AMD Ryzen+Płyta+RAM za 1600 zł. Proszę o doradzenie

Witam,proszę o doradzenie w sprawie zakupu procesora+płyty+pamięci RAM w kwocie do 1600 zł.
Dodam że interesuje mnie AMD Ryzen 1600 ,proszę o zestawy z allegro bo tylko tam mnie interesuje zakup.

Zasilacz i karta graficzna już jest
zasilacz VERO L2 600W
karta GF GTX 1050Ti 4GB

Procesor:
http://allegro.pl/procesor-amd-ryzen-5-1600-3-2ghz-16mb-i6907806152.html

Płyta:
http://allegro.pl/plyta-glowna-msi-b350-tomahawk-am4-ddr4-fv-gw-i7107673712.html

Ram:
http://allegro.pl/adata-xpg-z1-8-gb-ddr4-2400-mhz-cl16-nowa-i7089727014.html

Pozdrawiam.

Ram obowiązkowo szybszy. Minimum 3000 MHz.

1 polubienie

Jak kolega powyżej wspomniał to ram minimum 3000. Kosztuje ok 480 za 2x4GB.

Tak, tylko pamiętaj o budżecie, którego nie można przekroczyć.

Procek na allegro jest od 50-do 80zł droższy niż w wiekszości sklepów. A wyższy ram niż 2400 nie ma dużego sensu. Przyrost wydajności to od 1% do 4%, zwykły bajer. https://youtu.be/D_Yt4vSZKVk?t=269
Też mam budżet do 1600zł i szukam płyty do ryzena 1600 + ram i znalazłem jak do tej pory takie dwie ciekawe propozycje:
ASRock AB350 Pro4
MSI B350 GAMING PLUS

Procek 850 max + płyta da się znaleźć koło 350-380 + ram koło 380zł i lepiej kupić 2x4gb ramu skoro w płycie ma się 4 sloty. Szkoda że tylko allegro Cie interesuje bo ceny mają słabe a musisz doliczyć 3x przesyłkę.

Czy czasem Ryzeny nie musza mieć minimum 3000mhz ? Bez sensu patrzeć inne, które mogą nie współgrać i powodować błędy…

Chodzi o wydajność. Samym szybszym taktowaniem pamięci można osiągnąć tyle co po OC, więc lepiej nie bagatelizować tego parametru.

Ryzeny wymagają DDR4 czyli pamięci od 2133. Różnice widać tylko w niektórych tytułach gier i to przy zastosowaniu najlepszych i najnowszych kart graficznych. Redaktorzy takich testów specjalnie przesadnie piszą o wpływie taktowania pamięci na wydajność dającą prawie tyle co OC procka :slight_smile: Taki opis przynosi ogromne przyrosty w sprzedaży. Ludzie to łykają. Moim zdaniem to kasa w błoto ale dla kogoś kto kupuje kompa za 3000-4000 to mała różnica w cenie między 2400 a 3200. Dla kogoś kto chce się zmieścić w budżecie 1600 to lepiej przyoszczędzić stówkę a kupić jakieś dobre chłodzenie i pastę.
tutaj kolejni filmik pokazujący różnice w taktowaniu pamięci.
Proszę się szczególnie przyjrzeć najniższej kartcie gtx 1060 która jest zdecydowanie wyżej niż wspomniana 1050 a i tak różnica wynosi max 1-2fpsy
https://www.youtube.com/watch?v=U4k_ErEg-FU&feature=youtu.be

Kolega dał Ci powyżej test z wykorzystaniem różnych pamięci i dla mnie 10-20% różnicy między 2133, a 3000 to nie różnica do bagatelizowania. Poza tym DDR3 już pozwalały na instalowanie pamięci 2400. Brać najwyższy zegar z poprzedniej generacji to trochę ładowanie się w archiwum. Dobrze jest mieć minimum 3000, a najlepiej 3200, które jeszcze jako tako maja dobry współczynnik ceny/wydajność. Oczywiście Intele też lubią się z szybszymi pamięciami, ale Ryzen więcej zyskuje gdy kod gry nie jest totalnie skopany. Po aktualizacji AGESA działa to trochę lepiej.

A ja nie dałem testów? Techlinus, znana postać w świecie nowych technologii. Takich filmików jest mnóstwo. W których wielu użytkowników pokazuje różnice na poziomie 1-3%. 10-20% to może w rozpakowywaniu plików co wydaje się być logiczne. Radzę sprawdzać testy z “ludzkimi kartami graficznymi” jeśli chodzi o aspekt gamingowy i nie wierzyć we wszystko co takie portale piszą - one żyć z czegoś muszą.
To że DDR3 pozwalały na takie taktowanie to nic nie znaczy, DDR4 oznacza wzrost wydajności i zmniejszony pobór prądu. Tylko tyle, kosmicznych technologii bym się tutaj nie doszukiwał. Wzrost jest minimalny. Zawsze tak było. Ludzie lecą na bajery z X’em w nazwie, myślać że jak jedno ma 2133 a drugie 3200 to spodziewać się można 50% przyrostu a tu ledwo 1-3%. A jak ma radiator o agresywnym wyglądzie to na pewno jeszcze z 10% da. Pozdrawiam, trochę od tematu odbiegamy :slight_smile: Autorowi podałem propozycje płyty i podpowiedź jak nie przepłacic za ten procek, kwestia ramu pozostawiam jemu, chociaż wiadomo że każdy kto ma do wyboru 2400 a 3200 które niełatwo osiagnać na płycie za dopłatą lekko 100zł wybierze to drugie :slight_smile:

Eh… zauważ, że w zależności od miejsca testowego wyniki są inne, a dlaczego? Miejsce procesorowe - gdzie skok jest widoczny i miejsce graficzne. Ja nie twierdze, że TechLinus to partacz, ale trzeba też umieć wyniki zinterpretować, a nie tylko patrzeć na słupki. Kolejną zmienną jest sposób rozłożenia pamięci - Single Rank czy Dual Rank. W większości przypadków gry robią dobry użytek z szybszych pamięci co widać w niejednym teście, a koszt tej różnicy? Jakieś 100-150 zł. 3200 niełatwo osiągnąć? Gdzie? Płyty pod Ryzen już bez problemu osiągają 3200 i więcej.

I nie odbiegamy od tematu, bo temat tyczy się dalej wyboru podzespołów. Nie mówimy o braniu najszybszych pamięci, ale o dopłacie niewielkiej sumy by mieć części na przyszłość.

W zależności od miejsca testowego? Nie wiem co się pod tym kryje? Położenie geograficzne? Napięcie w gniazdku? Miejsce procesorowe i miejsce graficzne?
Trzeba umieć wyniki zinterpretować? No przecież cały czas o tym pisze, że przy kartach rzędu gtx 960 4GB i 1050 4GB wyniki będą mniejsze niż 3%, w kartach za kilka tyś troszeczkę większe. Co pokazują testy w necie - nie te sponsorowane.
Kolejna sprawa, oczywiście że mówiłem o pamięciach dual channel nie bez powodu, bo ktoś w tym wątku zaproponował pojedynczą kość 8GB.

W większości przypadków gry robią dobry użytek z szybszych pamięci co widać w niejednym teście, a koszt tej różnicy

no właśnie pokazałem na filmikach że w większości nie robi to różnicy.
Kolejna sprawa to czytając opinie płyt głównych w tym zakresie cenowym często można spotkać się z opinią że udało sie osiągnąć tylko 3000 zamiast 3200. Stąd moje stwierdzenie odnoszące się do poprzedniej opinii użytkownika Dewix który poddał pod wątpliwość sens wsadzania pamięci poniżej 3000mHz ze względu na możliwe błędy w takiej konfiguracji. Szkoda że spamujemy ale trudno, może to przyniesie jakieś korzyści dla osób zastanawiających się nad tą kwestią. Mowa o budżecie 1600zł. Dokładnie takim samym aktualnie operuje po sprzedaży moj aktualny zestaw

Czy wiesz jak się testuje gry w zależności co się sprawdza? Np. jak sprawdzasz wydajność karty graficznej w Wiedźminie 3 to szukasz terenu gdzie jest masa graficznych ficzerów, efektów wodotrysków, ale z minimalną ilością postaci niezależnych. Jak chcesz sprawdzić procesor to udajesz się do Novigradu, gdzie mnogość postaci obciąża procesor, bo musi on przeliczyć ich zachowania, reakcje i relacje. Wtedy szybsze pamięci mogą mieć największy wpływ, bo w miejscach graficznych najwięcej obliczeń odbywa się w samej karcie graficznej. 3% mniejsze od czego, bo nie zrozumiałem?

Nie, nie dual channel, a Dual i Single Rank - kości po jednej i po dwóch stronach płytki drukowanej. A z prędkościami 3200 nie ma już problemów. Był na początku, ale po aktualizacjach AGESA jest to temat nieaktualny. Oczywiście trzeba jeszcze dobrać pamięci, które dobrze działają z p[łytą główną, ale takie Vegance raczej nie mają z tym problemu. Ogólnie pamięci Single Rank nie robią problemu.

Chyba logiczne że jak robi się test na trzech różnych kartach (1060,1070,1080 -GTX) przy trzech różnych prędkościach ram to należy ten test przeprowadzić w tych samych warunkach co poprzedni. Wierze że autor o to zadbał, inaczej nie da się niczego przetestować. Często piszę się nawet skrypty które wykonają dokładnie takie same akcje w grze.

3% mniejsze od czego, bo nie zrozumiałem?

hmm 3200 od 2133 co widać na testach które podałem 1-2 fps przy kartach znacznie wyższej niż autora. Jedynie przy Battlefieldzie zauważyłem jakieś od 3-8 fps więcej a to robi różnice, może faktycznie w przyszłości gry będą lepiej chodzić na takim taktowaniu.

Dla potomności nie polecam płyty msi b350 tomahawk. Dwa dni temu złożyłem ryzena 1600 na tej płycie z ramem 2x4gb 3200 ripjawskiego - wyszło poniżej 1600zł. Ram chodzi bez problemu na 3200 - profil 2 xmp. Ale jakakolwiek zmiana w biosie np Procek 50mhz w góre lub w dół powodują że komputer się nie uruchamia. Nie przechodzi przez biosa. Pomaga tylko reset zworką cmos lub 5 krotny zwykły reset. Niestety po fakcie widzę że bardzo dużo osób męczy się z tym problemem na polskich i zagranicznych forach. Nie pomogło wgranie najnowszego biosa v19, downgrade do v18 i v17 również. Jak na msi nie pomogą w ciągu kilku dni to pakuję tą płyte i zwrot do sklepu. Polecicie inną płytę która bez problemu pociągnie ramy 3200 i pozwoli na OC w kwocie do 400? - mam dobre chłodzenie ale czekam na podstawkę do am4.