AMD Phenom II X4 980 VS Phenom II X6 1100T

Witam,

Bede kupowal sobie nowy procesor. Mam plyte AM2+ AM3 i chce najszybszy procesor pod ta plyte. Z tego co widzialem to najszybsze modele to Phenom II X4 980 ktory ma 3.7GHz ba rdzen albo Phenom II X6 1100T z 3.3GHz na rdzen.

Procesor ma byc do wszystkiego, najnowszych gier, internetu, edytowania filmow, muzyki, tworzenia programow no wszystkiego.

Procesor bym podkrecil jako ze te Black Edition, ale teraz tak, mieszkam w szkocji i nie znam sie na cenach w polsce ale polecili byscie jakies chlodzenie procesora do 150zl?

Nowy procesor to sobie kupisz jak zmienisz płytę główną. Obecna obsługuje tylko Phenomy II X4 i X6 z TDP 95W, które w Polsce są nieosiągalne, nie wiem jak to w Szkocji wygląda,ale podejrzewam, że podobnie.

Zresztą, wg. tej listy:

http://www.asrock.com/mb/cpu.asp?Model=N68C-S%20UCC

Najwyższe modele to i tak byłyby Phenom II X4 945 (3.0GHz) i Phenom II X6 1055T (2.8GHz).

Także masz kilka opcji:

  1. Zostajesz na tym co masz, w przyszłości (po wyjściu nowych procesorów AMD - Buldożerów) kupujesz płytę AM3+ i procesor AMD FX

  2. Kupujesz teraz Phenom II X4 / X6 (w zależności od potrzeb) i płytę AM3+ (dobra to przynajmniej ~300zł), która obsłuży Buldożery (w przyszłości wymienisz sam procesor)

  3. Przesiadasz się na Sandy Bridge (Intel) i kupujesz i5-2500k + AsRock P67 Pro3 (~1100zł), podstawka s.1155 ma też w przyszłości obsługiwać nowe procesory Ivy Bridge

plyte glowna wymienie jeszcze, bo i tak bede wymienial na jakas z Crossfire

Po 1 x6 rdzeni w grach się nie wykorzysta, na razie tylko x4 max.

Po 2 x6 jest za drogi lepiej wyjdzie x4 955 be + chłodzenie.

Po 3 x4 jest teraz w sam raz, chyba że zamierzasz dużo więcej czasu spędzać edytując video/filmy itd. gdzie dopiero się 6rdzeni wykorzysta. Jak dla mnie nie warte zachodu i tyle kasy kupowanie.

No tak ale w szkocji then X6 jest najtanszy… Wiec nie wiem co wybrac…

Pamiętam jak kiedyś, około roku 2002 (kto dziś pamięta te czasy), kupowałem swojego pierwszego PC, zrobiłem małe rozeznanie poczytałem trochę i wybrałem sprzęt najlepiej jak umiałem we w miarę umiarkowanej cenie (około 3000zł bez monitora) Pewien matołkowaty sprzedawca w sklepie komputerowym przecierał oczy ze zdumienia i mówił po co Panu taka karta graficzna z 64MB RAMu, przecież nigdy Pan tego nie wykorzysta!! Nie znałem się wtedy zbyt dobrze na sprzęcie ale decyzji nie zmieniłem. Efekt jest taki, że komputer działa po dziś dzień gdzieś tam u rodziców, a z bebechów dołożono tylko RAM. Spokojnie pójdzie na nim Quake III a swego czasu przeszedłem na nim nawet Far Cry, rzecz jasna z bardzo okrojoną grafiką.

Morał z tego taki żeby nigdy ale to przenigdy nie słuchać ludzi, którzy piszą “I tak sie tego nie wykorzysta” bo to najgłupsze zdanie jakie kiedykolwiek słyszałem w odniesieniu do sprzętu komputerowego.

Za drogi dla kogo?

W sam raz dla kogo?

Jeśli ktoś chodzi do gimnazjum i jest na utrzymaniu rodziców to faktycznie lepszy procesor może się okazać za drogi ale dla ludzi mieszkających i pracujących za granicą jedna czy dwie dniówki wydane na lepszy sprzęt często nie stanowią istotnego problemu.

Prawdę mówisz, i masz absolutną rację, tym bardziej jak komputer ma być do wszystkiego.

Jeżeli zastosowanie wykracza często poza gry i schodzi gdzieś w okolicę obróbki grafiki 2D/3D to warto także pomyśleć o 8-12GB RAM, w przypadku DDR3 to nie jest aż tak ogromny wydatek.

No wlasnie dzisiaj patrzylem i kosztuje 2GB kostka za £8 a zarabia sie tu tyle co w polsce to prawie jak 8zl.

No I tez mysle ze masz racje, w sumie to nie mam zamiaru wymieniac procesora za pol roku bo wyjdzie gra ktora obsluguje 6 rdzeni… A programow duzo obsluguje… Jedyne czego nie jestem pewny to czy wazniejsze jest to kilka setek MHz czy 2 rdzenie wiecej?

@bartek

Bierz x6 rdzenie>prędkość

Jak ja kupowałem swojego kompa w październiku, to znalazłem testy w których np Phenom x2 BE podkręcony do 4GHZ był o 3-4fps miał gorszy niż stockowy Athlon x3 445 3.1ghz którego kupiłem.

Programy winrar 64bit będą szybciej pakować/wypakowywać, też to w testach pokazało że athlon ma więcej punktów. Napisałeś że jest tańszy to można brać:)

Do gimnazjum nigdy nie chodziłem, bo wtedy gimnazjum nie było jeszcze, zapewne mam więcej lat niż Ty, bo widzę, po twoim zachowaniu.

Jeśli jest tańszy- tego nie wiem, to można brać, ja się patrzę na nasz rodzimy rynek, a nie zagraniczny, tam to inna bajka, pracowałem w Holandii to wiem. Za 2 dni roboty miałem SE k750i jakieś 5 lat temu jak byłem.

Hm to co powiesz jak kupujesz dziecku- dziecku nie komuś starszemu który się zna itp. za 3tyś zł kompa jak i tak mając np 8lat dosłownie tego nie wykorzysta.

Ja pisząc że tego nie wykorzysta mam na myśli to, że kupując np u nas w Polsce ten droższy procesor, przepłacasz. chyba że jesteś grafikiem, edytujesz filmy(konwersja) i wszystko gdzie procesor będzie wykorzystany w 100%. Jak wiemy i ten kto się interesuje, w grach 6rdzeni nie wykorzystamy, do gier x4 spokojnie wystarczy.

Tak samo jak kupno procesora i7 2600k też do gier nie potrzebne można do grafiki dołożyć, a większej mocy nie uzyskasz co do ceny którą musimy dopłacić:/

i7 mając 2wątki na rdzeń-widziany jako 8 dla w.w zastosowań jest w 100% przydatny, zaś w grach nie bardzo. Mamy i5 2550k bardzo dobry procek… a za resztę dopłacamy do grafiki.

Zgadzam się, w lipcu kupowałem 2gb do kompa za 70zł :confused: eh szkoda że nie mogłem przewidzieć że tak ceny się zmienią;( Miałbym 6gb w kompie a nie 4gb.

Można spokojnie zrobić duala z 2x 4GB lub jak się ma większe zastosowania to i 3x 4Gb.

Pozdro

Nie lepiej przesiąść się na i5-2500k i mieć większą wydajność od Phenomów II? Cenowo wyjdzie podobnie. Zresztą zobacz test:

http://pclab.pl/art44338.html

Kupowanie teraz Phenoma II X4/X6 jest mało opłacalne w Twoim przypadku, bo i tak musiałbyś wymienić płytę główną… Zwłaszcza, że Athlon II X4 najgorszy jeszcze nie jest.

Także polecam albo przesiadkę na Intela (s.1155), albo poczekać na przeciągającą się premierę Buldożerów od AMD i wtedy wymianę procesora + płyty głównej.

Zresztą, róbta co chceta, jakby co to nie moje pieniądze pójdą w błoto (ukłon w stronę kolegów od morałów) :wink:

Ogólnie to wybrałeś sobie nie najlepszy moment na takie zmiany, bo w przededniu wyjścia całkiem nowych procesorów ze stajni AMD/ATI. Phenomy II Wydajnością nie grzeszą ale są tanie wobec procesorów Intela (nie będę się tu wgryzał w szczegóły wystarczy popatrzeć w parametr cena/wydajność) co do Twojego pytania to ujmę to tak albo czekasz na nowy proc od AMD, albo wymieniasz platformę na Intel albo kupujesz to co AMD na dzień dzisiejszy ma najlepszego do zaoferowania czyli x6, najtaniej wychodzi ta ostatnia opcja.

A co do ilości rdzeni kontra Mhz to ujmę to tak: 6 koników nie pociągnie wózka szybciej niż 4 koniki ale za to będzie można na ten wózek załadować o 1/3 więcej towaru :slight_smile: a tymi MHZ to ja bm się wcale nie przejmował. Paręset MHZ nie wpłynie znacząco na poprawę płynności w grach, a jeśli gry obsługiwać będą więcej rdzeni (nie mówię tylko o nowych tytułach ale do gier wychodzą przecież łatki i aktualizacje), to te paręset MHZ jest o wiele, wiele mniejszym zyskiem niż dwa dodatkowe rdzenie.

Po drugie nie ma się co napinać i trzeba podejść do takich zakupów na luzie ponieważ za 3 lata tak wydajne, a może nawet lepsze procesory, z jeszcze większą ilością rdzeni będą dostępne w smatphonach :wink:

@ O tych nowych intelach ktoś już tam wyżej wspominał i to jest bardzo dobra opcja, sam mam teraz Phenoma II ze względów ekonomicznych ale gdybym nie musiał oglądać się na kasę to brałbym tylko i wyłącznie Itela

i5 jest sporo lepszym rozwiązaniem, ile u Ciebie kosztuje?? można by było poczekać np “dopracować” te brakujące funty.

No ale myśmy rozmawiali o amdkach, więc dlatego nic nie było o tym.

edit:

Zauważ że premiery nowych procków non stop są przesuwane:/ Więc kupno płyty kompatybilnej z am3+ było by ok i żeby nie okazały się fiaskiem:/ Bo potrzebna konkurencja dla intela, wtedy ceny będą w miarę normalne a nie będzie monopolu:)

Intel i5 2500K kosztuje wiecej niz i ten X4 i ten X6 i to na polskie o 150 zl wiecej. I nie chce zmieniac na intel, po prostu cenia sie za bardzo za wydajnosc ktora AMD da duzo taniej…

Czyli mowicie ze najlepiej poczekac troche z wymiana?

Aha i jeszcze co sadzicie o tym chlodzeniu : “Arctic Cooling Freezer 13”

Nie ktorzy an nim dochodza do 3.8GHz z moim Athlonem X4 czyli wyjdzie wlasciwie to samo co ten PhenomII X4 980 tylko ze bez L3, a pieniadze zamiast jak narazie pojsc na procesor by poszly na troche Ramu albo kolejny twardy dysk do RAID???

Ja mówię czekać do wyjścia nowych procesorów od AMD i wtedy zdecydujesz według funduszy jakimi będziesz dysponował czy AMD czy Intel. Obiecywano, że te nowe proce będą już niedługo, góra miesiąc dwa. Co do chłodzenia to nie znam tego modelu o którym piszesz więc może ktoś inny się wypowie.

Ok dzieki poczekam na nowe :slight_smile:

Tak z ciekawości, próbowałeś odblokować pamięć L3 w tym Athlonie? Może akurat się uda.

Skoro koniecznie chcesz AMD i w oczekiwaniu na nowe procesory zamierzasz kręcić obecnego, jest jeszcze inna opcja. Możesz teraz kupić płytę główną pod AM3+, na której powinieneś osiągnąć większe możliwości OC niż na tej co masz teraz (typowa budżetówka) + porządne chłodzenie, a w przyszłości po prostu kupić jakiś procesor z serii FX (4, 6 lub 8 rdzeni).

Na 19 września jest planowana premiera nowych procków. To pierwsza część, a druga część procesorów na przyszły rok.

Tak probowalem odblokowac ale nic z tego, to jest Propus ktory jest poprostu zbudowany bez L3, nie ma nic do odblokowania…

Co do tego chłodzenia Arctic Cooling Freezer 13 to lepszy jest model Arctic Cooling Freezer 13 PRO z dodatkowym wiatraczkiem na dole . http://pcfoster.pl/artykul/test-coolera … 688-1.html :slight_smile:

Dzieki, patrzylem na testy i wyniki czasami duzo lepsze a cena tylko o £4 wieksza, wezme tego chyba. :slight_smile: