AMD vs Intel i wydajność vs mobilność

Witam!

Zastanawiam się nad wyborem notebook’a, jednak za kwotę [3k PLN] jakom przeznaczyłbym na niego, nie osiągnę zbyt wiele. Konkretnie miałem na oku lenovo Y570 [z i5, 4GB ram]. Ale ostatnio pomyślałem nad wymianą podzespołów w PC i zakupie czegoś dosłownie mobilnego, tj.netbook. Wydaje mi się, że to lepsze rozwiązanie, ale mam problem. Mam starą mobo z socketem AM2, więc kupować używki nie ma sensu - chcę sprzęt na parę kolejnych lat. Mam dylemat czy wybrać Intela czy AMD. Wszyscy chwalą i5 i i7. Ale czy jakiś Phenom jest zły, albo coś z Bulldozer’ów. Mogę kupić mobo zgodne Z AM3 i AM3+, i w razie konieczności zamienić Phenoma na FX.

Podsumowując:

-Co wybrać: Intel czy AMD?

Będę wdzięczny za jakieś propozycje zestawów. Może być bez grafiki bo i tak mam swoją, która na początek starczy, Kwota niech nie przekroczy 1,5k PLN, ale może być trochę więcej - musi coś zostać na netbook’a :smiley:

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.

Hmm jak do 1,5K to ja bym myślał o AMD LIano (FM1+) ma wbudowaną karte graficzną o dość dużej wydajności (Jak na zintegrowaną) dobry zasilacz i reszta i potem ew. karte graficzną normalną.

Pytanie do jakich celów będziesz używał kompa.

AMD jest tańszy od Intela. Mam starszego 3-rdzeniowego i nie narzekam, trzeba się natrudzić żeby go zarżnąć (choć i tak udało mi się go jedynie spowolnić). Grafikę mam zintegrowaną Nvidie serii 7, 256MB więc rewelacji w grach 2008-2009 nie ma ale działają ok. Zdecydowałem się szukać Nvidię ze względu na Linuksa - mniej kłopotów, chodzi b.dobrze - lepiej od porównywalnej ATI. A na Windowsie to nie wiem, może ATI z AMD lepiej działa.

Za 1500 to kupisz jakiś zestaw z Phenom X4, 4GB RAM, 500GB HDD, i najlepiej na start z płytą na chipsetach nForce, zintegrowanym dźwiękiem i grafiką nVidia (które sobie potem wyłączysz jak włożysz coś nowego, albo i wykorzystasz np. do 2 monitorów.).

Jeśli zależy ci na temperaturach to będzie dużo chłodniej i ciszej (wentylatory…) niż na Athlonach XP/64;-)

Zależy - jeżeli chcesz podkręcać, to AMD, w całej reszcie raczej Intel (oprócz Liano). Pytanie tylko czy bierzesz pod uwagę rozbudowę w przyszłości i w jak tak, to kiedy mógłbyś zamienić co na co i mniej więcej za jaką cenę.

Raczej odpada. Wole coś bardziej wydajniejszego. I ta podstawka - nie ma na nią zbyt wiele CPU.

hmm… Jak mam mieć coś nowego to fajnie byłoby pograć też w nowe gry. Poza tym lubię bawić się w montaż filmów i jak mam dużo wolnego czasu zajmuję się moddingiem gier - tworze wozy do GTA lub nowe bronie/przedmioty do Morrowind :slight_smile:

O coś takiego mi chodzi, tylko czy warto kupić mobo zgodne z AM3 i AM3+ i w przyszłości dokupić coś z Bulldozer’ów. Zastanawiam się nad połączeniem Phenom II Quad-Core 965 i MSI 990XA-GD55 - to już koło 800-900 PLN i chyba nie byłoby złe. No i do tego te 4GB ram, zasilacz [może 600W] i dysk [starczy 250GB].

Z dysków polecam Baracude jakiś SATA3,

Dziś pewnie 250 to minimalny standard choć czasem nie wiem czym ludzie to zapełniają (ja mam z 6 systemów + główny i ze śmieciami (obrazy iso/microsoftowe, dużych instalek, kopie) się mieszczę na 280 GB.

Może pomyśl o RAID stripped;-) Co jak co ale dla filmów się przyda większa szybkość zapisu, odczytu i pojemność. Dla gier w sumie też.

Osobiście brałbym 500GB bo w sumie niżej się w nowych zestawach nie bierze, bo różnica w cenie to ~30-40zł, a pojemność jednak 2x większa. Lepiej mieć więcej miejsca, kiedyś miałem 80GB i się ledwo co mieściłem, teraz mam 1TB i już z 600GB będzie zajęte :smiley:

Jak wyżej - obecnie różnice w cenach między 250 a 500 GB są tak małe, że poniżej 500 GB nie warto schodzić.