AMD odpowiedniki procesorów INTEL

Witam,

Jakiś czas temu po upublicznieniu drugiej generacji procesorów Intel (Sandy Bridge) wiele osób mówiło, że nie mają one konkurencji ze strony AMD. Minęło już całkiem sporo czasu, mamy już kolejne generacje procesorów od AMD (seria FX) oraz Intela (Ivy Brigde) i niestety trochę się w nich pogubiłem.

Czy mógłby mi ktoś podać odpowiedniki procesorów AMD w stosunku wydajności do procesów Intel ?

Jak na razie nie ma, buldozery się trochę nie udały.

Są już Ivy Bridge?

Tu masz małe zestawienie:

http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html#

AMD jest na razie w plecy za Intelem, jeśli chodzi o top wydajność.

Według mnie to wygląda tak :

Intel core 2 quad - amd x4 phenom ( ostatnia wyrównana wydajność między intel a amd lata 2008/2009 )

Procesory i3 2 rdzenie - amd phenom 4 rdzenie ( amd phenom 2 rdzeniowy jest mało wydajny )

Procesory i5 4 rdzenie - amd phenom 6 rdzeni ( amd pomimo 6 rdzeni jest mniej wydajny )

procesory i7 4 rdzenie - amd fx 8 rdzeniowy ( amd pomimo 8 rdzeni jest mniej wydajny )

procesory i7 6 rdzeni - brak konkurencji

@konrad357:

Mniej więcej masz rację, tak to wygląda. Jednak nie dla wszystkich modeli, np. Intel Core i5-2450P jest prawie tak samo wydajny jak AMD FX-8120 Eight-Core i jest w takie samej cenie (co jest dla Intela rzadkością, bo wszystkie procesory Intela są zazwyczaj droższe przy tej samej wydajności), a model Intel Core i5-2550K jest nawet szybszy niż AMD FX-8120 Eight-Core. Jednakże oba te CPU Intela zostały wydane w styczniu 2012, a jak wiemy, seria i5 jest już na rynku rok czy dwa. Czyli są to po prostu nowoczesne procesory wydane przed miesiącem, są bardzo szybkie, ale nadano im nazwę starej serii i5.

Pokusiłem się o edycję wyników z PassMark, tutaj zestawienie:

http://pastebin.com/16Rxs7ET

Wyciąłem z tego wszystkie wyniki procesorów serwerowych, które nas nie interesują. Na pewno przyda się w rozeznaniu sytuacji na rynku.

BTW, w drugim kwartale 2012 Intel rzuca na rynek pierwsze procesory 22nm. To będzie ogromny skok w wydajności i do tego zmniejszone zużycie energii przy tej samej, lub większej wydajności. Najszybsze procki 22nm będą miały tylko 77W TDP. Kiedy na tą chwilę 32nm procki od AMD mają w większości 95- 125W, a Intelowskie 32nm 95-130W. A AMD na obecną chwilę nie ma planów na wprowadzanie 22nm CPU, dopiero co wydali 32-nm serię AMD-FX i będą ją rozwijać, mają w tym roku wysypać się modele serwerowe oparte na Bulldozer.

Ogromnego skoku wydajności między Sandy Bridge, a Ivy Bridge nie będzie, wręcz przeciwnie. Architektura zostanie tylko lekko usprawniona (wzrost wydajności CPU jakieś ~5-10%), za to dzięki przejściu na niższy proces, zmniejszy się właśnie zapotrzebowanie na moc. Również GPU ma dostać niezłego kopa (HD4000). Skok wydajności samych procesorów zobaczymy dopiero przy okazji architektury Haswell.

Tak jak myślałem. AMD nie ma czym konkurować z Intelem. Najnowsze procesory wcale nie są tak wydajne i konkurencyjne jak być miały.

Ależ ma: ceną. AMD-eki są prawie połowę tańsze.

Dzięki za info. Też mnie to zastanawiało, bo nowe procki będą miały dosyć niskie zegary, niskie TDP. Ale to zasługa przejścia na 22nm, mniej mocy potrzeba a wydajność tak samo dobra.

Dokładnie. Zobacz na tą listę co podesłałem na Pastebin, w poprzednim poście. Na dwadzieścia procesorów z czołówki tej listy, tylko dwa są AMD, ale oba są najtańsze! Dzięki AMD po prostu można złożyć tani i dobry komputer. Kto chce superwydajność to wtedy niech płaci i bierze Intel :slight_smile: