Analiza SMART - czy z dyskiem wszystko w porządku?

(adaś99) #1

Miałbym taką prośbę do osób znających się na tym o analizę kondycji mojego dysku. Dysk został zakupiony niecały rok temu z roczną gwarancją sprzedawcy (prawdopodobnie został wyjęty z innego laptopa). Kończy się jego okres gwarancyjny, więc chciałbym się upewnić, że wszystko jest z nim OK. Szczególnie niepokoi mnie parametr BF (G-Sense Error Rate) pokazujący bardzo duże wartości i szybko narastający (mimo że z laptopem obchodzę się niemal jak z jajkiem - prawie cały czas leży w jednym miejscu i tylko od czasu do czasu jest delikatnie przenoszony z jednego stołu na drugi w tym samym pokoju). Załączam screeny z analizy programem HD Tune sprzed 3 tygodni i CrystalDiskInfo zrobionej dzisiaj.

HD Tune - SMART.jpg

CrystalDiskInfo.png

(IPSEN) #2

Parametry dysku -OK

Sprawdz temperatury laptopa bo dysk ma 52 C, programem - hwmonitor

(adaś99) #3

Rozumiem, że tak duża i szybko rosnąca wartość G-Sense Error Rate nie wpłynie w przyszłości źle na funkcjonowanie dysku?

Co do temperatur, to zauważyłem, że ten się grzeje dużo mocniej niż poprzedni (Seagate Momentus 5400.3 ST9120822AS), w lecie temperatury dochodzą nawet do 55 stopni Celsjusza.

Poniżej wyniki z HWMonitor (plik .txt i screen).

HWMonitor.txt

(IPSEN) #4

Temperatury pod obciążeniem, czy podczas normalnej pracy systemu?

Parametr ten jest czasami przewrażliwiony,tym się nie przejmuj, czasami mały wstrząs i już wzrasta

(adaś99) #5

Podczas normalnej pracy, w sensie przeglądarka, office itp.

(IPSEN) #6

To jeszcze pokaż temperatury pod obciążeniem,uruchom hwmonitor  nie zamykaj programu,włącz jakąś gierkę na  15min i pokaż na forum

(adaś99) #7

Tyle że ja nie używam komputera do gier (nawet nie wiem, czy coś by na nim poszło, bo jest to stary laptop sprzed 9 lat). No, może od czasu do czasu jakaś gierka przeglądarkowa w rodzaju tych ze strony miniclip.com. Więc też nie za bardzo widzę sens testowania komputera na czymś, czego na co dzień nie robię. Najbardziej to mi chyba obciąża komputer przeglądarka internetowa.

(IPSEN) #8

To w takim razie kiedy go czyściłeś z kurzu i czy wymieniałeś pastę na procku?

Bo dysk może się nagrzewać od innych podzespołów

(adaś99) #9

Z kurzu czyszczony jest regularnie, pastę faktycznie trzeba by wymienić.

Wydaje mi się, że dysk sam w sobie się mocno grzeje, bo po wymianie z Seagate wyraźnie dało się zauważyć skokowy wzrost temperatur.

Czy te temperatury są groźne dla dysku albo innych podzespołów? Mam się nimi przejmować? Jakichś restartów z powodu wysokich temperatur nigdy nie było.

(IPSEN) #10

Pastę wymień,czasem zbyt duża ilość procesów w tle w trakcie pracy systemu może powodować też wyższe temperatury ,bo jest bardziej obciążony- dysk,procesor  i RAM

Sprawdzimy-> Uruchom -Process Explorer-zrób screena  i pokaż na forum

Te co widać nie są złe

(adaś99) #11

Możesz napisać przy okazji, które procesy można wyłączyć z autostartu, żeby zaoszczędzić trochę pamięci.

Ale 55 stopni to jest maksymalna temperatura dla tego dysku podana przez producenta, więc chyba może być niebezpieczna dla dysku?

(IPSEN) #12

Pokaż log z autorunsa,wyłączymy zbędne programy i usługi działające w tle

Uruchom- Autoruns-jako administrator,po skończonym skanie-File>save>plik-AutoRuns.arn- umieść na -http://sendfile.pl/- na forum podaj linka

(adaś99) #13

http://www50.wyslij-plik.pl/pokaz/811513—0bnk.html

A co z wynikami z Process Explorer?

(IPSEN) #14

Uruchom autoruns jako administrator

Zakładka-Logon-odznacz: Adobe Reader Speed Launcher , IgfxTray , IndexSearch , PaperPort PTD , PCMService , Persistence , PPort11reminder , SSBkgdUpdate , WarReg_PopUp , ISUSPM Startup , Microsoft Office Fast Start.lnk  , Microsoft Office Find Fast indeksowanie.lnk , TClock Light.lnk , Microsoft Windows Mail 7    Poczta systemu Windows , odznacz wszystkie wpisy na żółto

Zakładka-Services-odznacz: Adobe LM Service , Backupper Service , CGVPNCliService , CLCapSvc , CyberLink Media Library Service , MozillaMaintenance , OkayFreedom VPN Starter Service , WinDefend , WMPNetworkSvc , odznacz wszystkie wpisy na żółto

Zakładka-Scheduled taks-odznacz: odznacz wszystkie wpisy

Zakładka-Internet Explorer-Odznacz wszystko (jeżeli nie korzystasz z IE)

Sidebar  ja bym odznaczył, gadżety pulpitu  zajmują cenne zasoby systemowe

Klawisz z logo Windows + R  wpisz: services.msc a następnie szukamy usługi->Windows Search,Windows update-i we właściwościach ustawiamy: Wyłączone.
Windows update- uruchamiaj raz na tydzień pobierz aktualizacje i ponownie wyłącz,

Uruchom ponownie komputer, jakby coś nie działało a czegoś używałeś to zaznacz z powrotem

(adaś99) #15

IPSEN, wielkie dzięki za pomoc i rady :slight_smile:

(IPSEN) #16

Temperaturę monitoruj co jakiś czas,szczególnie w lecie, ewentualnie pomyśl o podstawce  chłodzącej pod laptopa

Czy praca systemu się poprawiła?

To jest temperatura krytyczna

(adaś99) #17

Co mam rozumieć przez określenie “krytyczna”? Czy dysk może paść w takiej temperaturze, następują trwałe uszkodzenia w dysku…?

(IPSEN) #18

Moim zdaniem taka temperatura skróci żywotność tego dysku,im mniej tym lepiej

A jaką masz teraz?

(adaś99) #19

Teraz jest 50 stopni. Na ogół temperatura dysku waha się w przedziale 49-52 stopnie, rzadko jest mniej, a w czasie upałów jest więcej.

Czyli chyba dość dużo. Co jeszcze mogę zrobić oprócz podstawki chłodzącej? Czy wymiana pasty na procesorze coś pomoże w kwestii temperatur? Wiatraczek pracuje u mnie niemal non stop, ale chłodnego powietrza prawie nie czuć przy wylocie. Co kilka miesięcy rozkręcam laptopa i usuwam kurz.

(IPSEN) #20

Na razie to zastosuj i zobacz na efekty jakie będą