Pobrałem z Centrum Powiadamiania Windowsa 7, była tam opcja “Download driver from ASUSTEK website” (czy jakoś tak).

Dodałem go do autostartu i uruchamia się razem z systemem. Trochę denerwujące, że teraz za każdym razem będzie się wyświetlać okno programu po uruchomieniu komputera.

Dodane 12.11.2011 (So) 20:00

Gdzie dokładnie można to zobaczyć w CPU-Z? Przejrzałem różne okna z włączonym Cool’n’Quiet i wyłączonym i nie widziałem żadnej zmiany.

Program a sterownik który nim operuje to co innego. Program wywal z autostartu, w jądrze cały czas pracuje driver.

Na pierwszej stronie, którą widać zaraz po uruchomieniu tego programu :wink:

Wywaliłem program z autostartu.

Widok ze Speccy: (program Cool & Quiet 2.18.01 jest wyłączony, bo Marcin1147 mówi, że sam sterownik działa w jądrze)

przechwytywaniecy.png

Dodane 12.11.2011 (So) 20:11

Widzę tylko, że rdzeń 0 ma zmniejszoną częstotliwość. Tak powinno być? Czy po włączeniu bardziej wymagającej gry częstotliwość się zwiększy (jeśli będzie to potrzebne do płynności)?

Prawdopodobnie to ten program: http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/misc/A … taWin7.zip

Jeśli w menedżerze urządzeń masz przy którymś (przy zarządzaniu energią lub podobnie) informacje o braku sterownika to może zainstaluj sterownik ręcznie - rozpakuj, w folderze ACPI jest sterownik dla Win 7.

Tak, widać to już przy np. odtwarzaniu filmów.

Nie mam w Menadżerze urządzeń niczego związanego z zarządzaniem energią.

Teraz w Speccy wszystkie rdzenie mają 803,7MHz.

Dodane 12.11.2011 (So) 20:25

Hmmm… w Centrum Powiadomień nadal wyświetla się komunikat o potrzebie zainstalowania sterownika Cool’n’Quiet. Co zrobić?

Czyli wszystko jest OK i nie potrzebujesz dodatkowego sterownika/programu.

Wystarczy, że trochę obciążysz komputer to częstotliwość wzrośnie.

Plik, który się pobiera z Centrum Powiadomień to AMDCoolnQuiet_Utility_V21801_XPVistaWin7

Dodane 12.11.2011 (So) 20:27

Instalowałeś sterowniki z płyty CD producenta lub z tej strony internetowej: http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM … /#download ?

Jeśli nie, i masz tylko domyślne z Win 7, to może warto zainstalować aktualne, głównie Chipset i ten “nieszczęsny” AMD Cool n Quiet Driver z grupy Utilities

Mam zainstalowane najnowsze sterowniki do chipsetu, grafiki, dźwięku (właśnie z tej strony).

Na tej stronie jest AMD Cool n Quiet Driver V2.18.03 for Windows XP & 64bit XP, a ja mam Windows 7, więc nie wiem czy to jest kompatybilne.

Dodane 13.11.2011 (N) 10:56

Nie wiem Marcin1147 czy na pewno masz rację, bo Speccy pokazuje 800MHz na rdzeniu dopiero wtedy gdy uruchomię program Cool’n’Quiet.