Analiza wyników SMART. Czy dysk do wymiany?

Dzień dobry.

Chciałem poprosić o pomoc w zinterpretowaniu wyników testów smart dysku. Pojawiły się remapowane sektory w związku z czym w crystal disk info pokazywane jest ostrzeżenie dotyczące atrybutu C5. Jednak w programie PassMark Disk Checkup ten sam atrybut, mimo pokazywania tej samej wartości RAW nie jest jeszcze podświetlony jako “zagrażający”. Pełny “error scan” w HDTune nie znalazł żadnych błędów. HD sentinel ocenia dysk jako dobry. Moje pytanie - czy na podstawie wyników z tych programów da się oszacować czy dysk jest do natychmiastowego wyrzucenia czy można jeszcze go używać do przechowywania jakiś mniej istotnych danych. Czy może można go sprawdzić jeszcze jakimiś dokładniejszymi narzędziami? (czytałem, że niektóre programy mają możliwość zidentyfikowania i zablokowania “podejrzanego” obszaru dysku) Screeny wszystkich ww. wyników załączam poniżej.

![cdi|411x500]

skan

Jak już tyle zadałeś sobie trudu, to ważniejsza jest zakładka Benchmark z HDTune. Pokaż wynik Benchmarku tutaj.

Wrzucam skriny dwóch benchmarków. Pierwszy z komputera zostawionego “w spokoju” i drugi zrobiony podczas przeglądania internetub1

B2

Wyszłoby sprawdzić z Live CD, ale raczej RIP.
Na system się nie nada, ewentualnie wyciąć obszar pomiędzy 25-85% pojemności na kopie zapasowe.

Smart wykazuje jakby dysk stracił pewne zasilanie i mogą występować anomalie np. remapowanie sektorów bez uszkodzenia sektorów. Oczywiście to jest tylko jedna z hipotez, bo nie można wykluczyć uszkodzenia remapowanych sektorów przy BF niezerowym. Albo mogą być oba przyczyny. Dysk w zasadzie jest poszatkowany, remapowania nie cofniesz przez dostępne programy dla użytkowników o ile te sektory są rzeczywiście uszkodzone czy nie. Można by docisnąc styki zasilania dysku i zobaczyć czy remapowanie ustanie czy nie. Z tym że jak pisałem wyżej reampowania nie cofniesz i dysk jest poszatkowany. Czyli reasumując jak jest mozliwość docisnąc styki zasilania dysku i zobaczyć czy ustaną realokacje sektorów. I tak jak koledzy pisali wydzielić obszar w lepszym stanie do użytku. Tylko mieć na uwadze że jak stan dysku będzie dalej się pogarszał. To wydzielanie obszaru jest tylko tymczasowe o ile pogarszanie dysku nie będzie gwałtowne.