Analiza wydajności komputera

Cześć!

Chciałbym Was prosić o pomoc. Otóż mam wrażenie, że mój PC łapie zamułki, choć nie używam jakichś nadzwyczajnie obciążających programów. Potrafi mi się zamulać przy używaniu Worda, Autocada i Excela (zaznaczam, że w pracy mam słabszy komputer patrząc na parametry a nigdy nie mam podobnych problemów używając takich samych programów).

Wobec tego, podejrzewam, że być może jakieś pojedyncze podzespoły determinują taką kiepską wydajność (może np. dysk twardy?). Chciałbym więc przeprowadzić analizę wydajności kompa za pomocą jakiegoś programu i tu pytanie do Was - jakim programem mogę to zrobić, by dowiedzieć się co szwankuje w komputerze. Wówczas dowiedziałbym się co wymienić na nowe by komputer działał jak należy :slight_smile:

(Wg indeksu wydajności z Windowsa najniższą notę ma dysk - 5,9 stąd moje podejrzenia. Poza tym bardzo często “chrobocze” gdy odpalam programy lub coś zapisuję).

Mam takie podzespoły
image

dysk
image

i do tego podpięte 2 monitory 27 i 24 cale.

Z góry dzięki za pomoc.

Zgadza sie, dysk WD Green na pewno istotnie zanika wydajność tego sprzętu. Możesz puścić benchmark w HD Tune Pro.
Aby istotnie poprawić wydajność komputera musisz zainwestować w SSD. Aktualny HDD przeznaczysz na dane.

ok, rozważam zakup SDD, ale myślę też nad wymianą tego HDD na inny. Jaki możecie polecić?

Poniżej wynik z HD Tune Pro, ale nic z tego nie rozumiem :stuck_out_tongue:

Nad czym tutaj rozmyślać?
Kupisz SSD (za takie same pieniądze jak HDD), a ten przeznaczysz na dane.
wzrost wydajności na SSD odczujesz niesamowicie. Przetrzymywanie danych to już pestka.
Fakt - nie będziesz miał na SSD takiej pojemności, ale będziesz miał komfort użytkowania.
Jak Ci się przeglądarka uruchomi w oka mgnieniu, to wtedy zrozumiesz, że zakup SSD był świetnym wyborem.

Co do wyników w benchmarku - są marne.
Tyle, co u Ciebie max, to na moim SSD nie ma nawet w minimum.

Rozważ GOODRAM Iridium PRO.
Zacznij jednak od defragmentacji obecnego dysku. Być może pomoże nieco przetrwać do czasu zakupu czegoś szybszego.

Dzięki za odpowiedzi.

A czy myślicie, że ewentualnie jeszcze coś powinienem sprawdzić i wymienić by poprawić wydajność?

tak btw. jakie wyniki powinien mieć sensowny dysk HDD, skoro ten mój jest taki marniutki ?

Dysk jest tu wąskim gardłem i w takich zastosowaniach stanowi największy problem. Możesz sprawdzić np w menadżerze zadań czy podczas uruchamiania wielu programów nie brakuje pamięci RAM.
Dysk nie osiągnął wcale niskiego wyniku. To typowy wynik dla takiego modelu, który jest bardziej nastawiony na magazynowanie danych niż jako dysk systemowy. Wynik benchmarku został zaniżone przez pracujący system. Dla porównania wynik szybkiego dysku WD Black 1TB https://twojepc.pl/html/test_wd_caviar_black_wd1002faex/HDTune_Seagate.jpg
Transfer im większy tym lepiej, czas dostępu powinien być jak najniższy.
Tutaj wynik ssd a-daty http://tssdr1.thessdreview1.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2016/10/ADATA-SU800-HDTune-Normal.png Widać sporą różnicę w cyferkach, co przekłada się na sporo lepsze transfery.

dzięki za rozjaśnienie sytuacji :slight_smile:
wobec tych przykładów dokupienie SSD wydaje się być najlepszym pomysłem.
z RAMem jeszcze spojrzę jak wygląda sytuacja - od razu pytanie na zaś - czy w razie niedoborów wystarczy kupić dowolną większą pamięć czy trzeba jeszcze zwrócić uwagę na jakieś poboczne parametry (coś mi świta, że nie tylko pojemność jest decydująca ale nie pamiętam dokładnie).

Najlepiej kupić taki sam moduł jak obecnie. Dokładne parametry sprawdzisz w CPU-Z zakładka SPD. Jeśli byłyby problemy z dostępnością dobierz model o takich samych parametrach, jak częstotliwość pracy, timingi, napięcie a ewentualnie innego producenta.