[Android] Kilka Buttonów w jedym Activity


(MrGalek) #1

Cześć
Stawiam pierwsze kroki w programowaniu pod Androidem i nie umiem / nie rozumiem jak dodać kilka Buttonów w jednym (w moim przypadku na razie Main)Activity. Zacznę od tego że nie zawsze mam opcję "Make implement android… (chodzi mi o tę z screena pierwszego) ". Nie rozumiem dlaczego (nawet przy jednym Buttonie) raz ona jest a raz nie. Drugi problem to taki że totalnie nie wiem jak stworzyć kilka buttonów. Bo kiedy tworze metodę onClick(View w) to ona chyba tworzy się dla wszystkich buttonów więc jak rozdzielić zadania dla buttona lewego a jak dla prawego (screen drugi).

Pozdrawiam :slight_smile:(Fizyda) #2

W main_activity powinieneś mieć zdefiniowane oba przyciski. Masz jedną metodę ponieważ i tylko raz implement android … ponieważ MainActivity jest listenerem dla zdarzenia onclick (poczytaj o wzorcu projektowym listener). Raz implementujesz metodę która zostaje wywołana w momencie gdy na jakimś obiekcie który obserwujesz wywołane zostanie zdarzenie onclick, w tej metodzie musisz zbadać jaki konkretnie element został kliknięty i podjąć odpowiednią akcję.

Możesz też użyć gotowych słuchaczy i zaimplementować im swoją metodę, jak w tym przykładzie: https://developer.android.com/reference/android/widget/Button.html. W tedy każda metoda każdego obiektu nasłuchuje tylko na zdarzenie dla jednego obiektu.

EDIT:
Tutaj masz jak rozpoznać na którym buttonie zostało wywołane wydarzenie: https://stackoverflow.com/questions/3320115/android-onclicklistener-identify-a-button