AMD Phenom II czy Intel i5?

A ja sądzę inaczej. Ten zestaw z i5 jest mniej przyszłościowy niż 775 kiedy była to nowość. Zauważ ze pod socket LGA1156 będziesz mógł włożyć tylko i wyłącznie i5, co cię bardzo ogranicza do zmiany procesora tylko o nowszy model.

Nie masz racji, ponieważ nie dość, że masz wybór pomiędzy procesorami Core i5 6xx - 750, masz w ofercie Core i7 860, 870. Do tego seria Core i5 7xx nie jest jeszcze uzupełniona, tak samo jak i7 8xx, więc jak to nie jest? Jeszcze zapomniałem wspomnieć o serii Core i3 :wink:

No ale to przecież nadal tylko zmiana modelu, nie wsadzisz tam nowego procesora, którego intel pewnie wypuści za kilka lat, a w przypadku AM3 masz taką możliwość, ew. będzie potrzebna aktualizacja BIOS’u. Ale procesor i7, i5 i i3 są każdy na innym sockecie, więc nie włożysz do płyty pod i5 procesora i7…

Jak wyjdzie jakiś przełomowy procesor warty zmiany to i wyjdą pamięci DDR IV, więc wsadzanie takiego procesora do “leciwej” wtedy płyty głównej byłoby trochę bezsensu :wink:

Core i7 (seria 800), i5, i3 są na tym samym sockecie. Są inne chipsety, które pozwalają używać zintegrowanej grafiki w niektórych procesorach, ale IMHO nie opłaca się z tego korzystać.

Nie rozumiem, dlaczego nikt nie jest za platforma i5?

Apropo’s AMD PHENOM II - jak tam wyglada sprawa temperatur ? w jakich zakresach ? Czy te procki dobrze sa chłodzone boxowymi coolerkami ? czy warto zainwestowac w cos lepszego do chlodzenia ?

Większość fachowców na tym forum poleci Ci Core i5 i nie mówię tutaj wcale o Fanboy’ach. Jest to procesor wydajniejszy i lepiej sprawdzi się w Twoich zastosowaniach.

Obydwa procesory radzą sobie z temperaturami na boxowych coolerkach, ale jeśli wchodzi w grę OC to musiałbyś zainwestować w coś lepszego (polecam Scythe Mugen 2 Rev. B, czyli wersja z podstawkami do Socket 1156).

Pozdrawiam!

Sprzęt zamierzam kupić w marcu - co prawda jest jeszcze troszkę czasu bo 2-3 tygodnie, ale już przeprowadzam wywiad.

Rozjaśniliście mi sytuację, jednak serce podpowiada mi że i5 a rozum że phenom x4 - będę miał ciężki orzech do zgryzienia. Jeszcze poczytam troszkę o tych platformach i ostatecznie na coś sie zdecyduję. Jak tylko zakupię sprzęt napewno sie pochwale o ile temat nie zostanie zamknięty.

Ps. Jesli ktos cos chciałby dodać na temat platform i typowych zestawów to bardzo chętnie pocztam, dlatego piszcie ile możecie :slight_smile:

Ja bym jeszcze dodał, że Core i5 lepiej się podkręca i według mnie zapewnienia kolegi michaelllo69 , że Socket 1156 jest nieopłacalny i nieprzyszłościowy są bezpodstawne. Jest to najnowsza podstawka Intela, wątpię, żeby nic innego na nią nie było. Podejrzewam, że kiedy Intel będzie wprowadzał nowe technologie za kosmiczne pieniądze (tak jak Core i79xx) to na tą platformę będą wychodziły procesory “dla zwykłych zjadaczy chleba”. Moim zdaniem tylko brać :wink:

Mam pytanie odnośnie procesora AMD PHENOMA II X4

Nie bardzo się też na tym znam i nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ale obiło mi się o uszy że jest coś takiego jak

“Obsługa instrukcji 32 i 64 bitowych” Czy ten procesor obsługuje 64 bity ?

I tu pytanie kolejne - jeśli chciałbym zakupić system operacyjny windows to pod jaka instrukcje 32 czy 64?

Czym to się różni i co jest lepsze?

Aktualnie wszystkie procesory na rynku obsługują 64Bity, to jest standard.

Na Twoim miejscu brałbym 64 bitowy system, ze względu na pełną obsługę ponad 4GB Ram (32bitowce obługują 3,25GB max), w niektórych aplikacjach możesz odczuć lekki wzrost wydajności, tylko pamiętaj, aby pobierać sterowniki pod 64Bity!

Przyłączam się do loloFFik, Intel jest wydajniejszy, ale też trochę droższy. O przyszłości ciężko się wypowiadać, po pierwsze zauważcie jak długo czekaliśmy na aplikacje potrafiące korzystać z dwóch rdzeni, nie mówiąc już o czterech (w grach raptem jedna GTA IV faktycznie potrzebuje tylu wątków). Znając życie, jeszcze długo będzie się bardziej liczyła wydajność dwóch-czterech rdzeni niż ich większa ilość.

Procesory na LGA1156 mają zintegrowany kontroler PCI-E do komunikacji z kartą graficzną (mniejsze opóźnienia), tryb Turbo (w aplikacjach jedno/dwu-wątkowych taktowanie tych rdzeni jest podbijane), cała platforma jest bardziej energooszczędna no i wydajniejsza. Tyle że jest trochę droższa…

Omg… Na s. 1156 mamy Core i3, i5 oraz i7 w tym 32nm. A AMD wypuszcza procesor 6 rdzeniowy w 45nm natomiast Intel w I kwartale tego roku i7 980X w 32nm więc Phenom II x6 (prawdopodobna nazwa) nie będzie mógł nawiązać walki z 6 rdzeniowym i7.

Jest jeszcze kilka gier oprócz GTA, w których zalecane wymagania to procesor 4 rdzeniowy, jak przypomnę tytuły sobie to zamieszczę.

Intel jest wydajniejszy, ale na razie zauważalnie przy aplikacjach wykorzystujących atrybuty tego procesora… Więc przy graniu różnicy nie zauważysz (chyba, że jesteś wyczulony), a przy np. AutoCADzie tak. Intel jest jednak niewątpliwie bardziej opłacalny, lecz czy do 2000 zł złożysz w pełni wartościowy i zbalansowany zestaw na platformie Intela… będzie trudno.

Przeglądając serwis Allegro natknąłem się na zakończona już aukcję

http://allegro.pl/item896806819_phenom_ … cd_24.html

Cena oczywiście przewyższa zakładaną kwotę, ale tak z ciekawości:

  1. Czy taki zestaw jest dobry ?

  2. Jeśli tak to dlaczego, jeśli nie to dlaczego ?

  3. Jeśli tak to, dlaczego wszyscy odradzają zakup złożonego sprzętu z Allegro?

Ps. Odnośnie platform:

Skłaniam się chyba ku AMD PHENOM II X4 dlaczego ?

  • zmieszczę się w kwocie którą mogę przeznaczyć,

  • co 4 rdzenie to nie 2 ( tak mi się wydaje - jeśli chodzi o przysłość)

  • większa możliwość rozbudowy kompa w przyszłości ( z tego co piszecie)

  • niestety (gorsza wydajność - “wasze wnioski”)

Ps2. Czy mając system 64 bitowy, będzie możliwość obsługi programów 32 bitowy oraz gier (np Diablo II, Counter Strike etc.)

Ad. 1.

W zestawie średnio dobrane są części. Dostajesz wydajny procesor, ze średnią grafiką i słabą płytą główną. Pamięci z tego, co wynika są “no-name”, albo jakiegoś nieznanego producenta. Grafika podobnie. Do tego dostajesz słaby zasilacz “no-name”, z którym po miesiącu zakładam będziesz mieć problemy. Dlatego właśnie nie poleca się składaków z Allegro. Składaki jedynie z renomowanych sklepów (np. Komputronik - chodź ten strasznie drogi).

Ad. 2. Jak wyżej.

Ad. 3. Jak wyżej :stuck_out_tongue:

Tutaj się zgodzę, platforma AM3 jest tańsza.

Wszystkie wymienione tutaj procesory (Core i5, Core i7, AMD Phenom II x4) mają 4 rdzenie.

Niestety, tak.

A pytanie z innej beczki:

Czy wchodzi coś może innego w grę (lepszego) oprócz i5 i phenoma ?

Czy są to obecnie najnowsze platformy na PC wiadomo, że jest jeszcze i7, ale czy to są najnowsze czy jest coś jeszcze nowszego, mocniejszego ?

Na podstawkę LGA1156 do gier można polecić Intel Core i5-750, Intel Xeon X3440 i Intel Core i7-860.

Na LGA1366 godnym polecenia może być w sumie tylko Intel Core i7-920.

Na AM3 stawiałbym na AMD Phenom II X2 555 Black Edit i próbował odblokować rdzenie, albo AMD Phenom II X4 955 Black Edit.

Cała reszta moim zdaniem do gier jest nieopłacalna (chociaż dzięki X3440 mało sensowne staje się dokładanie kasy do i7-860 czy i7-920).

Spadek wydajność jest słabo zauważalny. Ciekawą propozycją jest X3440, dostajemy praktycznie taki sam wydajnościowo procesor za niższą cenę.

Skitles1, widzę Twój podpis (konfiguracje sprzetową )- jak ci się sprzęt sprawuje ? i ile obecnie byłby wart?, bo o podobnej konfiguracji ja myślę !

Sprawuje się dobrze, mogę polecić, jedyne co to ramy nie są warte. Gram i pracuję w np. w Photoshopie i na razie mam dość dobry komfort pracy. W sierpniu dałem za to ogółem ok. 2k, teraz będzie mniej kosztować.

No, to znalazła się informacja i dla mnie :wink: Przymierzałem się do Patriot’ów, ale jak nie warto, to w takim razie będę szukał jak najtańszych, z jak najmniejszym napięciem i opóźnieniem :wink:

Pozdrawiam!