Analiza SMART-u


(neXt___) #1

System nie sadzi BSOD-ami, HD Tune nie znajduje żadnych bad sectorów, po prostu jestem ciekawy kondycji dysku, szególnie że jest dość solidnie wykorzystywany.

 

screen z HD Tune:

Jest jakiś warning, który ponoć wskazuje na to, że jakiś sektor jest niestabilny i czeka na remapowanie. Co z tym fantem zrobić?


(hirem) #2

Jaki skan był robiony na obecność badów.  Quick Scan był zaznaczony czy odznaczony. Bo przydała by się lokalizacja tego niestabilnego sektora. W którym obszarze dysku / na której partycji by został wykryty. Można by zrobić skan disk z tym że jak pisałem dobrze by wiedzieć żeby wpisać na którym woluminie ma być robione. Komenda w cmd z prawami administratora

chkdsk c: /f /r   . C z dwukropkiem odpowiada literze na której ma być niestabilny sektor. Jeśli ten sektor jest na partycji niesystemowej może mieć mniejsze skutki nieodczuwalne w użytkowaniu. Ale lepiej go naprawić. Może się zdarzyć że skan disk nie da rady naprawić błędu albo że nie widzi tego błędu. To zostaje wtedy użyć narzędzia zewnętrznego żeby po naprawie przy C5 jedynka zmieniła się na zero. Takim programem może być MHDD. Zapoznać się z instrukcją dostępna w internecie. I przeskanować dysk tym programem. Uzyskać potwierdzenie niestabilnego sektora jako bada. Czy może wykryje wolne sektory. I następnie operacja np. remap. Albo zerowanie selektywne czy pełne. Z tym że zerowanie wymazuje dane i przed tą operacją trzeba zrobić kopię danych na inny nośnik fizyczny. Jak oczywiście będzie potrzeba użyć zerowania. Chyba że wcześniejsze operacje naprawią niestabilny sektor.

Smart wykazuje jeszcze problemy z odpowiadaniem na komendy parametr BC. Jest tych błędów dosyć dużo. Jak nie ma problemów. Może być to błąd smart. Bo tak to jest wynikiem luźnych połączeń kabli zasilających, sygnałowych. Czy komp podkręcany albo niestabilny zasilacz. Profilaktycznie można docisnąć połączenia.