AMD Phenom x4 840 pokazuje pamięć L3

Witam

Dziś odpaliłem bios i oto co zobaczyłem

1000591y.jpg

Ten procesor chyba powinien być pozbawiony pamięci L3? Czyż nie ? naszły mnie wątpliwości więc sprawdziłem jeszcze programem CPU-Z

beztytuumbj.th.jpg

beztytuu2og.jpg

■■■?..

A nie próbowałeś odblokować rdzeni przypadkiem?

Ustawiłem w biosie że procesor ma używać 4 rdzeni i że ma być włączone “Core Unlocker”. Możesz wyjaśnić jak to na to wpłynęło ?

Najpewniej ten procesor miał być Phenomem II X4 955, który ma takie samo taktowanie i dodatkowo posiada pamięć L3, która z jakiegoś powodu została zablokowana i procesor stał się Phenomem II X4 840 a Core Unlocker po prostu ją odblokował.

Miał ? Ale nie jest, wyraźnie pokazuje 840 :o

Żeby mieć pewność że wszystko jest OK z twoim procesorem to odpal OCCT i niech się testuje ze dwie godziny. Jeżeli nic się nie stanie (BSOD, restart, itp.) tzn. że możesz się cieszyć cachem L3, który masz jakby nie patrzeć, za darmo.

Czasem tak bywa :wink:

Np. w Athlonach i Phenomach dało się odblokować rdzenie i/lub L3, zależy na jakim były jądrze.

PII 840 powinien być na Propusie jak mój Athlon 640, ale ten jest na Denabie który ma L3 tylko była zablokowana, a opcją Core Unlocker ją odblokowałeś :slight_smile:

Zrób jak napisał michalj82.

Tak jak np. Phenom II X4 960T jest tą samą konstrukcją co Phenom II X6 tylko że w fabryce zablokowanymi dwoma rdzeniami. W większości egzemplarzy można je bez problemu odblokować - po prostu takie bonusy od AMD.

http://www.przeklej.pl/plik/2012-01-02-rar-003afobq996u

Paczka z zdjęciami testów. BŁĄD ale ja się nie znam, sprawdźcie.

Co dokładnie się wydarzyło ? Bluescreen, restart czy jeszcze coś innego ?

Spróbuj wyłączyć w Biosie Core Unlocker i odpal OCCT jeszcze raz. Jeżeli wtedy nie będzie problemów to będzie znaczyło, że winna była właśnie ta pamięć L3.

Program po prostu z Testing zmienił na Stopped Error Detected.

Spróbuję jak będę miał chwile.

Dodane 03.01.2012 (Wt) 16:54

Sprawdziłem bez Core Unlocker, proc sprawny w 100% na teście 1h. Z core unlocker error. Dużo daje ta pamięć L3? Skoro Wiedźmin 2 z core unlockerem (czyli gdy pokazuje L3 6mb) chodzi na ultra i nie zacina to proc może byc w jakiś sposób nie stabilny ? ^^

Różnica w grach nie będzie zbyt odczuwalna, więc możesz wyłączyć core unlocker.