AMD CrossFireX - nie działa prawidłowo (gry)

Witam.

Podłączyłem sobie do CrossFire’a dwie HD4850 (jeden referent, a drugi HIS IceQ4) na płytce GA-EP45-DS3R - HIS jest podpięty na X16. Wszystko niby działa sprawnie dopóki nie uruchomię jakiegoś tytułu. W Battlefield 3 nie da się w ogóle grać, ponieważ tnie niemiłosiernie w każdej sekundzie gry - nie ma płynnego momentu. Natomiast np. Wiedźmin 2 chodzi znacznie płynniej, ale w trybie fabuły niekiedy przy szybkich ruchach kamerą pojawia się przez kilka sekund to samo co w BF3. Zasilacz, na którym to stoi to Fortron FSP500-60APN, posiada on podwójną linię +V12 po 18A i sprawność przeszło 80%. Zestaw nie jest podkręcony, chodzi na stockowych ustawieniach więc maksymalnie pobiera pewnie około 350W energii (samo max. TDP e8400 + 2x HD4850 = ~300W).

Macie może jakieś pomysły czym to spowodowane? Z góry dzięki za odpowiedź.

Mnie się wydaje, że CrossFire działa poprawnie gdy masz włożone te same karty graficzne tego samego producenta. Bo mimo wszystko mają różne parametry i mogą nie współpracować.

Dziwnie liczysz, chyba zapomniałeś że kości RAM, dyski, napędy dvd i każdy inny podzespół też pobierają prąd :wink:

Jaki masz system? Sterowniki aktualne? CrossfireX poprawnie skonfigurowany w panelu?

Mogą, choć zasada jest taka że powinny, skoro mają ten sam procesor.

Czy zainstalowałeś dodatkowy programik dla CrosFire “AMD Catalyst Application Profiles”

Jest na stronie www ATI na tej samej, co sterowniki do Twojej karty graficznej i jest wydawany prawie tak samo często jak one.

Wprowadza obsługę nowych gier dla 2 kart. Czyli warto go zainstalować po wgraniu nowych sterowników.

Brak tego programu może być przyczyną Twoich problemów. Najnowsza wersja opisana poniżej… gra Battlefield 3 i wiele

innych była wprowadzona w poprzednim programie, czyli ta najnowsza już je zawiera.

350W-400W to max, bo ramy i jeden dysk to już są “grosze” w porównaniu do CPU i GPU. Generalnie w panelu w pozycji CrossfireX jest tylko możliwość jego włączenia i wyłączenia. A co współpracy kart to w CF oczywiście działają modele innych producentów, tutaj bez dwóch zdań.

Dodane 18.05.2012 (Pt) 21:13

Stery oczywiście najnowsze, i AMD Catalyst Application Profiles również dawno zainstalowane :). Może tam trzeba coś skonfigurować, w sensie w profiles?

Myślałem, że dodatkowy programik pomoże…

Kiedyś miałem podobne problemy. Mam trochę nowsze karty bo 5770 Asusa CuCore połączone dodatkowym mostkiem ma płycie z chipsetem P45. Dwie identyczne, a jednak inne. Kupione w odstępie roku różnią się ilością elementów na PCB. W tej nowszej jest ich mniej i to sporo, mimo iż nazwa ich jest co do literki identyczna. CrossFire działało , a raczej nie działało w grach podobnie do Twojego problemu. Aby jakoś dało się grać ważna była kolejność kart graficznych w płycie głównej. W jednej pozycji całkiem nie działały, a odwrotnie było lepiej. Dodatkowo musiałem stosować stare wersje sterowników, bo na najnowszych był “niebieski ekran” lub objaw identyczny z Twoim. Oczywiście program dodatkowy do kart graficznych ASUSA też powodował zawieszenia gier i musiałem się go pozbyć.

Jednak już od kilku wersji sterowników wszystko działa jak trzeba (nawet z dodatkowym programem SmartDoctor).

Czyli ostatnie wersje sterowników (mam win 7 64 bit) są na pewno dobre i wszystko na nich działa poprawnie.

Nie wiem co Ci poradzić… :frowning:

Dziwne jest to, że przed chwilą Battlefield się nie zacinał na ręcznie ustawionym profilu, a zaraz potem na tym samym znów to samo. Spróbuję przełożyć referenta na górę.

a mostkiem podłączyłeś obie karty ??

karty nie muszą być identyczne, ważne żeby były z tej samej serii i to nawet nie koniecznie na stronie AMD jest tabelka (6850 z 6870 można połączyż)

nie powinno być problemu jedna może byc od ASUSA a druga od XFX z różnym taktowaniem

z reszta na yt są filmiki

Nie wiesz połączyłem je makaronem… Co to drugiej sprawy - już to wiemy.

Dodane 19.05.2012 (So) 16:42

Zamieniłem referenta z HISEM (czyli teraz referent na górze) i nadal to samo.

Dodane 25.05.2012 (Pt) 16:37

Nie ma nikt żadnych pomysłów?

Mam ten sam problem. Próbowałem sterowników 11.10 i też nie działa. Wie ktoś jak to naprawic?

Okej w końcu (bez pomocy tego pomocnego forum) znalazłem sam rozwiązanie.

Trzeba zrobić trzy rzeczy (w moim przypadku):

  1. Przełożyć referenta na górę (czyli słabsza karta na złącze X16)

  2. Podkręcić go do ustawień silniejszej karty

  3. Wyłączyć Cataclyst A.I.