AMD FX-6300 - wysoka temperatura

Hej,

 

Zwracam się z prośbą do posiadaczy tego FX-a wraz z BOXowym chłodzeniem. Uruchomcie, proszę, załączony projekt blendera (nie musi być ten konkretny - chodzi o to, żeby renderowanie było wykonywane na 5 rdzeniach), zacznijcie rendering (przycisk F12) i obserwujcie temperaturę procesora. U mnie już po mniej niż 4 minutach jest lekki kosmos:

 

e6aals.jpg

 

Nie wiem czy te 3054 RPM to maximum możliwości stockowego chłodzenia, ale wyżej nie idzie. Nawet jeśli dam w BIOSie opcję “Full On”.

 

Temperatury w stanie idle raczej w normie:

 

2u89xz6.jpg

 

A jak jest u Was?

 

tesst.zip

i w czym problem?

Jedyna z temperatur która oscyluje w granicach prawdy to:

 

Procesor 39 stopni (bez obciązenia)

i

Procesor 72 stopnie (obciążony)

 

reszta to bzdury wynikłe ze złej interpretacji czujnika przez program.

 

Jeśli masz domyślnie włączone Turbo Core to podbija on procka do 4.1GHz dlatego taki skok temperatury, teoretycznie box-owe chłodzenie daje sobie wtedy radę ale nie jest przystosowane do długoterminowej pracy na max, dlatego taka temperatura, do tego może się dokładać wzrost temp w obudowie.

 

Jeśli procek ma pracować od 3.8GHz w górę długi czas (gry, rendering itp) zaleca się wtedy zminić na lepsze i dostosować tak obieg powietrza aby łatwo odprowadzało.

 

 

Z własnych testów: przy ustawieniu 3.7 + max obciążenie programem OCCT, pokazuje max 72-73 stopnie

Ale już przy 3.8 skacze do 74-75 stopni. (nawet jak do ogrzewania w środku dołożyła się karta graficzna to nigdy nie przekroczyło 75 stopni)

 

Bez obiążenia jest około 32-33 stopni. (jest mniejsza niż u Ciebie ale u mnie jest wtedy 2300 obrotów)

Napięcie rdzenia przy obciążeniu?

Wredotka , wielkie dzięki za pomoc. Dokupię w takim razie jakieś normalne chłodzenie.

 

JeyJey , 1.360 V - 1.376 V. Kilka razy w ciągu paru minut wskoczyło na 1.410 V.

 

PS Turbo Core, APM i Cool’n’Quiet włączone. Thermal throttling: auto, ale i tak się nie uaktywnia.

 

EDIT: pograłem kilka minut w Mafię 2 na najwyższych detalach z włączoną AIDĄ64 w tle. Wentylator CPU osiągnął aż 3400 RPM. Ciekaw jestem co go do tego sprowokowało. Na pewno nie temperatura, która nie przekroczyła 64 stopni podczas grania.

Ja na BOXowym bez problemu wyciągam 6000RPM na FC4 :slight_smile:

Moim zdaniem napięcie jest za wysokie, u siebie na FX 6100 ( procesor starszej generacji ) mam 1.3V i stabilne 4.0 GHz, 1.4V to do 4.5GHz dochodzi, także wydaje mi się że problem leży tu w napięciu. Spróbuj ustawić ręcznie napięcie na np. 1.3V lub poprzez Offset -. Zmieniasz napięcie, wchodzisz, testujesz programem np. OCCT, jeśli nie wyskoczą błędy można jeszcze zmniejszyć napięcie ( poniżej 1.28V bym nie schodził przy tych taktowaniach ). Możesz spróbować wyłączyć także Turbo Core, wg mnie w procesorach AMD to taki pic na wodę…

 

To mu z automatu podbija jak ma włączone Turbo

 

Boosted P states

#1: 4100 MHz, 1.425V

#2: 3800 MHz, 1.4125V

 

Low power P states

#1: 3000 MHz, 1.225V

#2: 2500 MHz, 1.125V

#3: 2000 MHz, 1.025V

#4: 1400 MHz, 0.9V

 

http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-FX-Series%20FX-6300.html

 

Natomiast jeśli się wyłączy turbo i ustawi 4.1 na sztywno to będzie się utrzymywać 1.36V (pod max obciązeniem)

Witam, u mnie rozwiązaniem na temperatury było dodanie dwóch coolerów 140mm które mogłem wmontować w obudowę, ale nawet wcześniej nigdy temperatura nawet w stresie długoterminowym nie podskoczyła mi do 70 stopni, może trzeba wymienić pastę, albo po prostu przeczyścić z kurzu :D, coolery obniżyły mi temperaturę całego komputera z 50 do 42 ogólnie w stresie, procek z 68 do 60 max, więc mam zapas :smiley:

 

PS: Gdy temperatura procesora osiąga 65 stopni chłodzenie rozkręca się do 4000+ RPM, więc trochę dziwne żeby tobie nie podskakiwało powyżej 3000 RPM. jaką masz wersje procesora ?, bo moja wersja to black edition.

ja zmieniłem cooler na SPC Spartan pro i przy 4,2Ghz nie przekracza 65*C :). Posiadam FX6300 black edition

Dzięki za odpowiedzi. Ostatnio kupiłem takie oto chłodzenie: AAB COOLING SUPER SILENT P1 PWM REV. 2 (cena: 40 zł + 7 przesyłka) oraz taką pastę termo: AAB COOLING TG2 (10 zł + 4 przesyłka). Nie spodziewałem się rewelacji, ale efekty są niesamowite:

 

10wr30i.jpg

 

Jedyne co zrobiłem to wymieniłem chłodzenie i pastę. Reszta nie ruszana.

 

Co do wersji procesora to nie wiem czy to jest Black Edyszyn czy nie. Teraz w sumie to nie ma znaczenia, bo chłodzenie jest w zupełności wystarczające. W sumie to wniosek jest taki, że BOX-owe “chłodzenie” od AMD to jeden wielki śmiech.