Android 11, Google Chrome i blokowanie reklam

Jak niektórzy wiedzą już od dwóch dni jestem posiadaczem nowego smartfona z Androidem 11. Większość problemów jakie napotyka początkujący użytkownik tego systemu rozwiązałem samodzielnie. Pozostał tylko jeden. Jak skutecznie blokować reklamy w przeglądarce Chrome? W wersji na PC instaluję po prostu blokera reklam czy taka zasada obowiązuje też w wersji mobilnej? A jeżeli tak to jak to zrobić? Może są inne sposoby i zamiast blokera trzeba zmienić przeglądarkę na inną. Na przykład na Operę, która z tego co wyczytałem ma w sobie wbudowany bloker.

Nurtujące mnie pytania

  • jak blokować reklamy www i na YT w Chrome?
  • jeżeli to możliwe który bloker reklam jest najskuteczniejszy/najlepszy i który zainstalować?
  • Jak taki bloker się instaluje? Z poziomu przeglądarki czy przez sklep Google jak zwykłą aplikację.

Jeżeli bardziej doświadczeni użytkownicy Androida mają swoje sposoby na blokowanie reklam wynikające poza tymi wyższymi pytaniami to również o nich chętnie poczytam więc niech śmiało się dzielą swoją wiedzą.

Chrome nie wspiera blokowania reklam dodatkiem w Android. Wyjątkiem był niby Chromium od Acera dla Android 2.3.X w netbookach (oni instalowali pratkycznie apkę jak z GNU/Linux co wspierała dodatki).

Jak nie boisz się AdGuard to możesz stąd go pobrać:

Darmowe 40-60% konfiguracji wystarczy by w Chrome zniknęły reklamy z podobnym efektem jak na PC. Kupno licencji jest potrzebne jakbyś chciał by AdGuard blokował phishing/malware na WWW czy reklamy w innych apkach po 7 dniach testowania.

Jak stale włączony lokalny VPN będzie rozładowywać telefon to możesz próbować pamiętać o włączaniu i wyłączaniu filtrowania ruchu.


Potem można częściowo iść w mniej zaawansowane programy co filtrują jak plik hosts:

Uruchamianie lokalnego VPN niby może drenować baterię, wtedy zostaje pamiętać o wyłączaniu i włączaniu.


Można też używać DNS over TLS co blokuje z podobną mocą co w.w. aplikacje (pomijając AdGuard) lub zmodyfikowany plik hosts:


Opcja zmiany przeglądarki na np. Kiwi lub Yandex i wtedy można używać uBlock Origin / uBlock Origin Development niby też nie będzie zła:

Opcjonalnie Firefox Daylight (“Fenix”).

Niby w całej trójce zadziała też darmowy dodatek “AdGuard”:

Od 10 chyba jest możliwość ustawienia prywatnego DNSa “dns.adguard.com” w większości przypadków wystarczy do chroma a co do YT sam chętnie wypróbuję coś lekkiego, czy twitterka

Od Pie (9).

Na YouTube niby dobre będzie wymienienie go na Vanced:

Bo oni w apce szyfrują ruch, że jest papka (czy też ignoruje ona certyfikaty aplikacji AdGuard po przeniesieniu go z pomocą root).

Dokładnie. To chyba najprostsze rozwiązanie. Tutaj opis jak to zrobić:

1. Wchodzimy w ustawienia systemu, a następnie w zakładkę Sieć i internet

2. Wybieramy zakładkę Zaawansowane

3. Wybieramy Prywatny DNS , a w wyskakującym oknie musimy wpisać nazwę hosta dns.adguard.com, bądź dns-family.adguard.com , aby dodatkowo nałożyć filtr rodzinny

4. Klikamy Zapisz i gotowe! Od tej pory serwer DNS AdGuarda będzie blokować wszelkie reklamy oraz zagrożenia, na jakie możemy natknąć się w sieci, a jeżeli wybraliśmy serwer z filtrem rodzinnym, to dodatkowo zabezpieczy urządzenie przed treściami nieodpowiednimi dla dzieci.

@krystian3w, co myślisz o tym sposobie. Jest OK? Bezpieczny?
Działa od Androida 9 w górę…

Bezpieczny tak, ale nie licz że znikną np. wszystkie pop-upy co się ładują liniowym JavaScript lub jako ruch pierwszoplanowy witryn (np. newslettery, rabaty), to jest praktycznie poza zasięgiem DNS/hosts.

Blokowanie DNS czasem też generuje komunikaty anty-adblock i jak ktoś nie wymyśli skryptletu to zostaje używać sobie konfigurowalnego DNS np. NextDNS (dopóki jest darmowy i limit 3 milionów zapytań nie wykorzystasz w krócej niż 30 dni/1 miesiąc).

NextDNS czy Adguard?

@miiio
Jeszcze się tym nie bawiłem. Sprawdzę jak wrócę do domu i dam znać czy działa.

Sprwdza mi się konfig blokada plus Adblock w mobilnym Firefox.

Chyba w Firefox 68 legacy:

https://addons.mozilla.org/pl/android/search/?promoted=recommended&sort=random&type=extension

Chociaż niewykluczone, że ABP i AdBlock przejdą za jakiś czas rekomendacje do używania w Firefox DayLight.

Bo ja źle napisałem. Mam uBlock Origin (Firefox Daylight)

Kurczę na W10 z LTE standardowy DNS mam od Orange. Zmieniać :thinking:

Jak bardziej ci zależy na cybertarczy to nie, raczej DNS Orange nie filtruje reklam wcale (malware/phishing już tak).