AMD Phenom II czy Intel i5?

AMD PGS działają dobrze pod chipsetem AMD. A ja mam niestety serię, która jest dedykowana raczej pod Intela i przy 1333MHz działają one niestabilnie. Ogólnie polecam GoodRamy.

W Esc można mieć za 399zł:

A-Data 4GB (2x2GB) 1333MHz CL7 Extreme Edition

A-Data 4GB (2x2GB) 1600MHz CL8 Extreme Edition

A-Data 4GB (2x2GB) 2000MHz CL9 Xtreme Series

i to chyba na niskich napięciach, ktoś z forumowiczów ma te Xtreme Series i sobie chwalił.

No właśnie zapomniałem o A-Datach, dobre pamiątki :smiley:

Które pamięci są lepsze CL7 8 czy 9 ?

Jaka jest miedzy nimi różnica?

CL to opóźnienie, oczywiście im niższe tym lepiej. Ale do tego dochodzi częstotliwość, im wyższa tym lepiej. Wydajność tych trzech zestawów powinna być porównywalna i jeżeli planujesz OC to celowałbym raczej w pamięci z dużą częstotliwością.

Oty Kosz

Jeszcze pytanko o grafe i ram w tych zestawach - jakie polecacie do procka AMD Phenoma II X4 4 x 3,4 Ghz Black Edition ? Takie w rozsądnej cenie oraz tak aby wszystko dobrze chodziło - stabilnie i się nie gryzło (czyli dobrze dopasowane wydajnością i stabilnością)

I jeszcze jedno czy płyta głowna Gigabyte GA-MA770T-UD3P do tego procka dobrze pasuje ? Jeśli nie to jaka jest najlepsza do tego procesorka ?

Pamiątki, to bierz najtańszy zestaw 2x2GB DDR3 jaki znajdziesz (no żeby przynajmniej miał 1333MHz).

Co do grafiki, to zależy ile masz kasy. Oczywiście najlepiej byś zrobił jakbyś kupił najtańszą HD5850 http://www.skapiec.pl/site/cat/14/filtr … _0_0_0_0_0 http://www.ceneo.pl/Karty_graficzne;011 … 191428.htm masz tyle kasy?

A ja powiem tak Procka bierz Intel Core i5 ewentualnie Intel Core 2 Quad 0,45nm. Nowe procki od AMD może i są tańsze od Intela ale wydajnościowo minimalnie odstają tzn. Phenom II X4 to odpowiednik Core 2 Quad 0,65nm.

Co do ramu to ja bym brał 4GB (2x2GB) 1600MHz CL8

PS: ***********

No nie wiem właśnie, bo myślę, że Core 2 quad nie jest przyszłościowy i na te platformę już nic nie wyjdzie. I5 z drugiej strony jest wydajny ale drogi - a AMD Phenom II X4 jest nie wiele mniej wydajny od i5 i cena jest dobra oraz przyszłościowo , platforma jest dobrze rozwinięta. Chyba że się w tym mylę ?

Ps. Jaką płytę wybrać pod AMD ?

RMK_99 ,

Nie mieszaj chłopakowi w głowie. Core 2 Quad to TRUP, na tą platformę nic nie wyjdzie, może co najwyżej kupić Q9650, a przy następnej wymianie wymieniać znowu płytę, RAM i procka…

AMD jest przyszłościowy tak samo jak Intel Core i5. Na obydwóch zestawach możesz polegać.

Osobiście od siebie mogę polecić firmę Asus, ani razu się nie zawiodłem. Model zależy od pieniędzy.

Gigabyte GA-MA770T-UD3P jest dobra, chociaż dorzuciłbym trochę kasy do Gigabyte GA-770TA-UD3.

A ja stanowczo nie polecam tej firmy… Przynajmniej tych płyt pod s. AM3 są nieciekawe, Asus zszedł z jakości i na razie jakoś dużo się nie podniósł…

Dobra troche się pośmialismy z co poniektórych użytkowników dobra za 2000zł + 200zł ma być jak dobrze pamiętam ? chwila musze ogarnąć :smiley:

“Ogarnij” i zaproponuj coś ciekawego i rozsądnego.

Ja obstawiam AMD Phenoma II X4 BE i zastanawiam się nad płytą Gigabyte z USB 3.0 Model UD3 lub UD4 ram ofc 4 gb good ram i grafę jakąś słabsza bo kasy nie styknie - co myślicie?

Tak trem90 dobrze myślisz :).

Spójrzmy prawdzie w oczy większość ludzi jak zmienia procka to wymienia także płytę więc idąc tym tokiem rozumowania każdy z tej stawki jest trupem.

Jak dla mnie to wybrałbym tak:

  1. i7

  2. i5

  3. C2Q

  4. PII X4

Nas nie interesuje co byś wybrał, bo to co byś wybrał nie jest dobrym wyborem i nie wprowadzaj ludzi w błąd, C2Q to taki procesor, którego już niestety nie warto kupować…

Nie musisz tak bardzo zaznaczać, że jesteś fanboyem. :evil:

Za 2200 zł sensownego zestawu na i5 nie złoży ponieważ i5 jest ciekawe dopiero w przypadku modeli z fizycznymi 4 rdzeniami i najlepiej z podkręceniem ponieważ domyślnie są dość nisko taktowanie w porównaniu do phenomów II a nie mają znowu tak dużo więcej IPC.

Co do kompatybilności am3 z 6rdzeniowcami… możliwe że socket się nie zmieni ale jest prawdopodobne że będzie wymagany chipset serii 8xx, dlatego nie można się na to za bardzo nastawiać (zresztą jakby był 45nm to byłby znacznie niżej taktowany od x4, co oznaczałoby że wymiana nie miałaby sensu). Ale żeby nie było tak ponuro… intel zapewne z sandy bridge wprowadzi kolejny socket albo też inny chipset, a jego x6’tki będą zapewne tylko na platformę x58.

Tak więc najbardziej zbalansowaną platformę można w tej cenie złożyć na AM3… ani w procesor nie trzeba pakować ogromnego budżetu, ani w płytę główną…

Dla osoby chcącej platformy na długo bez modernizacji polecałbym i5 750 z dobrym chłodzeniem i jego oc(bez SMT w połączeniu z wysokim taktowaniem jest w każdym przypadku znacznie wydajniejszy od Phenoma II) <- taka baza na pewno nie zestarzeje się przez wiele lat, a za oszczędności względem i7 można sobie kupić porządną kartę graficzną…

Co do ogólnej treści to zgadzam się z Mariosti*.

Ale da się złożyć zestaw na i5 w takim budżecie:

Zestaw za 2100 zł (2106) z naszego tematu z zestawami, już trochę stary

Procesor: Intel Core i5-750 /2.66GHz, 8MB, LGA1156, BOX/ 710 zł

Pamięć RAM: GoodRam 2GB 1333MHz CL9 165 zł

Płyta główna: AsRock P55M PRO /intel P55, DDR3 1600, GLan, 1394, mATX/ 339 zł

Dysk twardy: Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 185 zł

Karta graficzna: PowerColor Radeon HD4770 512MB DDR5 /128bit/ 2xDVI/HDMII 369 zł

Nagrywarka DVD: Samsung SH-S223C SATA (black) 99 zł

Obudowa: TakeMe Aramis (bez zasilacza) 90 zł

Zasilacz: Pentagram 400W Silent Force Value 149 zł

Oczywiście HD4770 to nie jest potwór, podobnie 2GB RAMu może zaraz zabraknąć, ale tak totalnie bez sensu to on nie jest. Po 2 przeróbkach (druga kostka RAM i nowa karta graficzna) jak się trochę kasy znowu zbierze będzie porządny zestaw, tym bardziej jak nie trzeba by było dokładać do obudowy/zasilacza/nagrywarki/dysku jeżeli ktoś takowe dobre posiada.

Chociaż w tym budżecie jak ktoś chce kupić i mieć komputer, aż się rozsypie, to lepiej AM3, bardziej zrównoważoną (procesor - karta graficzna) konfigurację można zbudować.