Analiza S.M.A.R.T dysku twardego

(Tifosopl) #1

Może ktoś zerknie na S.M.A.R.T tego dysku.

Któremu programowi wierzyć i co się dzieje z tym dyskiem? Dysk jest w miarę nowy.

..

(falcon89) #2

W CrystalDiskInfo zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]) i wstaw link do screena.

(Tifosopl) #3

..

(JNJN) #4

Smart chyba pokazuje bzdury, program MHDD i wrzuć zdjęcie ze smart dysku, funkcja F8 i ze scanowania powierzchni, funkacja F4.

http://www.fixitpc.pl/topic/141-mhdd-po ... a-obslugi/

(Tifosopl) #5

Z MHDD to raczej będzie problem bo jest to laptop bez napędu i wszystkie próby odpalenia jakiejkolwiek płyty z zewnętrznego napędu DVD czy pendriva kończą się nie powodzeniem, mimo ustawienia w biosie pierwszeństwa bootowania. Zapewne chodzi o ten nieszczęsny tryb UEFI (Windows 8.1).

Może ten SMART wychodzi taki bo jest tu tak jakby dodatkowy dysk SSD CACHE czy jakoś tak?

Laptop to: SAMSUNG NP530U3C-A04PL.

..

(JNJN) #6

A są jakieś objawy złej pracy laptopa, czy tylko tak sprawdzasz?

(Tifosopl) #7

Przypadkiem sprawdziłem i mnie to zaniepokoiło.

..

(JNJN) #8

Jak masz stacjonarkę, podepnij do niego dysk i sprawdź.

(Tifosopl) #9

Nie ma innej możliwości sprawdzić tego?

..

(JNJN) #10

Jak chcesz mieć w miarę wiarygodne wyniki, test trzeba zrobić poza systemem operacyjnym.

(hirem) #11

Jak laptop posiada możliwość botowania z pendriva. To MHDD możesz uruchomić z tego nośnika. Tutoriale znajdziesz w necie. Z formatujesz wcześniej pena w fat32 i chyba najprościej jednak będzie jak wrzucisz np. przez : yumi czy univesral usb. Nie mają chyba na liście samego MHDD do wybrania ale chyba można wybrać funkcję iso tylko nie ma pewności czy na pewno dobrze zadziała. Ale oba mają hirens boot cd który w obrazie iso ściągniesz i jest na liście w yumi . Który posiada w sobie MHDD i nie powinno być problemów z zainstalowaniem na penie. I żeby MHDD się uruchomił wyszukując w hirens boot cd jak już się wejdzie poprzez menu yumi wybierając hirens boot cd zainstalowanego potem wyszukując samo mhdd.

(Tifosopl) #12

Udało mi się odpalić z pendriva HBCD-15.2-Restored-V.1.1-Proteus, gdzie jest MHDD ale niestety MHDD nie widzi mojego dysku.

..

(falcon89) #13

Wejdź do biosu i zmień tryb SATA (SATA Mode) na na Compatibility lub IDE (może też być Disabled).

(Tifosopl) #14

S.M.A.R.T z MHDD:

Test z MHDD:

Chyba nie wygląda to za dobrze? Laptop ma jeszcze ponad 19 miesięcy gwarancji

..

(JNJN) #15

Wygląda, że chyba problem ma program monitorujący dysk,a nie sam dysk?

Wyślij te zdjęcia do serwisu lapa z zapytaniem, czy podlega taki dysk wymianie w ramach gwarancji.

(Tifosopl) #16

Z serwisem to może jeszcze się wstrzymam, zobaczę czy dysk będzie sprawiał jakieś problemy. Do końca gwarancji jest jeszcze sporo czasu.

..