AMD pod laptopa z Intelem

Witam,
tutaj nie chcę nic kombinować, pytam z ciekawości, więc żadnej specyfikacji nie będę podawał.
A więc, chodzi o moje wieczne pytanie: Czy da się zainstalować procesor firmy AMD pod laptopa wspierającego jedynie procesory Intela i z BIOSEM dedykowanym pod Intela?
Zaciekawiło mnie to ostatnio, gdyż z nudów przeglądałem jakieś laptopy, i dostrzegłem konkurencję Intela zamontowaną w kilku modelach.

Nie.

Aha

Teoretycznie się da w warunkach laboratoryjnych na uniwerku. Róznica jest właśnie w BIOS i w gnieździe. Bios to pół biedy, ale gniazda nie ruszysz. Musiałbyś zaprojektować i stworzyć adaptrer.

Skoro masz wolny czas, to zaczynaj. Jak skończysz za lat 20, to habilitacje masz w kieszeni. :wink:

I Ty brałeś sie za doradztwo w sprawie wyboru laptopów przy czym od razu z miejsca twierdziłeś, ze Ryzeny są słabe “bo tak”?

Bardzo duzo ludzi w tym sprzedawcy w sklepach i marketach mają klapki na oczach z napisem “tylko Intel”, albo “AMD to samo zło”. Mój znajomy ostatnio mówki pojedziesz ze mną do X-Koma doradzić laptopa". Mówie do nich, że na Ryzenie 5 się bardziej opłaca i moze szału nie robi, ale lepsza integra AMD od intelowej i w coś zagra, a oni mi tak wmawiali Intela, że chyba by się za niego pochlastali jak bym dłużej niz godzinę z nimi dyskutował. Stwierdziłem, ze ja się aż tak nie znam, ale przepłacac za intela w laptopie do wszystkiego w kwocie do 2,5 tysia to bez sensu, gdzie w laptopie z Intelem w tej kwocie czesto SSD 250GB, a tu za 2400 z Ryzenem był M.2 NVMe 512GB. Już nie wazne dokładnie jaki model laptopwa w tej chwili, chodzi o całokształt i nie tylko w kwestii laptopów.

Czasem mam wrażenie poważnie, że Intel tych ludzi musi konkretnie opłacać bo jaki mieli by w tym większy interes tak namawiać na Intele. Do grania, do profesjonalnych rzeczy to też w tej chwili róznie, ale już jak inwestowac to zawsze lepszy Intel, ale w laptopie do wszystkiego i nie drogo namawiam ludzi an Ryzeny.

Intel nie musi nikogo opłacać. Zwłaszcza sprzedawców. Tu jest prosta ekonomia. Sprzedawcy bardziej opłaca sprzedać się platformę na Intelu bo jest po prostu droższa i na niej więcej jako sprzedawca zarobi niż na AMD.