Analiza urządzeń połączonych z routerem

Witam. Jestem zielony w sprawie sieci dlatego proszę o wyjaśnienie co na załączonym screenie oznaczają statyczne adresy ip z przypisanymi dziwnymi macami http://imageshack.com/a/img580/2160/45k7.png

A interesuje się tym ponieważ, internet na mieszkaniu ostatnio zwolnił. Domyślnie mamy na mieszkaniu 5 laptopów i moją stacjonarkę. Często jest tak, że są połączone tylko 4 komputery w tym 3 przez wi-fi a jeden mój na kablu i albo wszyscy maja problemy lub tylko jeden użytkownik. Już dawno powyłączaliśmy wi-fi w telfonach i ograniczaliśmy się tylko do przeglądarki internetowej ale problem występuje nadal.

Z góry dzięki za pomoc

Zapomniałbym router to Nergar WGR614 v7 jego przepustowość to 54mb/s ale wcześniej przez 2 miesiące nie miałem problemów, a korzystałem z p2p. Raz był tylko problem jak wpadło pare osób i łącznie w sieci były 2 telefony 7 laptopów i moja stacjonarka. Wtedy rozumiałem co się dzieje, teraz niestety nie rozumiem.

Dla Ciebie te adresy są dziwne, a dla mnie są one normalnym zjawiskiem. Już tłumaczę o co chodzi. Adresy IP są podzielone na klasy, w klasach są też adresy podzielone na prywatne oraz o zasięgu lokalnym. Te dziwne według Ciebie adresy to adresy klasy D i są to adresy grupowe inaczej nazywane multicast. Masz tam również adresy rozgłoszeniowe, tzw. broadcast. Para adresów przypisana statycznie, to znaczy, że zostały one przypisane ręcznie, a te dynamiczne zapisały się podczas odpytywania się hosta o jego adres MAC.

Wpisy z tablicy arp możesz usunąć poleceniem arp -d.

Ile urządzeń pozwala Ci podłączyć operator? Nie chodzi o to czy będzie to sprawdzał, ale o to, że możesz obciążać sieć, jeśli podłączasz więcej urządzeń, niż pozwala na to ISP i jeśli wykryje, że od Ciebie idzie zator, to może Ci przyciąć pasmo.

Mam internet z poznańskie spółdzielni WTvK 300/300 mb/s gdy zadzwoniłem do serwisu Pan dokładnie sprawdził czy nie ma jakiś problemów na linii router-wtvk, nie stwierdził żadnych.

Ostatnio problem jest przy 4 podłączonych urządzeniach. Najczęściej jest tak, że jedna lub dwie osoby mają problem. Z braku wiedzy zwykle restartuje router, sądząc, że wtedy zmienia się jakoś hierarchia i zwykle to pomaga. Nie wiem czy resetowanie do fabr. routera ma sens.

Wszystkie urządzenia w mieszkaniu uzyskują adres dynamicznie. Adresy mac wydały mi się dziwne ponieważ są zbyt regularne. A z kolei przed chwilą podłączyłem się telefonem przez wifi(z androidem) i nie widzę nowego adresu

Cyfry Ci się nie pomyliły? Czy ta firma sprzedaje symetryki i to 300 megabitowe za grosze, które normalnie kosztują po kilka tysięcy złotych?

To jest też tak, że w sieci operatora możesz mieć określoną przepustowość, a to co się dzieje dalej jest już poza kontrolą ISP, tak więc w sieci może być wszystko okej, a problem leży poza nią, ale tu muszą się dogadywać między sobą ISP, jeśli gdzieś jest problem między ich połączeniami.

Sprawdzałeś na innym routerze, moze ten nie wyrabia lub jest uszkodzony. Zresetować zawsze można, czasami pomaga.

Bo takie mają być. Adresy zaczynające się na 01:00:5E to adresy multicast, adresy rozgłoszeniowe mają zawsze adres FF:FF:FF:FF:FF:FF. W adresacji MAC stosuje się liczby szesnastkowe (tak samo jak w przypadku IPv6), z kolei IP zapisujemy dziesiętnie, tak więc zamieniając liczbę szesnastkową na dziesiętną FF to 255, adres rozgłoszeniowy to 255.255.255.255 i FF:FF:FF:FF:FF:FF.

Jeśli sprawdzasz tablicę arp, to dzieję się tak dlatego, że twój host nie odpytał się o jego MAC adres, bo nie komunikował się z nim. Dopiero, gdy będziesz chciał się komunikować z tym telefonem, protokół arp zapyta się o jego MAC adres i zapisze sobie w swojej tablicy na jakiś czas (z tego co pamiętam to na 5 minut).

Wyczyść tablicę arp poleceniem arp -d. Sprawdź inny router czy na nim też występuje problem.

Właśnie się nie pomyliły. A jak rok temu gdy było jeszcze 150/50 mb/s testowałem na poprzednim mieszkaniu na tej samej dzielnicy gdzie nie miałem routera i sam użytkowałem łącze. Sprawdzałem łącze przy pomocy speedtest.net z punktem w londynie i wedługo speedtesta prędkość była tówna 70-80% podanej przez operatora. http://wtvk.pl/wtvk/internet

Sam byłem w szoku myślę, że chodzi o to, że większość ludzi wykorzystuje 5-10 mb/s, druga część jak włączy wiele torrentów to co najwyżej 30-50mb/s i sieć nie udźwigneła by wszystkich abonentów przy średnim obciążeniu 80% podawanej wartości na użytkownika. To takie moje zdanie, którego wcale nie jestem pewny :lol:

No i ze sprawdzeniem innego routera będzie problem, nie mam go :). Wynajmuje jedynie pokój na mieszkaniu więc nie do mnie będzie należeć wymiana no ale będę walczył z właścicielem, że skoro wynajmuje dla 5 osób niech postawi coś mocniejszego.

Dzięki za odpowiedź na każde pytanie!

Jeśli to faktycznie łącze symetryczne, to tylko brać i zakładać własną sieć, za takie łącza płaci się w tysiącach złotych, oczywiście do tego dochodzi wsparcie techniczne i gwarantowana szerokość pasma. Podejrzewam, że w przypadku tej oferty o takich rzeczach nie ma mowy, a zapewne regulamin zabrania podziału łącza albo poza lokal, albo poza określoną liczbę komputerów.