Miałbym taką prośbę do osób znających się na tym o analizę kondycji mojego dysku. Dysk został zakupiony niecały rok temu z roczną gwarancją sprzedawcy (prawdopodobnie został wyjęty z innego laptopa). Kończy się jego okres gwarancyjny, więc chciałbym się upewnić, że wszystko jest z nim OK. Szczególnie niepokoi mnie parametr BF (G-Sense Error Rate) pokazujący bardzo duże wartości i szybko narastający (mimo że z laptopem obchodzę się niemal jak z jajkiem - prawie cały czas leży w jednym miejscu i tylko od czasu do czasu jest delikatnie przenoszony z jednego stołu na drugi w tym samym pokoju). Załączam screeny z analizy programem HD Tune sprzed 3 tygodni i CrystalDiskInfo zrobionej dzisiaj.
Rozumiem, że tak duża i szybko rosnąca wartość G-Sense Error Rate nie wpłynie w przyszłości źle na funkcjonowanie dysku?
Co do temperatur, to zauważyłem, że ten się grzeje dużo mocniej niż poprzedni (Seagate Momentus 5400.3 ST9120822AS), w lecie temperatury dochodzą nawet do 55 stopni Celsjusza.
Poniżej wyniki z HWMonitor (plik .txt i screen).
Temperatury pod obciążeniem, czy podczas normalnej pracy systemu?
Parametr ten jest czasami przewrażliwiony,tym się nie przejmuj, czasami mały wstrząs i już wzrasta
Podczas normalnej pracy, w sensie przeglądarka, office itp.
To jeszcze pokaż temperatury pod obciążeniem,uruchom hwmonitor nie zamykaj programu,włącz jakąś gierkę na 15min i pokaż na forum
Tyle że ja nie używam komputera do gier (nawet nie wiem, czy coś by na nim poszło, bo jest to stary laptop sprzed 9 lat). No, może od czasu do czasu jakaś gierka przeglądarkowa w rodzaju tych ze strony miniclip.com. Więc też nie za bardzo widzę sens testowania komputera na czymś, czego na co dzień nie robię. Najbardziej to mi chyba obciąża komputer przeglądarka internetowa.
To w takim razie kiedy go czyściłeś z kurzu i czy wymieniałeś pastę na procku?
Bo dysk może się nagrzewać od innych podzespołów
Z kurzu czyszczony jest regularnie, pastę faktycznie trzeba by wymienić.
Wydaje mi się, że dysk sam w sobie się mocno grzeje, bo po wymianie z Seagate wyraźnie dało się zauważyć skokowy wzrost temperatur.
Czy te temperatury są groźne dla dysku albo innych podzespołów? Mam się nimi przejmować? Jakichś restartów z powodu wysokich temperatur nigdy nie było.
Pastę wymień,czasem zbyt duża ilość procesów w tle w trakcie pracy systemu może powodować też wyższe temperatury ,bo jest bardziej obciążony- dysk,procesor i RAM
Sprawdzimy-> Uruchom -Process Explorer-zrób screena i pokaż na forum
Te co widać nie są złe
Możesz napisać przy okazji, które procesy można wyłączyć z autostartu, żeby zaoszczędzić trochę pamięci.
Ale 55 stopni to jest maksymalna temperatura dla tego dysku podana przez producenta, więc chyba może być niebezpieczna dla dysku?
Pokaż log z autorunsa,wyłączymy zbędne programy i usługi działające w tle
Uruchom- Autoruns-jako administrator,po skończonym skanie-File>save>plik-AutoRuns.arn- umieść na -http://sendfile.pl/- na forum podaj linka
Uruchom autoruns jako administrator
Zakładka-Logon-odznacz: Adobe Reader Speed Launcher , IgfxTray , IndexSearch , PaperPort PTD , PCMService , Persistence , PPort11reminder , SSBkgdUpdate , WarReg_PopUp , ISUSPM Startup , Microsoft Office Fast Start.lnk , Microsoft Office Find Fast indeksowanie.lnk , TClock Light.lnk , Microsoft Windows Mail 7 Poczta systemu Windows , odznacz wszystkie wpisy na żółto
Zakładka-Services-odznacz: Adobe LM Service , Backupper Service , CGVPNCliService , CLCapSvc , CyberLink Media Library Service , MozillaMaintenance , OkayFreedom VPN Starter Service , WinDefend , WMPNetworkSvc , odznacz wszystkie wpisy na żółto
Zakładka-Scheduled taks-odznacz: odznacz wszystkie wpisy
Zakładka-Internet Explorer-Odznacz wszystko (jeżeli nie korzystasz z IE)
Sidebar ja bym odznaczył, gadżety pulpitu zajmują cenne zasoby systemowe
Klawisz z logo Windows + R wpisz: services.msc a następnie szukamy usługi->Windows Search,Windows update-i we właściwościach ustawiamy: Wyłączone.
Windows update- uruchamiaj raz na tydzień pobierz aktualizacje i ponownie wyłącz,
Uruchom ponownie komputer, jakby coś nie działało a czegoś używałeś to zaznacz z powrotem
IPSEN, wielkie dzięki za pomoc i rady
Temperaturę monitoruj co jakiś czas,szczególnie w lecie, ewentualnie pomyśl o podstawce chłodzącej pod laptopa
Czy praca systemu się poprawiła?
To jest temperatura krytyczna
Co mam rozumieć przez określenie “krytyczna”? Czy dysk może paść w takiej temperaturze, następują trwałe uszkodzenia w dysku…?
Moim zdaniem taka temperatura skróci żywotność tego dysku,im mniej tym lepiej
A jaką masz teraz?
Teraz jest 50 stopni. Na ogół temperatura dysku waha się w przedziale 49-52 stopnie, rzadko jest mniej, a w czasie upałów jest więcej.
Czyli chyba dość dużo. Co jeszcze mogę zrobić oprócz podstawki chłodzącej? Czy wymiana pasty na procesorze coś pomoże w kwestii temperatur? Wiatraczek pracuje u mnie niemal non stop, ale chłodnego powietrza prawie nie czuć przy wylocie. Co kilka miesięcy rozkręcam laptopa i usuwam kurz.
Na razie to zastosuj i zobacz na efekty jakie będą