Android- blokowanie połączenia z netem niektórym aplikacjom

Witajcie.

Chciałbym Was poprosić o radę i odpowiedzi na parę pytań. Z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu.

Mój ojciec jest taksówkarzem i jego “stowarzyszenie” zdecydowało, że przerzucą się na jakiś nowy rodzaj łączności. Problem polega na tym, że każdy członek musi zaopatrzyć się w telefon z Androidem (2.2+), GPS i dostępem do internetu. Tata nie jest osobą, która zna się na tych wszystkich nowinkach technologicznych, poprosił mnie więc, bym wybrał mu jakiś niedrogi telefon spełniający ich wymagania. Myślicie, że jakiś Samsung Galaxy Mini, Gio lub Y wystarczą?

Wiem jednak, że komórki z Androidem mają to do siebie, że łączą się z internetem bez naszej zgody i wiedzy. Czytałem o aplikacji APNdroid. Problem polega na tym, że ta aplikacja (chyba) blokuje wszelkie połączenia z internetem przez sieć GSM, podczas gdy taksówkarze powinni mieć połączenie z internetem przez cały czas (chodzi głównie o wyłapywanie i śledzenie ich lokalizacji na bieżąco). Podobno miesięczne koszty transferu nie powinny przekroczyć kilkunastu złotych (bez wykupionego pakietu?). Czy jest możliwość zablokowania połączeń z internetem przez GSM tylko dla niektórych aplikacji? Czy np. w APNdroid można ustawić jakieś wyjątki, tak by jedna aplikacja mogła się łączyć w każdym momencie?

Obawiam się, że cała ta sprawa zakończy się horrendalnymi rachunkami za telefony taksówkarzy…

Sprawa jest dość pilna, dlatego za konkretne i rzeczowe odpowiedzi będę dozgonnie wdzięczny.

Pozdrawiam

Galaxy mini wystarczy. Na CM7 można “odcinać” poszczególne aplikacje od internetu.

Ja ze swojej strony polecam wykupienie pakietu internetowego.

W ORANGE przy abonamencie pantera za 89,90 mam 1,5 giga internetu.

Po wykorzystaniu tego transferu nie ponoszę dodatkowych opłat,a jedynie prędkość internetu maleje.

Podobno maleje na tyle,że właściwie ciężko cokolwiek otworzyć (opinia moich znajomych),ale tego nie wiem ,bo nie przekroczyłam nigdy limitu.

90zł to stanowczo za wysoki abonament. Poza tym to nie jest rozwiązanie. Nie chodzi o to, by telefon pobierał jakieś niepotrzebne ojcu dane, za które w dodatku ma płacić, tylko żeby pobierał wyłącznie te, na które sam wcześniej wyrazi zgodę.

Marcin, dzięki za szybką odpowiedź.

Obawiam się jednak, że wgrywanie tego CM7 (bo tu chodzi o ROM, tak?) to zbyt duża ingerencja w telefon ojca, który bladego pojęcia nie ma, o co w tym wszystkim chodzi. Jemu wystarczy najprostszy telefon, niestety innym nie wystarcza.

Liczyłem raczej na jakąś łatwą do zainstalowania aplikację, która to wszystko załatwi… :cry:

Czysty Android w Mini 2.3.3 lub 2.3.5 - aplikacja, która jest potrzebna, wyłączenie automatycznych synchronizacji google i transfer utrzyma się na normalnym poziomie. Transfer zżerają użytkownicy co nie wiedzą co instalują.

Za naszą zgodą i wiedzą.

Jaka sieć?

W Plus, Orange, TMobile czy Play można kupić pakiet 100-500 MB za kwoty około 5 - 15zł, Na start kup ok 500MB choć to wg mnie i tak 4x na wyrost jeśli nie będzei korzystał z internetu.

Pakiet internetowy się przydaje do AGPS, czyli lokalizacji po nadajnikach i GPS, który jest o wiele szybszy od zwykłego GPS.

Problemem tutaj będzie też to, że spora część oprogramowania na Androidzie wyświetla reklamy stąd np odpalając grę Air Control jeżeli nie mamy wyłączony całkowicie dostęp do neta do wyświetla się u góry reklama (tym samym bierze z pakietu internetowego)

Jeśli jest wyłączony internet to reklama się nie pojawi. Niektóre gry właśnie w wersji free lub lite wymagają właśnie dostępu do internetu.

Poza tym zawsze warto mieć pakiet ze względu na aktualizację oprogramowania bo i można skorzystać np. takiego Yanosik-a który ojcu się na pewno przyda;-)

Ojciec oczywiście nie będzie grał w żadne gry. Jego to w ogóle nie interesuje, on się na tym nie zna. Telefon będzie mu potrzebny tylko do pracy, dostęp do internetu będzie konieczny non stop.

Pakiet jakiś sobie wykupi, bo to zawsze wychodzi taniej. Podobno w Play miesięczny koszt zamyka się w 15zł. Zobaczymy.

Dzięki wielkie za rady. Mam nadzieję, że “czysty” Android rzeczywiście nie będzie samodzielnie pobierał żadnych aktualizacji ani innych danych przez sieć GSM.

Będzie sprawdzał aktualizację nowych programów czy istnieją oraz aktualizował z automatu kilka systemowych - i jedno i drugie można wyłączyć (poza aktualizacją Google Play), ale tego pierwszego nie polecam. Jeśli będzie korzystał z takiego Yanosika albo map to zawsze warto mieć nową wersję. Aktualizacje wpadają czasem 2x w tygodniu czasem raz na 2 miesiące.