AMD Crimson 17.10.2 zostać na tych sterownikach czy instalować nowe

(Roman Drobniewski) #1

Dobry wieczór .

przepraszam że znów zawracam wam głowę o to pytaniem w tytule, bo się zastanawiam się czy nie zainstalować tych nowych sterowniki które AMD wydał w tym miesiącu - nowa wersję - 17.11.1 , mam wersję od października i nigdy z żadnych błędów nie miałem - niebieskich ekranów śmierci , konfliktów z sprzętem , żadnych spadków FPS’ów , nie wiem czy zainstalować te nowe czy zostać przy tym z października .

Tak naprawdę mnie nie ciągną nowe tytuły i wzrosty jakie te opcjonalne sterowniki oferują , w tych z października mam sporą moc obliczeniową i każdą grę uruchomi nawet Total War Atilla bez problemu wchodzi i nie wyskakuję aby instalować nowe .

(LORDEK) #2

Zainstalowałem. Nie mam z nimi problemu, działa wsio jak powinno. Jedyne co zauważyłem to dziwne obcięcie ostatniego stanu w wydajności mojej grafiki o połowę - 1290 do ok 700, ale nie wiem czy nie miałem tego wcześniej. Ulepszona synchronizacja dalej wywala u mnie BSODy, także narazie jej nie używam.

(Roman Drobniewski) #3

Jednak zdecydowalem że lepiej zostaję na tym obecnym z października, o wiele lepiej współpracuje z Windowsem 10 Fall Creator Update .

Tak naprawdę mam włączone zawsze tryb - Zrównoważony w ustawieniach Radeon i tego słowo honoru nie ruszam.

(Caius Cosades) #4

A robisz OC karty ? Bo ja na tych sterach i kolejnych tj 17.10.3 nie mogłem podkręcić pamięci i po poszukaniu w internetach nie tylko ja miałem taki problem. A na 17.11.1 można podkręcać wszystko, ale na takim samym OC jak w 17.9.3 spadła mi wydajność wg Passmarku (teście 3D) o 6%

(Roman Drobniewski) #5

OC karty graficznej -nie zamierzam ,nie znam się na tym .

Lepiej zostanę na stockowych zegarach , nie jestem zapalonym fanem OC nawet nie planuję podkrecac .

O zawsze zapominam -posiadam MSI Aero ITX RX 560 OC 4 GB 128 bit , wszystko śmiga od rozpakowania poprzednią mialem Gigabyte GT 630 2 GB 128 bit.

(Caius Cosades) #6

Szkoda bo też mam RX 560 i podkręciłem pamięci z 7 do 8 GHz co przyniosło wzrost przepustowości z 112 do 128 GB/s. Nie sądzę jednak że wszystkie karty się tak kręcą, ale na pewno wszystkie spokojnie można podkręcić o 10% tj do 7700 MHz. W sumie zauważyłem że podkręcanie pamięci RX 560 daje dużo lepsze efekty w wydajności niż podkręcanie GPU którego temperatura i zapotrzebowanie na waty szybko rośnie (polecam na to undervolting - ja ustawiłem 1080 mV przy 1320 MHz) i daje gorsze efekty w testach niż podkręcanie pamięci - najwyraźniej to pamięć a nie GPU jest wąskim gardłem w tej karcie

PS. Podkręcanie jest proste jak barszcz bo wszystko jest zawarte w sterach od AMD (sekcja “Globalne ustawienia WattMan” + program FurMark do testów stabilności)

PS2. Czy też tak jak ja żałujesz że nie kupiłeś GTX 1050 Ti ? Ja kupiłem Radeona z głupiego sentymentu do ATI (która kiedyś wymiatała w grach) i myślałem też że RX 560 będzie bardziej odstawał od RX 460 :slight_smile:

(Roman Drobniewski) #7

Nie żałuje kupna tej Karty graficznej jestem po stronie obu firm ale wybieram czerwonych jestem niezależny - posiadam AMD Ryzen 5 , RX 560 jest o wiele lepsza od swojego starszego odpowiednika RX 460 - tylko dali więcej procesorów strumieniowych i poprawili ficzery tzw obsługa monitorów z HDR 10 Bit + FreeSync 2 , HDMI 2.0 i Display 1.4 i w końcu te sterowniki może to Beta a jakoś mi nie przeszkadzają- mogę w końcu nagrywać filmiki w formacie MP4 nie chcę kombinować i żadnych spadków FPS 'ów w grach nie miałem - najlepiej ją nazwać RX 560 vel RX 460 4 GB .

Przyniosłem z niedopracowanych sterowników od Nvidii do AMD powód Ryzen 5 i odświeżony Polaris, miałem problemy z sterownikami z poprzedniej grafice - ciągle panel sterowania Nvdida się zawieszał na pulpicie , a w tych od AMD żadnych zawieszek : wszystko płynnie chodzi specjalnie pod Windows 10 .

Mam nadzieje że za rok RX 560 lub za 2 lata będzie mocna i dalej wspierana , wszystkie gry będą napisane na Vulkanie API większość niezależnych wydawców , RX 560 będzie mega płynnie chodzić najnowszych grach
i zapowiadanym Cyberpunk 2077 - moje przepowiednie sprawdzają będzie podobnie jak Serious Sam Fusion 2017 -doznałem to na własnej skórze w grze Serious Sam Fusion 2017 : przełączyłem DirectX 11 na Vulkan Beta tak skoczyły mi FPS’y że mnie zatkało , w liczniku na monitorze ustawiłem FPS ustawieniach gry w menu 66 Fps,po wczytywaniu poziomu pokazały mi się 350 FPS 'ów pomieszczeniu poza budynkiem 279 , nie mogę się doczekać nowych gier pod te API jest dużo lepiej , najlepiej działają na Radeonach niż mi się wydawało - chciałem nawet w tej poprzedniej ale mi błąd pojawił i nici z Vulkana, miałem nadzieje tak będzie u obozie zielonych ale tu taki klops , niech nvidia poprawi najpierw sterowniki pod API Vulkan bo mocno odstawa od RX Vedze 64 w nowym " Wolfensztejnie " mowa o GTX 1080 Ti w FullHD .

(Caius Cosades) #8

Zainstalowałem 17.11.1 bo dostały certyfikat WHQL w porównaniu do Beta chodzą prawie idealnie… prawie bo ciągle jest spadek wydajności np. w DX9 - wynik z passmark spadł mi w nim ze 104 do 99 czyli tak samo jak w becie. Mam nadzieje że AMD nie pozazdrościło NVidii dobrych wyników sprzedaży i rekordowych zysków w tym kwartale poprzez zarzynanie kart na poziomie sterów… choć nie ona już to robi:

tylko dziwi mnie że już teraz pogarsza wydajność serii GCN 4 (1.3) - stery powinny zawsze coś lekko poprawić w najgorszym przypadku zostawić na takim samym poziomie… ale może jest utopistom gdzie hajs nie jest najważniejszy :confused:

(LORDEK) #9

Kurde. A ja wczoraj instalowałem 17.11.1 Non-WHQL z guru 3D, bo strona ze sterownikami AMD leży i wywala “Sorry, something went wrong.” Eh… zaś instalować sterowniki… Aktualizator nie wywalał info o nowszej wersji.

Co do Async Compute to zmiany w tej technologii wymagały większych mocy przeborowych, których GCN 1.0 już nie było w stanie zapewnić. I tak długo GCN 1.0 jest wspierane. Póki co wykastrowano tylko Async Compute, kolejne poprawki wydajności dalej dostaje. To są 3 generacje kart (nie licząc 3xx, który faktycznie to odgrzewaniec w pewnym sensie). AMD zaleca pozostanie na 17.7.2 jeżeli nie mamy problemów z wydajnością w nowych tytułach. Jeżeli widzisz spadek wydajności w benchmarkach to pogrzeb w WattMann. Zwiększ limit energetyczny, sprawdź czy Chill, kontrola klatek, lub czy nie włączyła się efektywność energetyczna. Tak jak pisałem wcześniej mnie ubiło na RX 480 ostatni stan z 1290 Mhz na ok 700. Nawet tego nie zauważyłem, ale w AC: Unity wyrównanie tego dało faktycznie kilka klatek więcej.

Staraj się też nie nakładać na siebie sterowników, zwłaszcza BETA. Najlepiej robić czystą instalację. BTW. w Radeon Settings też w informacjach masz wypisaną wersję 17.7.2 zamiast 17.11.1? Wersja sterowników się zgadza, ale wersja oprogramowanie widnieje jako stara.

(Caius Cosades) #10

Też miałem problem ze stroną AMD więc wiedziałem że coś majstrują dlatego sprawdzałem stronę regularnie aż zauważyłem że są nowe stery WHQL, instalację zrobiłem czystą, zawsze ustawiam po instalacji sterów od nowa wszystkie parametry w tym OC w WattManie na tym samym poziomie.

PS. W czasie testu od razu wiedziałem że będzie gorszy wynik bo na 17.9.3 są “chwilowe skoki FPS” do 118 a na 17.11.1 były do 114

PS2. Gdzie jest ta efektowność energetyczna bo nie mogę znaleźć.

(LORDEK) #11

Ustawienia globalne i tam masz przełącznik. Power Limit w WattMann na samym dole dobrze jest przesunąć ciut do góry. 25% to bezpieczny limit dający już pewne korzyści. Zegar GPU nie jest szybko zbijany. Bezpieczny, ale nawet 50% nie robi większego problemu. GPU ciągnie trochę więcej prądu, ale ma stabilniejszy zegar co przekłada się na FPS i wyniki w Benchmarkach co nawet na YT znajdziesz.

Po lewej Power Limit -50, w środku 0, po prawej +50.

(Caius Cosades) #12

Nieporozumienie z mojej strony wynikało więc z tego że nie wiedziałem że tak to się tłumaczy :slight_smile: Miałem ustawione na +20% zmieniłem teraz na +30% i wzrosła mi w teście punktacja w dx11 z 69 do 70 :slight_smile: